Messenger’da Engelleyenleri Görün 2. Versiyon

ICQ’dan sonra online yazışma aracı olarak artık sadece eski adıyla Msn Messenger, yeni adıyla Windows Live Messenger tek kullandığımız araç oldu. Yazışmayı çok seviyoruz, çok sohbet ediyoruz, hatta bir zamanların en çok kullanılan hizmet olan arkadaşlarımıza e-posta gönderme huyumuzdan bile vazgeçip bu program aracılığı ile karşı taraf kapalı bile olsa mesajımızı buradan yazıyoruz. Hal böyle olunca arkadaşlarımızla her türlü irtibatımızı buradan kurduğumuz için zaman, zaman birbirimizi sıkmaya başlıyoruz. Buda ister istemez karşımızdakine kendimizi ya çevirim dışı göstermeye yada onu engellemeye itiyor. Bazende aramızın bozulduğu kişileri engelleyebiliyoruz. Böyle yaparak bir miktar kafamızı rahatlatsakta bu kez karşı tarafı bunalıma ittiğimiz zamanlarda olabiliyor. Sizin her zaman aynı zamanda açtığınıza alışan kişi sizi uzun zaman açık göremeyince sizin onu engelleyip engellemediğini merak ediyor, çevirim dışı olup olmadığınızı merak ediyor.

Bu programın en dertli noktasını burası oluşturuyor. İşte hal böyle olunca onun ne yaptığını öğrenmek için çeşitli yollara baş vurmak zorunda kalıyoruz. Kimi zaman msn’de engelleyenleri gör gibi aldatma sitelerine güvenip, e-posta adresimizin şifresini onlara kaptırıyoruz. Eğer böyle bir hata yaptıysanız, geç olmadan şifrenizi değiştirmenizi öneririm.

Daha öncede bu virüslü sitelerin bollaşmaya başladığı zamanlarda insanları bu sitelerden kurtarmak için bir çare ararken bulduğum yöntemle 2008 yılı başlarında bir videolu çözüm yolu anlatmıştım. O yazımı Msnde sizi engelleyenleri gerçekten görün başlıklı kısımdan görebilirsiniz. Hotmail sayfa yapısını geçen yılın sonlarında değiştirince o yöntem devre dışı kalmıştı. Yeni tasarımında da sizi messengerda engelleyenleri nasıl görebileceğinizi öğreten bir video daha hazırladım. Bu video sayesinde sizi Windows Live Messenger’da engelleyenleri nasıl görebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

52 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Ses

  Msn de eklediğim kişiyi artık aktif olarak ya da son görülmesini göremiyorum neden

  1. isa koç

   MSN kapandı artık, tüm hesaplar skype uygulamasına devredildi.

 2. selcuk

  camtasia ya ya paramı verılır hocam yapmayın ya 🙂

  1. isa koç

   Lisanslı ürünlerin hepsine verilir benim kanımca.

 3. Tsa1983

  Iyi gunler.benim sorum sudur ki,cevabi benim icin cok muhim..msn de ve hotmailde kisi listenizde olan birini engelliyorsunuz ama silmiyorsunuz.daha sonra engelini kaldiriyorsunuz.engelini kaldirdiginizda,karsi tarafa yani engellenen kisiye bir davet yada uyari gider mi ,sizin onun engelini kaldirdigizi farkedecek sekilde..cevaplarsaniz mutlu olurum.saygilarimla

  1. isa koç

   Yok. Hiçbir uyarı gitmiyor. Rahatlıkla bunu yapabilirsin.

 4. cnkpc

  anlatım cok iyiydi teşekkürler

 5. ahmet

  yukarıda deniz arkadaşımızın yazısını aynen kopyalıyorum lütfen bu soruya cevap verebilirmisiniz çok ihtiyacım var hep dua ederim allah rızası için..

  Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Daha önce bir arkadaşımın profiline girdiğimde “messengerda bu kişiyle arkadaşsınız” şeklinde bir ifade vardı ve tüm arkadaş listesine baktığımda kendimi listesinde görüyordum. Fakat şu anda profiline baktığım zaman messengerda arkadaş olmaya davet ettiniz yazıyor ve kendimi artık arkadaş listesinde göremiyorum. Bunun dışında bir değişiklik yok. Ne yaptığını anlayamadım, engelledi mi sildi mi acaba ?

 6. herbalife

  Videoları sonuna kadar izleyemiyorum.Belli bir kısmında başa dönüyor.Genel olarak birkaç videoda böyle bir durum oldu ..

 7. dnz

  Merhaba. Benim de bir sorum olacak. Daha önce bir arkadaşımın profiline girdiğimde “messengerda bu kişiyle arkadaşsınız” şeklinde bir ifade vardı ve tüm arkadaş listesine baktığımda kendimi listesinde görüyordum. Fakat şu anda profiline baktığım zaman messengerda arkadaş olmaya davet ettiniz yazıyor ve kendimi artık arkadaş listesinde göremiyorum. Bunun dışında bir değişiklik yok. Ne yaptığını anlayamadım, engelledi mi sildi mi acaba ?

 8. jumbo_kemal

  Videoyu Firefox kullanmama rağmen nedense açamadım, sanırım link bozuk.
  O sebeple eğer bundan videoda bahsettiyseniz lütfen kusura bakmayın.

  Msn’de profilini de görüntüleye bildiğim bir kişi nedense ortak arkadaşlarımıza bakarken “windows live’daki bir kişi” olarak görüntüleniyor.
  Acaba sebebini biliyor musunuz?

  Teşekkür ederim

 9. Asya

  Anladım ..

  Teşekkürler ..

 10. Asya

  Videoları sonuna kadar izleyemiyorum.Belli bir kısmında başa dönüyor.Genel olarak birkaç videoda böyle bir durum oldu ..

  1. isa koç

   Herhangi bir sıkıntı yok. Videolar sorunsuz çalışıyor. Bence adobe.com’dan flash sürümünü yükseltmelisin yada güncellemelisin.

 11. Forumzamani

  Yapması Uzun Ama Sağol Yinede 🙂

 12. Futbol Merkezi

  Ellerine Sağlık Güzel Anlatım

 13. firstclass

  şimdi şöyle oluyor:

  profil sayfasına gidip, orda ayrıntılarda yönet başlığı altında “arkadaşı kaldır” derseniz, kaldıran arkadaş (A Kişisi), profilini kaldır dediği diğer kişinin (B Kişisi) profilini görmeye devam etmektedir..ve fakat kaldırılan arkadaş, “Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” ibaresi ile karşılaşmaktadır..
  öte yandan, A kişisi, B kişisini msn listesinde görememekte ancak, kişiler listesinde e-mail adresi üzerine tıkladığında profilini aynen görebilmektedir, hele internet sağlayıcısında sık kullanılanlara eklediyse, daha kolay erişebilecektir. Ancak B kişisi, A kişisinin profiline hiç bir şekilde ulaşamamaktadır.

  Bir diğer konu, eğer A kişisi, B kişisinin profilini kaldır demeden önce, yine ayrıntılar başlığı altındaki “erişimini sınırla” seçeneğini işaretlemedi ise; B kişisi listesinde çevrim dışı gördüğü A kişisine çevrim dışı mesaj gönderebilmektedir.

  Bu arada A kişisi, B kişisini msn listesinde görememektedir. Bununla birlikte, A kişisi isterse, B kişisini msn listesinde e-mail adresi şeklinde görebilmekte ve “kişi ekle” ibaresine bastığında, karşı tarafa hiç bir şekilde davet gitmeden, ya da B kişisi herhangi birşey farketmeden B kişisinin msn ve profil listesine eklemlenebilmektedir.

  Hımm şimdi kilit nokta: eğer B kişisi de A kişinin profil sayfasını açıp, Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” ibaresini gördüğünde sinirlenip, ayrıntılar – yönet başlığı altından “arkadaşı kaldır” derseee, bu durumda iki taraf da birbirini sonsuza dek silmiş oluyor, ne zaman ki taraflardan birisi, yine msn listesinde e-mail adresi şeklinde görebildiği arkadaşını ekle derse, bu sefer diğer kişi msn oturumunu açtığında “bir davetiniz var” ibaresi ile karşılaşıyor. O daveti ki “.. şu kişi sizi arkadaşı olmaya davet etti” gibi bir şey.. kabul ettiğinizde de yine listelerinizde görüyorsunuz birbirinizi..

  Not: her iki durumda da seçenekler-gizlilik listesinde kişinin üstüne geldiğinizde “sil” ibaresinin aktif olmadığını görüyorsunuz 🙂 bu da ayrı bir enteresan konu :))

  Bunlar benim deneyimlediklerim,
  Bilginize,
  Umarım yardımcı olur diğer arkadaşlara..

  1. isa koç

   Her türlü bilgiye ihtiyacımız her zaman var. Bildiğimizi paylaşmak her zaman yararlı oluyor. Teşekkürler.

 14. firstclass

  evet, çok net anladım 🙂

 15. firstclass

  ama anlayamıyorum şimdi profili silmek mümkün mü?profili silmek için hesabını mı kapatmak gerekiyor vs vs gibi saçma ve ıvık ve bir sürü psikopat soru daha sorabilirim güzel kardeşim :))

  1. isa koç

   Bende bir yere kadar tahammül ederim. 🙂

 16. firstclass

  selam tekrar arkadaşım, cevap için teşekkürler..profil ile ilgili önemsiz kısım diyorsun da asıl önemli kısım orası be kardeşim:))

  1. isa koç

   :):):)

 17. firstclass

  arkadaşım süper bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz..
  benim sormak istrediğim soru: daha önce profilini görebildiğimiz, fotoğraflarına bakabildiğimiz bir arkadaşımızın profilinde aniden, “Windows Live’daki bir kişi .Bu kişiyi Messenger’da arkadaşınız olmaya davet ettiniz.” yazarsa bu profilini sildiği anlamına mı gelir ki, profilimzii silebilyiormuyuz? yoksa engelleyip listesinden kaldırdığı anlamına mı gelir?
  bu arada gizlilk-seçenekler de “sil” butonu aktif değil ve fakat, listesinde ekli olduğum kesin olan arkadaşlarımda “sil” aktif durumda o sebeple bunun bir gösterge olamayabileceği kanısındayım..değerli görüşlerine ihtiyacım var,
  şimdiden teşekürler..