Kendi Google’lunuzu kullanın, çakma google

Arama motoru olarak Google şuan da bir tekel maalesef. Yandex.com.tr gibi ülkemiz de hem vergi veren hem de arama motoru alanında bir rakibi olsada gene de şu zamana kadar Google’un tahtını ciddi manada sarsmış değil. Yandex 2011 yılında girdiği Türkiye piyasasın da pazar payını sadece %3,62’ye çıkartabilmiş durumda. Aslında ilk günlerinde yaptığı ciddi boyutta internet, TV ve gazete reklamları günlük 1 milyona yaklaşan ziyaretçisiyle çok iyi bir kitleyi kendine çekmişti ama yıllardır Google’un eline terkedilmiş insanlara alışkanlıklarını terk etmek zor gelmiş olması lazım ki bir aralar günlük 150Bin ziyaretçiye kadar düştü. Eğer 1 milyon kişiyi elinde tutmuş olsaydı şuanda pazar payının %30-40’larına hakim olabilirdi. Aşağıda kendi web siteme ait son 3 ayda arama motorundan web siteme gelen ziyaretçi istatistiği mevcut.

isakoc-com-arama-motoru-ziyaret-istatistikleri

İstatistikte görüldüğü üzere maalesef Google %95,4’le ezici bir üstünlüğe sahip. Yandex aramalarında çok daha üst sıralarda çıkmama rağmen kullanım azlığından dolayı gelen ziyaretçi oranı ise %3,62 de kalmış durumda. İnşallah bu durum ilerleyen zamanlarda değişir.

Hal böyle olunca bizlerinde Google kullanması kaçınılmaz oluyor. Hemen hemen herkesin tarayıcısının açılış sayfası Google, ama ben bu tekele dolaylı yoldan biraz engel olmak adına açılış sayfamı orjinal Google değilde 2009 yılında bir forum sayfasında rastladığım, oradaki kişi tarafından yazılmış Google scriptini kendi siteme ekleyip onu Açılış sayfası yaptım.

2009 yılında beri direkt olarak Google.com.tr sitesine girmek yerine kendi web sitemdeki https://www.isakoc.com/google.php adresini açılış sayfası olarak kullanıyorum. Tıklayarak inceleyebilirsiniz. Tasarım halen 2009 yılındaki tasarım, ama olsun fazlasıyla işimi görüyor. Mesela normalda o üstte yer alan linkler Google’un servislerine giden linklerdi, ben o linkleri kaldırıp kendi sürekli kullandığım linkleri ilave ettim, böylece Bookmarks (Favorilerim) linklerimi gittiğim her yere taşımış oluyorum.

İstiyorum ki sizlerde kendi websiteniz varsa aşağıdan Çakma Google scriptini indirip kendi websitenize yükleyin ve açılış sayfanızı orası olarak ayarlayın.

Çakma Google İndir

  Google Arama Motoru Scripti (4,1 KiB, 1.000 kez indirildi)

Kendi googlelunuzu kullanın, çakma google

Çakma Google kullanım videosu

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. cem

  bende senin gibi kendi arama motorumu kullanmıyorum ama benim yaptıgım, adsense ‘den aldığım arama motoru kodunu boş bir sayfaya ekleyerek kullanmak.

 2. MaFiAMaX

  Aslında harita konusunda lider oldu. Kime baksam Yandex kullanıyor. Boşluk olan yerde affetmeyeceksin. Google o sadece arama motoru olarak kullansak belki vazgeçmesi kolay olurdu. Takvım drive gmail blogger derken bir Zincir oluyor ve ayrılamıyorsun.

  1. isa koç

   Doğru diyorsun, Yandex.Haritalar ve Yandex.Navigasyon kesinlikle benimde tek tercih ettiğim mobil harita uygulamaları. İşe giderken en çok otobüsün kaç yaptığını görmek için eğlencesine takılırdım ona, ama neredeyse tam anlık bilgi veriyor. Birgün pazar günü tam öğle vakiteleri yeşilköy hava limanına anadolu yakasından gitmem gerekiyordu. Öyle bir trafik vardıki, Halıcıoğlu’ndan sonra Yeşilköy’e kadar tüm trafiğin sıkıştığı noktaları tahmin etti ve hemen yanındaki kaçış yollarını tavsiye etti, bir kaçış yolu, bir otoban gir çık gir çık belki 30 Dk kazanmışızdır.