Kapanan İnternet Projeleri, Vine ve dahası

Twitter’ın bir zamanlar popüler 6 saniyelik kısa video paylaşım servisi vine.co 17 Ocak 2017 de kapanıyor. Alanında dünyanın ilk video servisi olan Vine 2012 haziran ayında  Tu Wei, Leo Noah Katz, Edison Collin, Salomon Yoram tarafından kurulmuş ama tam olarak yayın hayatına başlamadan Twitter tarafından satın alınmıştı. Yaklaşık 6 ay sonra Twitter tarafından 23 Ocak 2013 de resmi olarak yayın hayatına başlamış ve kısa sürede 200 Milyon kullanıcı sayısına ulaşmış bir sosyal video paylaşım servisi haline gelmişti. Özellikle komik video montajları ile ünlenen servis birçok Aykut Elmas, Cem Gelinoğlu gibi sinema filmi çeken bir çok oyuncunun piyasaya çıkmasına neden oldu. 2 yıllık piyasa liderliğinin ardından üyelerine para kazandıracak bir imkan susmayan servis instagram’ın da video paylaşım imkanı sanmasıyla bir anda önemli üyelerinin oraya kaymasına ve 1 yıl gibi kısa sürede tüm popülaritesini kaybetmesine neden oldu.

Daha önceden Yahoo, Google, Microsoft gibi devlerin yaptığı hataya düşen Twitter elinde ki bu değerli servisi kaçırmasına kar edebilecekken zarar ettiği bir servis haline geldi.

Eğer Twitter, Vine projesini ayrı bir site olarak değilde Twitter içine entegre yani tweet şeklinde çalışan bir video hizmeti olarak sunmuş olsaydı hem Twitter da etkileşimi daha çok artırıp yeni üye ve ziyaretçi kazanacaktı hem de Twitter’a video alt yapısını entegre ederek videolu reklamlar alıp para kazanmanın bir yolunu bulmuş olacaktı.

Büyük bir firmanın yeni kurduğu bir servisin tutması için ayrı bir site kurmak yerine muhakkak kendi için de olan bir yapı halinde piyasaya sürmesi gerekir. Böylece hem daha önce o servise üye olmuş kişilere yeni bir hizmet sunmuş olunur hem de sitenize daha önceden üye olmayanlara üye olması için bir bahane sunulmuş olunur.

Mesela Google, mail işine girip Gmal’i kurduğun da ayrı bir site üzerinden hizmet vermek yerine Google üzerine entegre biçim de sunmaya devam etmesi onu kısa sürede popüler yaptı. Yine Yahoo da video hizmeti sunmaya başladığın da YouTube gibi ayrı bir Domain ile başlamak yerine kendi için de video.yahoo.com şeklin de başlayarak kısa süre de YouTube den sonra neredeyse en popüler video hizmeti sunan alt yapı olmuştu.

Tabi illa kendi domain ve hizmetlerinin üzerinden mi bir hizmet sunmak gerekir?

Eğer yeni bir servise geçiyorsanız evet.

Ama daha önce den kurulmuş ve popüler bir hizmet satın aldıysanız burada da tam tersi geçerlidir.

Yani o popüler olan domain üzerinden devam etmek. Bunun başarılı örneklerine bakacak olursak Google YouTube’u satın aldıktan sonra insanların daha önceden aklına kazınmış aynı isimle devam ederek servisin başarısını gölgelemeden daha da artırmış oldu. Yine Yahoo da popüler olan Tumblr’ı satın aldığın da yine aynı ismi koruyarak kullanıcıların beğenerek bu servisi bildikleri adla kullanmaya devam etmelerini sağladı.

Eğer popüler olmuş bir hizmetin kendi adını değiştirmeye yada onu kaldırıp kendi sitesine entegre etmeye çalışanlardan Facebook messenger’i de örnek olarak verebiliriz. Facebook WhatsApp’ı satın aldıktan sonra insanları WhatsApp dan daha çok Facebook Messenger’e yönlendirmek için WhatsApp dan daha fazla özelliği Messenger’e getirdi, hatta Facebook’tan size atılan mesajlara bakmak için size Facebook Messenger’i kurma zorunluluğu getirmesine rağmen İnsanlar gene de WhatsApp ı terk etmeyerek daha da fazla kullanmaya devam etmiştir.

Kısaca kullanıcıyı ilk nerede yakalarsan oradan devam ettirmelisiniz, aksi takdirde ürkütür kaçırırsınız.

 

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. sibel karaman

  dün akşam facebook sitesinde on yıldır kullandığım hesabım kapatıldı. Ve neden kapatıldığını bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 2. ali emre

  böyle çok fazla kapanan siteler var popüler olanlarda var popüler olmayanlarda var. Vine onlardan bir tanesi bide myspace vardı.

  1. isa koç

   Evet, sanırım dünya çapında ünlü olan ilk sosyal ağ sitesi myspace’dir. Onu nasıl değerlendiremediler bende anlamış değilim.