Kullanmadığınız Mail hesaplarınızı kapatın

Hepimiz internet ile yeni tanıştığımız zamanlarda bol, bol mail adresi alırız. Ama bir süre ya ismin bize tam uymadığını düşünürüz yada spam mesajlarınız ve belalılarınız gibi sorunlardan dolayı o mail yada messenger adresimizi daha kullanmayıp atıl durumda bırakırız. Ama hiç düşünmediğimiz bir nokta varki oda biz almak istediğimiz bir adresin dolu olduğunu görünce nasıl bunalıyorsak eğer sizin beğenmeyipte daha kullanmayı düşünmediğiniz adreside bir başkası beğenip almak istiyor olabilir. İşte bu sebeple kullanmadığımız Mail ve Messenger adreslerini silersek diğer internet kullanıcılarına karşı bir sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

Şimdi tek tek popüler e-posta hizmeti veren sitelerdeki e-posta veya messenger adresleriniz nasıl sileceğinizi anlatacağım.

 

1 – Microsoft Msn, Live, Hotmail E-posta ve Messenger adresinizi silmek, Hotmail hesabınızı silmek, Outlook mailinizi silmek;

Hotmail, Outlook mail hesabınızı silin
Hotmail, Outlook mail hesabınızı silin

Öncelikle buraya tıklıyorsunuz ve silmek istediğiniz hotmail e-posta adresinizi, outlook mail adresinizi veya live messenger adresinizi yazıp şifrenizi giriyorsunuz. Ardından hesap silme sayfasına geliceksiniz. Burada hesabınızı sildiğinizde neler olacağını belirten uyarılar var. Bunları dikkatlice okumayı unutmayınız.

Okuduktan sonra hesap şifrenizi tekrar istenen yere girip hesabınızı silmeyi onaylayınız. Hesabınızı silince bu hesapla aldığınız tüm Windows live hizmetlerinizde (spaces, messenger, hotmail, outlook, windows live, msn, e-posta, skydrive vs.) silinmiş olacak ve bu hizmetlerinizdeki tüm içerikler silinecektir.

 

 

2 – Gmail E-posta ve Messenger hesabını silmek;

Google Gmail mail hesabınızı silin
Google Gmail mail hesabınızı silin

Google Gmail hesabınızı silmek için buraya tıklayınız. Burada Gmail, Gtalk, Hangouts, Google+, Blogger vs gibi hangi hizmetleri silmek istediğinizi işareleyin ve şifrenizi doğrulayarak hesabınızı silin. Yalnız diğer hizmetlerdeki gibi gmaili silince google hesabınız silinmiş sayılmaz, sadece gmail silinmiş olur. Eğer tüm Google hesabınızı silmek istiyorsanız buraya tıklayarak tüm google hizmetlerini işaretleyip şifrenizi girin ve “Evet hesabımı silmek istiyorum” seçeneği ile hemen altındaki seçeneği işaretleyip “Google hesabını sil” butonuna basmanız yeterlidir. Uyarı: bu işlem bir daha geri alınmaz, ayrıca silinen Google Gmail hesabı bir daha geri alınamaz. O yüzden silmeden önce iyice düşünün.

3 – Yahoo Mail!, Messenger, Flickr vs. adresinizi silmek;

Yahoo! Mail hesabınızı silin, Yahoo! Flickr hesabınızı silin.
Yahoo! Mail hesabınızı silin, Yahoo! Flickr hesabınızı silin.

Yahoo hizmetinizide silmek için öncellikle buraya tıklayınız. Ardından silmek istediğiniz adresin kullanıcı adını ve şifresini giriniz. Silme sayfasına otomatik olarak yönleneceksiniz. Burada da silmeden önce tüm uyarıları okuyunuz. Yahoo flickr hizmetini daha sonradan satın aldığından dolayı eğer Flickr hizmetine Yahoo hesabınızın haricinde bir hesap ile giriyorsanız burası silinmeyecek ama Yahoo hesabınız ile Flickr hizmetini kullanıyorsanız oda silinecek. Bunların tamamını kontrol edip silmek istediğinizden emin olduğunuzda doğrulama kodunu ve şifrenizi girerek Yahoo hesabınızı silebilirsiniz.

4 – Yandex.Mail, Yandex.Disk hesabınızı silmek;

Yandex.Mail hesabınızı, Yandex.Disk hesabınızı silin
Yandex.Mail hesabınızı, Yandex.Disk hesabınızı silin

Ülkemiz de hizmet vermeye başlayalı yeni olsa da Yandex.Mail desteklediği özellikler, kullanışlı mail arayüzü, sınırsız mail kapasitesi, tek seferde 2 gb mail gönder kapasitesi ve Türkiye’ye özel verdiği destekle kullanılmayı oldukça hakediyor. Ben şahsen yaygınlaşmış olsa Yandex.Mail’imi kullanmaya ağırlık vermeyi düşünürüm. Ayrıca Yandex.Kurumlar ile Gmail ve Hotmail’in daha önce ücretsiz veripte şimdilerde paralıya çevirdikleri kendi website adresinizle ücretsiz mail hizmetini Yandex ücretsiz vermekte, üstelik diğerlerinin koyduğu gibi 500 ve daha aşağısı gibi düşük sınırlar olmadan.

Yandex Mail’inizi silin;

Eğer bu üstün özelliklere rağmen gene de Yandex Mail’imi silmek istiyorum diyorsan buraya tıklayarak Yandex Mail hesabını silebilirsiniz. Sayfada gizli sorunuzun cevabını yazıp, doğrulama karakterlerini girdikten sonra “Hesabı sil” butonuna basmanız yeterli.

Uyarı: Eğer Yandex hesabızı silince daha kayıtlı maillerinize, Yandex Disk’teki dosyalarınıza ve diğer Yandex hizmetlerinize bir daha erişemezsiniz. Ayrıca sildiğiniz Yandex hesabınızı tekrar geri almak isterseniz en az 3 ay beklemek zorunda kalırsınız, bu süreden önce eski Yandex hesabınızı geri alamazsınız. Eğer Yandex hesabınızı siz silmediyseniz güvenlik önlemlerinizi yeterince iyi almamışsınız demektir. Bu tür durumlarda sorumluluk size aittir.

 

5 – Mynet E-posta, Beyazperde, Eksenim, Sitemynet, Mynet Blog, Mynet Grup vs. gibi hesaplarınızı silmek;

Mynet mail hesabınızı silin
Mynet mail hesabınızı silin

Türkiye’nin ilk popüler web sitesi aynı zamanda Superonline’dan sonra ilk ikinci popüler olan e-posta hizmeti Mynet’in mail hizmetini de bir çoğumuz kullanmışızdır. Eğer bir Mynet mail adresi sahibiyseniz ve bu mail adresinizi silmek istiyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktir. Mynet mail hesabınızı silmek için buraya tıklayınız.

94 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Ayşe

  Merhaba, ben gmailimi ve gönderilen tüm mesajları da silmiştim . Gmailimi sildiğimden dolayı karşı taraftan da gönderilmiş mesajlarım durur mu silinir mi?

  1. isa koç

   Karşı tarafa ulaşan tüm mailler karşı taraf silmediği sürece siz ne yaparsanız yapın silinmez.

 2. Aliye

  Merhaba.bende s8 ve s5de ayni mail adresi var.s8 den siledim.ama s5den silmek ucun tel sifirlanmalidi.oyle olunca foto videolar qarisiq her sey silinecek.basqa yolu yokmu.acilen silmeliyem.yardim ederseniz sevinirim

  1. isa koç

   Google account Türkçesi ile Google hesabı ekleme kısmını internetten araştır. Önce yeni gmaili ekliyorsun, ikiside ekli oluyor daha sonra eskisini kaldırıyorsun. Ama her telefona göre değişiyor nereden eklendiği, benimde S5’im olmadığı için tam nereden yapılacağını bilmiyorum. O yüzden Samsun S5 Google Hesabı ekleme yaz internete oradan talimatlara göre yap.