Limasol’da Eğlenceli Bir Tatil

Limasol, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Limasol bölgesinin merkezi olarak ifade edilen bölgedir. Adanın en büyük ikinci kenti olma özelliğine sahip olmanın yanında, harika bir tatil merkezidir. Adanın en güneyinde yer alır ve adını verdiği körfezin kıyısında, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlar. Kıbrıs tatil merkezi olarak ifade edilmesinin sebepleri ise harika sahil şeridi, mükemmel Akdeniz iklimi, bitmek bilmeyen eğlenceleri ve görülmeye değer pek çok noktasıdır. Siz de adanın güney kesiminde tatil yapmak isterseniz, Limasol ideal bir seçim olabilir.

Kentin sahip olduğu iklim özellikleri ise tipik Akdeniz iklimi ile benzerlik gösteriyor. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış aylarının ılık ve yağışlı olduğu gözleniyor. Sıcaklık değerleri ise durumu aslında daha net gösteriyor. Çünkü şehirde yaz ayları genellikle 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar ile yaşanırken, kış aylarında en soğuk gün 10 derecenin altına düşmüyor. Bu sebeple iklim özellikleri açısından her mevsim ziyarete uygun bir şehir olduğunu söyleyebiliriz.

“Limasol’a Nasıl Gidilir?” diye soracak olursanız, cevap biraz karışık. Maalesef adanın sorunlu durumu, bugün ülkemizden doğrudan uçuşlar ile güney kesimine geçişe izin vermiyor. Bu sebeple öncelikle Atina’ya uçmanız gerekiyor. Oradan da adanın güney kesimine düzenlenen seferler ile ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Atina’dan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin başkenti olan Lefkoşa’ya doğrudan ulaşabilirsiniz ve buradan da Limasol’a kara yolu ile geçiş yapabilirsiniz.

Limasol'da Eğlenceli Bir Tatil

Limasol’a gitmek için ideal zamanlar ise bahar ve yaz aylarıdır. Zaten yumuşak bir iklime sahip olan bölge, Şubat ayı itibariyle ısınmaya başlıyor. Yani tatilciler için de sezon açılmaya başlıyor. Mart ayından Ekim sonuna kadar da tatil için ideal olma özelliğini sürdürüyor bu bölge. Ancak tatil programınızı yaparken dikkat etmelisiniz ki Temmuz ve Ağustos ayları en sıcak dönemlerdir. Sıcaklık değerleri gerçek anlamda çok yüksektir. Bu sebeple de bunu göze alarak bu tarihleri seçmelisiniz.

Limasol’da yemek yemek ayrı bir keyif olacaktır sizin için. Çünkü burada çok sayıda medeniyetin bıraktığı etkiler ile Yunan mutfağı ağırlığında bir lezzet kültürü oluşturulmuştur. Turistleri oldukça etkileyen bu kültür, sizi de etkisi altına alacak. Özellikle Yunan mutfağı etkilerini şiddetli olarak hissedeceğiniz lezzetleri denemek, tatilinizi daha keyifli hale getirecektir. İnanılmaz bir çeşitliliğe sahip olan meze kültürü ise başlı başına ilgi çekicidir. Ayrıca Limasol tatilinizde sadece bu lezzetlere mecbur değilsiniz. İtalyan, Fransız, Hint mutfaklarını sunan mekânlar ile birlikte Fast-Food seçenekleri de mevcuttur. Kısacası yemek anlamında sıkıntı çekmezsiniz.

Limasol tatiliniz sırasında, deniz, kum ve güneşin yanı sıra zamanınızı ayırabileceğiniz çeşitli gezi noktaları da mevcuttur. Sahilden uzaklaştığınızda buraları görmeyi tercih edebilirsiniz. Lemesos Medieval Kalesi bu anlamda ilk akla gele noktadır. Arkeoloji Müzesi ise tarihine dair önemli veriler sunar ve turistler açısından ilgi çekici olarak değerlendirilen bir gezi noktasıdır. Time Elevator, Büyük Camii, Hayvanat Bahçesi ve 16. Kişilik kapasiteye sahip olan Tsirio Stadyumu ise sonraki duraklarınız olabilir. Başlıca gezi noktaları bunlarken, kentte alışveriş yapmak da sizin için oldukça keyifli olabilir. Tekne turlarına çıkıp, su sporlarını deneyebilirsiniz. Kıbrıs otellerinde düzenlenecek olan etkinliklere katılabileceğiniz gibi, tatilinizi gerçekleştirdiğiniz dönemdeki kent etkinliklerini de takip etmelisiniz. Üstelik kıbrıs erken rezervasyon fırsatları ile tatilini önceden planlayanlar için çok cazip ödeme seçenekleri de sunuyor. Limasol’da zaman zaman düzenlenen karnavallar, oldukça eğlenceli görüntülere sahne olmaktadır. Belki siz de bu tip bir etkinliğe denk gelerek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Son olarak belirtmek gerek ki, büyük bir eğlence adası olan Kıbrıs’ın güneyinde de kuzeyinde olduğu gibi gece hayatı oldukça hareketlidir. Birbirinden dikkat çekici kulüplerde eğlenmeyi de tercih edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~