Kullanmadığınız Mail hesaplarınızı kapatın

Hepimiz internet ile yeni tanıştığımız zamanlarda bol, bol mail adresi alırız. Ama bir süre ya ismin bize tam uymadığını düşünürüz yada spam mesajlarınız ve belalılarınız gibi sorunlardan dolayı o mail yada messenger adresimizi daha kullanmayıp atıl durumda bırakırız. Ama hiç düşünmediğimiz bir nokta varki oda biz almak istediğimiz bir adresin dolu olduğunu görünce nasıl bunalıyorsak eğer sizin beğenmeyipte daha kullanmayı düşünmediğiniz adreside bir başkası beğenip almak istiyor olabilir. İşte bu sebeple kullanmadığımız Mail ve Messenger adreslerini silersek diğer internet kullanıcılarına karşı bir sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz.

Şimdi tek tek popüler e-posta hizmeti veren sitelerdeki e-posta veya messenger adresleriniz nasıl sileceğinizi anlatacağım.

 

1 – Microsoft Msn, Live, Hotmail E-posta ve Messenger adresinizi silmek, Hotmail hesabınızı silmek, Outlook mailinizi silmek;

Hotmail, Outlook mail hesabınızı silin
Hotmail, Outlook mail hesabınızı silin

Öncelikle buraya tıklıyorsunuz ve silmek istediğiniz hotmail e-posta adresinizi, outlook mail adresinizi veya live messenger adresinizi yazıp şifrenizi giriyorsunuz. Ardından hesap silme sayfasına geliceksiniz. Burada hesabınızı sildiğinizde neler olacağını belirten uyarılar var. Bunları dikkatlice okumayı unutmayınız.

Okuduktan sonra hesap şifrenizi tekrar istenen yere girip hesabınızı silmeyi onaylayınız. Hesabınızı silince bu hesapla aldığınız tüm Windows live hizmetlerinizde (spaces, messenger, hotmail, outlook, windows live, msn, e-posta, skydrive vs.) silinmiş olacak ve bu hizmetlerinizdeki tüm içerikler silinecektir.

 

 

2 – Gmail E-posta ve Messenger hesabını silmek;

Google Gmail mail hesabınızı silin
Google Gmail mail hesabınızı silin

Google Gmail hesabınızı silmek için buraya tıklayınız. Burada Gmail, Gtalk, Hangouts, Google+, Blogger vs gibi hangi hizmetleri silmek istediğinizi işareleyin ve şifrenizi doğrulayarak hesabınızı silin. Yalnız diğer hizmetlerdeki gibi gmaili silince google hesabınız silinmiş sayılmaz, sadece gmail silinmiş olur. Eğer tüm Google hesabınızı silmek istiyorsanız buraya tıklayarak tüm google hizmetlerini işaretleyip şifrenizi girin ve “Evet hesabımı silmek istiyorum” seçeneği ile hemen altındaki seçeneği işaretleyip “Google hesabını sil” butonuna basmanız yeterlidir. Uyarı: bu işlem bir daha geri alınmaz, ayrıca silinen Google Gmail hesabı bir daha geri alınamaz. O yüzden silmeden önce iyice düşünün.

3 – Yahoo Mail!, Messenger, Flickr vs. adresinizi silmek;

Yahoo! Mail hesabınızı silin, Yahoo! Flickr hesabınızı silin.
Yahoo! Mail hesabınızı silin, Yahoo! Flickr hesabınızı silin.

Yahoo hizmetinizide silmek için öncellikle buraya tıklayınız. Ardından silmek istediğiniz adresin kullanıcı adını ve şifresini giriniz. Silme sayfasına otomatik olarak yönleneceksiniz. Burada da silmeden önce tüm uyarıları okuyunuz. Yahoo flickr hizmetini daha sonradan satın aldığından dolayı eğer Flickr hizmetine Yahoo hesabınızın haricinde bir hesap ile giriyorsanız burası silinmeyecek ama Yahoo hesabınız ile Flickr hizmetini kullanıyorsanız oda silinecek. Bunların tamamını kontrol edip silmek istediğinizden emin olduğunuzda doğrulama kodunu ve şifrenizi girerek Yahoo hesabınızı silebilirsiniz.

4 – Yandex.Mail, Yandex.Disk hesabınızı silmek;

Yandex.Mail hesabınızı, Yandex.Disk hesabınızı silin
Yandex.Mail hesabınızı, Yandex.Disk hesabınızı silin

Ülkemiz de hizmet vermeye başlayalı yeni olsa da Yandex.Mail desteklediği özellikler, kullanışlı mail arayüzü, sınırsız mail kapasitesi, tek seferde 2 gb mail gönder kapasitesi ve Türkiye’ye özel verdiği destekle kullanılmayı oldukça hakediyor. Ben şahsen yaygınlaşmış olsa Yandex.Mail’imi kullanmaya ağırlık vermeyi düşünürüm. Ayrıca Yandex.Kurumlar ile Gmail ve Hotmail’in daha önce ücretsiz veripte şimdilerde paralıya çevirdikleri kendi website adresinizle ücretsiz mail hizmetini Yandex ücretsiz vermekte, üstelik diğerlerinin koyduğu gibi 500 ve daha aşağısı gibi düşük sınırlar olmadan.

Yandex Mail’inizi silin;

Eğer bu üstün özelliklere rağmen gene de Yandex Mail’imi silmek istiyorum diyorsan buraya tıklayarak Yandex Mail hesabını silebilirsiniz. Sayfada gizli sorunuzun cevabını yazıp, doğrulama karakterlerini girdikten sonra “Hesabı sil” butonuna basmanız yeterli.

Uyarı: Eğer Yandex hesabızı silince daha kayıtlı maillerinize, Yandex Disk’teki dosyalarınıza ve diğer Yandex hizmetlerinize bir daha erişemezsiniz. Ayrıca sildiğiniz Yandex hesabınızı tekrar geri almak isterseniz en az 3 ay beklemek zorunda kalırsınız, bu süreden önce eski Yandex hesabınızı geri alamazsınız. Eğer Yandex hesabınızı siz silmediyseniz güvenlik önlemlerinizi yeterince iyi almamışsınız demektir. Bu tür durumlarda sorumluluk size aittir.

 

5 – Mynet E-posta, Beyazperde, Eksenim, Sitemynet, Mynet Blog, Mynet Grup vs. gibi hesaplarınızı silmek;

Mynet mail hesabınızı silin
Mynet mail hesabınızı silin

Türkiye’nin ilk popüler web sitesi aynı zamanda Superonline’dan sonra ilk ikinci popüler olan e-posta hizmeti Mynet’in mail hizmetini de bir çoğumuz kullanmışızdır. Eğer bir Mynet mail adresi sahibiyseniz ve bu mail adresinizi silmek istiyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktir. Mynet mail hesabınızı silmek için buraya tıklayınız.

80 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Damla shin

  Merhaba isa bey ben facebook ve msn mı 6 sene önce kullanmayı bıraktım facebook hesabımı döndürdüm ama msn yi kapatmadım öylece bırakmıştım şimdi ise tekrar kullanmak istiyorum ikisini de kurtarabilir miyim bütün formları doldurdum ama bir sonuc alamadım bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim yada facebook hesabımı kurtara bilecek arkadaşlar varsa dmlshn24 instagram adresine ulaşabilirse çok memnun olurum

  1. isa koç

   tek yapmanız gereken önce kullandığınız ve kapanan msn hesabını kurtarmak. onu kurtarınca şifre sıfırlama mailini oraya göndertip kutarırsın.

 2. meryem

  Ya ben facemi dondurdum sonra telofona format attırdım şimdi numaramla giriş yapmak istiyorum fakat böyle bir hesap yok diyor e postayıda kaydetmemiştim faceye bana yardım edin lütfen

 3. by

  merhaba seneler öncesinde bir blogger hesabı açmıştım ne email ne şifre ne de 2. emailimi hatırlıyorum hesabı kaldırmak istiyorum ama bir türlü sonuç alamadım ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

  1. isa koç

   Bunu direk yapmanın bir yolu yok. Muhakkak bu saydığın bilgilerinden birini hatırlıyor ve kullanabiliyor olman gerekiyor. Onun dışında yapabileceğin tek şey o blog sayfasına girince eğer standart blogger teması kullanıyorsan üst tarafta o blogu şikayet etmen gerekli. Size ait ise o blog bu hesap beni taklit ediyor diye şikayet edin. Sadece öyle kapattırabilirsin.

 4. Berk

  İsa bey bir sorum olacaktı e posta hesabımızı silince onunla kayıt olduğumuz siteler üyelikler falan siliniyor mu ?

  1. isa koç

   Yok, silinmezler. Her üye olduğunuz sitenizdeki hesabınızı tek tek girip silmeniz gerekmekte.

 5. Bural Mervan

  İsa bey merhabalar, bu soruma cevap verirseniz çok makbul olur zira çokça aradım bulmadım cevabını. Mail adresimi bu aralar değiştirmeyi düşünüyorum güvenliğim ve yeni bir kurumla çalışacağım için. Dolayısıyla eski mail adresimi kapatıp, yeni mail adresimle yoluma devam edeceğim lakin eski hesabı Ziraat Bankası’ndan tutun da Mavi Jeans’e kadar bir çok yere verdim. Şimdi buralardan da güncellemek istiyorum ama hepsini tek tek nerelere verdiğimi bulamıyorum, illaki önemli yerlerde kalabilir eski adresim. Bu verdiğim yerleri nasıl bir metotla bulabilirim. Mesela gmailime mesaj gönderen mail adreslerini gmail üzerinden topluca görme imkanı var mı? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Bir şekilde bu adreslere ulaşma durumum olursa manuel olarak ben peyderpey güncelleme yaparım yeter ki bu adresleri bileyim. Çok teşekkürler şimdiden.

  1. isa koç

   Böyle bir seçenek yok. Anca toplu şekilde kurum arayarak gelen maillerden filtreleme yapabilirsin. Örneğin mail arama kutusuna bankalar için sadece bank yazıp aratırsınız. Böylece sadece banka kelimesi içeren mailler çıkar. Devlet kurumları ise gov.tr uzantısını kullanır o yüzden onlar için onu aratırsınız. Ama bazı devlet kurumları com.tr uzantısı da kullanıyor. Mesela igdaş. Eğer istanbuldaysanız, belediye kurumları artık .istanbul uzantısı da kullanıyor mesela http://www.iski.istanbul yada http://www.iett.istanbul gibi. Bunlar böyle kelimelerle arayarak anca bulabilirsin. Ayrıca eski mail hesabını da hemen silme bence, o bankalardan yada diğer kurumlardan yavaş yavaş mailler gelmeye devam eder, sen kurumlardan eski mail adreslerini değiştirince zaten oraya daha mail gelmeyeceği için unuttuklarını varsa bunları da 3 ay için de tamamlamış olursun sonra silersin eski hesabını.

 6. Mervan

  Merhaba.
  Benim hotmail hesabımda facebook instagram gibi bi çok hesap onaylıydı ama ben tüm hesapları teker teker sildim sonra hotmail hesabımı da sildim şimdi aynı kullanıcı ismiyle tekrar hotmail açabilirim ama tekrar facebook instagram gibi sosyal hesapları onaylayabilir miyim bilginiz var mı???

  1. isa koç

   Şimdi hotmail hesabınızı sildiğiniz de bir yıl silinme süreci var, onu beklersiniz, o sürede başkası alamaz, ama siz tekrar aynı şifreyle o hesabınıza girip yapmak isterseniz hesabınızı tekrar silinme işlemini iptal ederek geri alırsınız. Ama komple silinmesini bekleyeyim derseniz, bir yıl bekleyip o hesabı sizden önce başkası kaydetmeden geri alabilirsiniz. Fakat hesap silindikten sonra tekrar alınması için bir süre sizi bekletir mi yoksa hemen kaydetmeye açılır mı onu tam bilmiyorum.

   Diğer soru ise siz aynı hesapla tekrar tekrar facebook, twitter, instagram vs. açabilirsiniz. Burada da yine bir süre sınırı var. Mesela facebook hesabınızı silmeye verdiğiniz de 14 gün bekleme süresi var, o süre geçmeden eski hotmail hesabınız orada kayıtlı olduğu için facebook vs. hesabınız silinene kadar beklemelisiniz. Ama ben beklemek istemiyorum diyorsanız, sildiğiniz sosyal hesaplar silinmeden önce tekrar oraya giriş yapın sonra farklı işe yaramaz adresle bir hotmail hesabı açın, oradaki eski kayıtlı hotmail yerine bunu ekleyip onaylayın, diğer hotmail hesabınızı ise o sosyal hesaplardan kaldırıp sosyal hesaplarınızı silerseniz, silinme sürelerini beklemek zorunda kalmazsınız.

  2. Mervan

   Önce facebook hesabımı sildim 14 gün geçti zaten hesap silindi sonra instagramı sildim ama hesaba başka facebook yada instagram hesabı onaylayamiyordum çünkü kayıtlı hesap var diyordu onun için hotmail hesabımı sildim şimdi tamamen silinmiş ve tekrar o kullanıcı ismini alabilirim ama tekrar facebook hesabı onaylayamiyordum mi ??

   Bide Gmail hesabımı silmeye aldım ne zaman tamamen silinir??

  3. isa koç

   Şimdi kayıtlı hesap var derken o facebook daha tam silinmediği için aynı mail adresi ile kayıt olamıyorsun.

 7. sare

  ayrıca telefon numaram da o zaman ki numaram değil beni sadece kullanıcı adından tanıyor sanırım ?

  1. isa koç

   Messenger uygulamasını silmeden önce telefonunun ayarlar / uygulamalar / uygulama yöneticisine gir oradan facebook messengeri bul içine gir. Eğer Andorid versiyonun 6 öncesi ise VERİYİ SİL benzeri bir buton göreceksin oradan ona tıklayarak eski kalıntılı ayar dosyalarını sildir, eğer android versiyonun 6 sonrası ise yine orada hafıza diye bir yer var oraya gir aynı buton orada da var veriyi oradan sil, sonra ön belleği de sil, ardından uygulamayı kaldır, telefonunu kapat aç, artık telefonun ile bağı kopmuş olacaktır.

 8. sare

  Sorum yanlış anlaşıldı sanırım benim yeni bi messenger kurup kullanma gibi bir isteiğim yok .İki sene önce facebook hesabım silindi messenger neden hala duruyor.Sadece denemek için messenger açma adımından ilerledim ve böyle bi şeyle karsılastım zaten bi hesabın var bunun üzerinden devam et diye ben o hesabın tamamen yok edilmesini istiyorum.Bunu yapabilir miyim ? o zaman kullandığım e posta adresini anlattığım gibi kullanamıyoum yanlız.

  1. isa koç

   Messenger uygulamasını silin yeterli, bir sıkıntı çıkmaz.

 9. sare

  Acil yardım lütfen !
  Merhaba İsa Bey ;
  Neredeyse 6 7 yıl önce facebook hesabı kurabilmek için bir e posta açtım.Sonrasında sevimsiz birkaç arkadaş benim mailime girip şifresini felan değişti o zamanlar bahsedilen patlatma olayı.Sonrasında o zamanlar şimdiki kadar bilgim olmadığı için geri almaya felan uğrasmadım.Ama facebook adresini kullanmaya devam ettim.Yaklaşık iki yıl önce facebook hesabımı dondurdum.Daha sonra hiç haberim yokken facebook hesabımın çalındığını farkettim daha doğrusu ekli olan arkadaşlarım uyardı senin facebook adresinde uygunsuz şeyler paylaşılıyor diye.Bunun üzerine ben e posta adresimi hatırlamadığım için polise gittim sonuc olarak ordaki memur o gün adresin kapatılması için yapılması gerekeni yaptı ve facebook adresim kapatıldı daha doğrusu sonrasında kontrol ettim sürekli arama motorundan felan silindi.Gelelim esas soruma ben o facebook adresini kullanırken ona bağlı olarak açmış olduğum messenger için özel bişe yapmadım silinsin diye sadece telefonumdan felan kaldırdım.İki gün önce yeniden messenger açmak istedim.Devam eden adımlarında kullanıcı adımı yazdıktan sonra beni bu kapatılan hesaba yönlendiriyor zaten bir hesabın var diye ve evet hesap benim bahsettiğim eski hesap hala benim profil resmim felan mevcut.Ama ben o hesabı kullanmıyorum anlattığım gibi facebok hesabım o gün kapatıldı maili zaten kullanamıyodum.Şimdi bu durumda bu messenger hesabının da tamamen silinmesi için ne yapabilirim.Acil yardıma ihtiyacım var ?

  1. isa koç

   facebook messenger hesapları artık whatsapp gibi telefon numarası üzerinden çalışıyor, eğer facebook hesabı kullanmıyorsan da sadece telefon numarandan dolayı uygulamayı kurarsan aktif olur, silersen pasif ve numara sende olduğu müddetçe o şekilde devam eder.

 10. Mehmet

  İsa hocam , acaba microsoft hesabımı silersem , gmail adresimde silinirmi ?
  Eğer silin miyorsa , aynı gmail hesabıyla bi daha microsoft hesabı açabilirmiyim ?

  1. isa koç

   hayır hepsi ayrı ayrı siliniyor.

 11. qwe

  bir hotmail adresiyle bir çok sosyal medya hesabına sahip olabiliyoruz(twitter, facebook, instagram vs) hotmail hesabımızı sildiğimizde o hesaplarda otomatik kapatılır mı acaba

  1. isa koç

   Hayır, her hesap birbirinden bağımsızdır. Her hesabı tek tek silmeniz gerekir.

 12. kullanici

  kullanmadığım mail üstünden instagram hesabı açmıslar üstelik baya bi takipcisi var nası becermısler bunu

  1. isa koç

   Eğer siz hesabı sildiyseniz, yada baya bi uzun süre örneğin 1 yıl kullanmayınca hesabınız otomatik olarak siliniyor, haliyle başkaları kayıt edebiliyor. Yada siz almadan önce bir başkası o hesap sahibiyken instagram hesabı açmış ve maili uzun süredir kullanmadığı için silinmiş ve siz almış olabilirsiniz. O da bu durumu düzeltmediği için halen o instagram hesabında kayıtlı olarak sizin mail adresi duruyordur.

   Bir diğer durumda instagrama kaydolurken telefon kullanıldığı için oraya girdiğiniz mail adresini doğrulamasanız bile kayıt olup kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Kaydolan kişi sallamasyon olarak sizin mail adresinizi girmiş olabilir ve henüz mail doğrulaması yapılmadı uyarısı vererek kullanmaya devam etmektedir.

   Bu iki durum dışında bir ihtimal göremiyorum.

 13. efsun

  Merhaba
  Benim youtube hesabım vardı ama griside sifreyide unuttum zaten baskası acmştı simdi kapatmak istiyorum yardm edebilirmisinz lutfen cok acil

  1. isa koç

   Hesaba giremediğini sürece onu silemezsiniz. Mecburen şifreyi sıfırlayıp giriş yapmanız gerekmekte, oraya eklediğiniz bir mail adresiniz vs var ise ona göndermeyi deneyin, yada youtubedan şifremi unuttuma girip orada başka şifre sıfırlama alternatiflerini bir göz atıp şifreyi yenilemeye çalışın, aksi durumda hesabı silemeyeceksiniz.

 14. dilara

  merhaba ben dilara 2013 ekim ayında bir android telefon aldım ve bilinçsizce bir gmail hesabı actım. buna uygun bir twitter da tabi telefon iki ay sonra sistemden kaynaklı bir bozukluk yaşadığım için fabrikaya gönderdim. telefonuma format atıldı ve ben bu hesaba hiç ulaşamadım şimdi tekrar ulaşmak silmek istiyorum fakat giriş yapamıyorum bana nasıl bir yol izleyeceğim hakkında bilgi verir misiniz

 15. sevval

  Gmail hesabı sildikten sorna geri almak için ne kadar süre tanıyor?

  1. isa koç

   2 yil itiraz suresi var, eger bu sure icerisinde herhangi gecerlo bir itiraz gelmezse bir daha o adresi kullanmak mumkun olmuyor.

 16. yahyahay

  Yandex hesap silinmiyor ..ben çok uğraştım asla silinmiyor.Yandex kandırıyor insanları

 17. esra

  Benim bir kaç yıl öncesine dair hotmail hesabım var hiç giriş yapmadım ve şifremi hatırlamıyorum. Ama gecen yıl instagram a o hesapla kayıt olmusum. Suan instagram kullanıcı adımı biliyor ama şifremi hatırlamıyorum. e postaya mesaj atılıyor. ama email adresimde de şifremi unuttum işlemlerinde böyle bir hotmailn olmadıgı söyleniyor.. ne yapabılırm

  1. isa koç

   Bir cep telefonu numarası eklemiş miydin?

  2. Gürkan glr

   Kardeş benim msn şifremi unuttum açamıyorum instegramda ona bağlı çok uğraştım açamıyorum siz açabilirmisiniz yoksa başka Instagram acacam 😔

 18. Buse

  Belli bir zaman aşımından sonra site otomatik olarak hesabı siliyorsa Instagram, Facebook, Twitter gibi hesaplarda siliyor mu?

  1. isa koç

   Yok, facebook, twitter, instagram üye sayıları üzerinden itibar kazanmaya çalışan sitelerdir. Bu sebeple spam bir iş yapmadığı sürece hesabın açıldığından hiç fotoğraf eklemesen, hiç paylaşım yapmasan bile sen silmediğin sürece silmezler. Ben twitterda bir hesabı almak istiyordum adam 3mü 4 senemi nedir hiç giriş yapamıyor ama hala hesabı kapatmadılar, öylece duruyor.

 19. Pingback: Google hesabınızda kullanmadığınız hizmetleri silmek | İsa Koç Kişisel Günlük

 20. İsa Koç

  Tüm hizmetlerde sildiğin hesaplarınız belli bir süre başkası almasın diye karantinada bekletilmekte. Bu gmail’de 1 yıl, hotmail’de 2 yıl, Yahoo’da da 1 yıl olarak geçmektedir. Sizin sildiğinizi bir başkası aldığı takdirde sizin daha önceki kontaklarınızla sizmiş gibi kendini tanıtma tehlikesine karşı yapılmaktadır.

  @mmm bu konuda da belirttiğim gibi kullanmadığınız hesapları silmenizi anlattım. Eğer kullanıyorsanız silmemeniz gerekirdi.

 21. mmm

  flickr hesabımı sildim, aynı ismi geri alamıyorum.
  sildiğim ad kullanılmıyor da üstelik.
  silmenin bi anlamı olmadı

 22. Hüseyin Çelik

  Bencede kullanılmayan hesapların kapatılması gerekir.Kullanmadıgımız bir kullanıcı ismine başkasının ihtiyacı olabilir.Boşuna niye işgal edelimki

 23. benay

  çok teşekkürler ya çok faydalı bir bilgi oldu benim için :))

 24. İsa Koç

  Ama silmekte fayda var. Örneğin hotmail 4 ay sonra hesabı pasif hale getiriyor 1 sene sonrada tamamen siliyor. Gmail’de 1 sene sonra pasif hale getiriyor ve siliyor ama geri almak için ise o adresi başka birilerine uzun zaman vermiyor.

  O yüzden bizim silmemiz daha doğru olur.

 25. İbrahim

  Şahsen hiç mail hesabı kapatmadım, kapatmayı da düşünmüyorum, zaten belli bir zaman aşımından sonra siliyorlardır otomatik olarak 🙂