Kendi domain’inizi blogger’da kullanın

Birçoğumuzun blogger’da bir bloğu mevcuttur. Çoğumuzda bu ücretsiz hizmeti kendi altalanadı.blogspot.com şeklinde kullanmaktayız. Ama bazen de isteriz ki kendi alan adımız ile bu blog sayfasına girelim.

Örneğin; www.isakoc.com şeklinde. Bu tür alan adlarını kullanmamız için domain hizmeti aldığımız firmanın yönetim panelinden mx ayarlarında birkaç değişiklik yaparak blogger yönlendiricez ve sorunsuz bir şekilde kullanıcaz. Bu yazımda Türkiye’deki en çok tercih edilen 2 domain sitesini örnek alıcam. Tabi öncelikler bir blogger hesabına ve birde domaine sahip olmamız gerekli.

Eğer blogger hesabınız yoksa hemen bir tane oluşturun. Domain içinde benim en çok tercih ettiğim site olan isimtescil.net i kullanabilirsiniz veya yine birçok kullanıcının tercih ettiği natro.com u kullanabilirsiniz.

Öncelikle bir domainimiz var ise onun yönetim sayfasına girelim yok ise bir tane domain alalım.

• isimtescil.net ‘ten alan adımı blogger’a nasıl yönlendiririm.

Üye girişimizi yaptıktan sonra alan adlarım başlığına girin oradan yönlendirmek istediğiniz alan adınızın detaylı yönetim linkine tıklayın. IP Bazlı Gelişmiş Dns Yönetimi kısmına girin. 1. olarak Gmail Web alanını(Blogger) kullanmak istiyorum seçeneğini işaretleyip 2. seçenekteki gibi görünen alan adınız yazan www veya benim gibi kendi belirlediğiniz alt alanadınızı yazın, Google CNAME yazan yer olduğu gibi kalsın ve ayarları yap butonuna basarak kaydedin. Ardından aşşağıda bu domaini bloggera nasıl entegre edeceğibileceğinizi anlatan kısımdaki gibi ayarlarınız yaparak kendi domain adresinizle blogger bloğunuzu kullanabilirsiniz. Bu resmin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız.

• natro.com ‘dan alan adımı blogger’a nasıl yönlendiririm.

Müşteri panelinize girin, alan adı yönetimi oradan da DNS kayıt yönetimi‘ne girin. Blogger’da kullanacağınız alan adını seçerek devam et butonuna basın. Ardından aşşağıdaki gibi bir sayfa gelicek karşınıza, resmin büyük halini üzerine tıklayarak görebilirsiniz. Bu sayfada 1,2,3,4 olarak işaretlenen işlemleri yapıcaz. 1. kısma www yazın, 2. kısımdan CNAME yi seçin, 3. kısma ghs.google.com yazın ve 4. olarakta ekle butonuna basıp kaydedin. Hepsi bu kadar.

• Alan adımızı blogger’a yönlendirdik şimdi bu adresi blogger’a nasıl tanıtırım.

Blogger hesabımıza girelim. Ayarlar sekmesinden Yayıncılık buradanda Özel Etki Alanı Kısmını seçelim ve aşşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Buradanda gelişmiş ayarlara geçiş yapın kısmını seçelim.

İşaretli yere kullanmak istediğiniz domain adresini aşağıdaki gibi yazın ve ayarları kaydet butonuna basın.

Şimdi yönlendirme ve ekleme işlemlerimiz tamamlandı fakat www uzantısı uluslararası alanda alt alan adı olarak eklenmektedir. Tüm domainler aslında www yazmadan girilir ama webin simgesi olarak www harleride kullanılır. Blogger hizmeti bu alt alan adını pek dikkate almayak ilk kısımda dikkate almaz ve blog sayfanıza girmek isteyenler www.domainadi.com şeklinde yazdıklarında blog sayfanıza giremez. Bunun için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi son ayarımızıda yapmamız gerekmektedir.

131 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Ali Çoban

    Merhaba hocam. Bir sorum olucaktı. Benim bloğum vahim bir saldırı sonucu geçersiz reklam tıklamadan kapatıldı. Blogumu sorgulattıgımda blogum banlı değil gorunuyor ama adsense hesabım kapatıldı. Ben .blogspot yerine domain alsam ve onaylı başka adsense hesabından sitemi onaylatıp reklam yerleşimi yapabilirmiyim.

    1. isa koç

      Hmmm. Dostum daha önce hiç denemedim. Mantıken olur ama sonuçta blogspotda bir google hizmeti olduğu için büyük ihtimal aynı site olarak algılayıp onay vermeyecektir. Onun yerine tüm site yedeklerini ayarlardan indir, başka bir google hesabından blog aç ve domainini oraya entegre et. O zaman sorun çıkmaz. Fakat şöyle bir durum daha var. O zaman tüm hitlerin iptal olacak. Onuda şöyle yaparsın, yeni domainini alır şuan ki blog sistemine entegre et, google 3 hafta içinde linklerinin hemen hemen hepsini yeni domaine göre indexleyecektir. Hem böylece adsensede sorun yapıp yapmadığını anlarsın. Eğer sorun yapmazsa öyle devam edersin ama yaparsa en azından ana domain adresi ile linklerin artık googleda indexlendiği için domainini istediğin hesaba taşır ve site geçmişini yedekleyip yükleyerek sorunsuz kullanmaya devam edersin.