Klima Montajı Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Evinize ya da iş yerinize klima alıp, iklimlendirme ihtiyaçlarınızı karşılamak istiyorsunuz. Uzun süreli araştırmalarla hangi markanın ürettiği klimayı alacağınızı, klimanızdan beklediğiniz performansı ve teknolojik özellikleri belirlediniz. Hatta bir adım öteye geçip ihtiyaç duyduğunuz BTU değerini hesapladınız ve en uygun kapasiteli klimayı aldınız.

klima montajı

Uzun süreli araştırmalar sonucu beklentileriniz de harcadığınız emekle birlikte giderek arttı. Klimanızın montajı tamamlandı ancak klimanız umduğunuzun çok altında bir performans gösteriyor, çok enerji harcıyor hatta çalışmasında problem var.

Sorununuz klimanız kaynaklı değil, aldığınız klima montaj hizmetiyle ilgili olabilir!

Klima montaj hizmeti sadece klimaların iç ve dış ünitesinin duvara monte edilmesini kapsamaz. Klima montajı hizmeti sırasında klimanın verimliliği, klimaların ve sizin güvenliğiniz için gerekli tedbirlerin de alınmasını gerekir. Klimaların montajının kuralına göre yapılmaması halinde iklimlendirme ihtiyaçlarınızın verimli bir şekilde karşılanmasını beklemek maalesef hayalperestlikten öteye geçemeyecektir.

Peki, klima montajı sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Detaylara girmeden önce, klima montajının sadece profesyoneller tarafından yapılması gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. İstenmeyen kazaların oluşmaması, işlemler sırasında klima parçalarında hasar meydana gelinmemesi için tüm aşamaların dikkatli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Klima montajı yapılırken, klimanın ileriki dönemlerde veriminin maksimum olması için montaj yapılacak yerin belirlenmesi önemli adımlardan biridir.

Klima Montaj Yerinin Belirlenmesi

İç ve dış ünitenin bir arada bulunduğu klima çeşitlerinden bağımsız düşündüğümüzde, klima montajının yapılırken iç ve dış ünitelerin montaj edileceği yerlerin doğru belirlenmesi klimanın verimli ve uzun ömürlü olması için çok önemlidir.

  • Klimanın iç ve dış ünitesinin montaj edileceği yerler sağlam olmalıdır. Dayanıklı olmayan ve yük taşıma kapasitesi bulunmayan duvarlara kesinlikle üniteler monte edilmemelidir. Ancak sadece sağlam olması için de binaların taşıyıcı kolonları üzerinde montaj denemeleri yapılmamalıdır.
  • Klimaların dış üniteleri egzoz gazlarına, buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın yerlere monte edilmemelidir.
  • Dış ünite duvara değil de zemine montaj edilecekse doğrudan zemine oturtulmamalıdır. Zeminde su birikme ihtimali göz önüne alınmalı ve montaj işlemi yerden yaklaşık 10-15 cm yukarıya yapılmalıdır.
  • Klimanın dış ünitesinin montaj edileceği yer iklim koşullarına karşı korunaklı olmalıdır. Yazın güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamalı; kışın ise yağmur, çamur, kar ve rüzgardan etkilenmemelidir. Mümkünse tozun çok olacağı yerlere de klimanın dış ünitesi monte edilmemelidir.

Aynı zamanda klimanın iç ünitesine yani iklimlendirme yapacak kısmının montaj yerinin belirlenmesinde de hassasiyet gösterilmelidir.

Pencerelerin hemen yanına;

  • Hava giriş çıkışının perde ya da dolap ve mobilyalar tarafından kapandığı yerlere,
  • Doğrudan oturma alanlarının karşısına,
  • Elektronik cihazların çok yakınına klimaların iç ünitelerinin montajının yapılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda klimaların iç üniteleri doğrudan ısı veren kaynakların yakınına da monte edilmemelidir.

Klimaların iç ve dış ünitelerinin monte edileceği yerler belirlendikten sonra işlemlere başlanabilir. Klima ünitelerinin montajlarının çok sağlam yapılması gerekir. Yerine tam oturmayan üniteler titreşebilir ve monte edildiği yerden düşebilir. Diğer bir deyişle yüksek yerlere monte edilen dış ünitelerin düşme ve başkalarına zarar verme ihtimali sıfıra indirilmelidir.

Klima Tesisatının Kurallarına Uygun Yapılması

Bakır boru tesisatı; iç ve dış ünite arasında sızdırmaz özellikte izolasyonlu bakır borular kullanılmalıdır.

Kaynak İşlemleri; Klimanın bakır boru tesisatı sırasında kullanılacak borunun mümkün olduğunda tek parça olarak monte edilmesi gerekir. Bakır boru üzerinde kaynak yapılması sızıntı ihtimalini arttıracaktır. Ancak konum gereği borulara kaynak yapılması gerekiyorsa, kaynak işlemlerinin azot gazı altında yapılması gerekmektedir.

Yalıtım; klimanın üniteleri arasındaki tesisatlarının kauçuk esaslı ve kalınca yalıtım malzemeleriyle yalıtımının yapılması sistem verimliliğinin sağlanması adına ihmal edilmemelidir.

Drenaj Tesisatı; Klima montajı esnasında en az önemsenen ancak klima arızalarının bir çoğunun sebebi; drenaj tesisatının yeterince özenli yapılmamış olmasıdır. Yoğuşan suyun dışarı atması için bu sistemin uygun eğim açısı ile kurulması gerekmektedir.

Elektrik tesisatı; elektrik tesisatında en ufak bir hatanın yapılması klimanın çalışmamasına yol açabilir. Elektrik bağlantılarının yapılması klimanın iç ve dış üniteleri arasında elektriğin iletileceği, bilgi aktarımın gerçekleşeceği anlamına gelir. Kablolar seçilirken klima sisteminin gücüne uygun şekilde belirlenmelidir.

Klimanın Kullanıma Hazır Hale Gelmesi

Klimanın iç ve dış ünitesi arasındaki bağlantılar ve tesisat sistemi kontrol edilir. Klimanın tüm tesisat bağlantıları tamamlandıktan sonra montaj sırasında içeride kalan azot vakumlanır. Vakumlama işlemindeki amaç klimanın tesisat sisteminde nemin kalmaması ve mümkün olduğunca kurutulmasını sağlamaktır.

Özetlemek gerekirse;

Klima montajı hassas işlemleri içeren bir süreçtir. Yapılacak en ufak bir ihmal klimanın ileriki dönemde veriminin azalmasına, ömrünün kısalmasına ve gereğinden fazla enerji harcanmasına neden olabilir. Klima montajı hizmetini uzmanlara yaptırarak verimli bir iklimlendirme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kaynak:

Klima Montajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~