Microsoft OneDrive kotaları düşüyor, fiyatlara zam geliyor

Microsoft OneDrive

SilikonVadisi.tv’nin haberine göre; “Microsoft, Office 365 üyeliği bulunanlara sınırsız OneDrive alanı sunmaktaydı. Bu kararından vazgeçen firma, sınırsız alanı 1 TB ile sınırlayacağını açıkladı. 1 TB’den fazla verisi bulunanlara 9 ay daha erişim hakkı tanıyacak olan firma, bu süre zarfı sonunda yükseltme yapmayıp ek alan satın almayan kişilerin verilerini silecek.

Yukarıda bahsettiğimiz sınırsız alanın dışında 100 GB ve 200 GB seçeneklerini de rafa kaldıran Microsoft, bundan böyle aylık 1.99 dolar karşılığında 50 GB alan seçeneği sunacak. Yani daha fazla depolama alanı istiyorsak para vermemiz gerekecek. Ayrıca hediye edilen 15 GB’lık fotoğraf ve video alanı kampanyasını da sonlandıracağını belirten firma, ücretsiz olarak her kullanıcıya tahsis edilen 15 GB alanın 5 GB’ye indirileceğini de açıklamalarına ekledi.”

Microsoft bulut dünyasına, DropBox, Box.net, Google Drive gibi alanındaki devlerden sonra SkyDrive adı ile girmişti. Başarılı olabilmek için rakiplerinden daha fazla alan sunmaktan geri kalmadı, rakiplerinin dosya depolama hizmetlerini yakalayıp geçebilmek için depolama birimine yüklü ses ve görüntü dosyalarını indirmeden oynatma gibi farklı bir imkanda sunmasına rağmen başarıyı yakalayamamıştı. Daha sonra hizmet politikasını değiştirip sistemi tüm hizmetlerine entegre bir servis haline çevirdi (Office365, Outlook, Windows vs.). Ayrıca adınıda yeni bir başlangıç için OneDrive’a çevirdi. Bu haber ile anlaşılıyor ki Microsoft sonunda OneDrive ile aradığı başarıyı yakalamış ve arpası fazla gelmiş olacak ki tüm hizmeti paralıya çevirip milleti süzmeyi göze almış.

Hadi paralı hizmetlerine zam yapıp, kotalarına düzenleme getirmesine birşey diyemem ama ücretsiz kısmında kotayı 15 GB’den 10 GB’lik ciddi bir kesinti ile 5 GB’ye indirmesi çok şaşırtıcı bir durum. Microsoft unutmamalı ki bir zamanlar Eposta pazarının açık ara lideri olduğu halde verdiği 2 MB’lik mail alanını yıllarca artırmamış ve kendisine 1 GB’lik mail kotası ile Google’un Gmail hizmetine mağlup olarak ciddi yara almıştı.

Bu OneDrive hamlesinde de aynı şekilde kayba uğrayabilir. Bence sizlerde hiçbir hizmete bağlı kalmayıp, diğer önemli bulut depolama hizmeti sunan siteleride kullanmayı deneyiniz.

OneDrive dışında kullanabileceğiniz bulut depolama servisleri:

  • Google Drive (15 GB kota, sınırsız trafik veriyor)
  • Yandex.Disk (10 GB + 5 GB arkadaş davetiyesi ile 15 GB kota, sınırsız trafik veriyor)
  • Dropbox (2 Gb kota, sınırsız trafik veriyor)
  • Box.com (10 GB kota, 10 GB trafik veriyor)
  • Mail.ru Cloud (100 GB kota, sınırsız trafik veriyor)
  • Mega.nz (50 GB kota, ve 10 Gb veriyor )
  • Ge.tt (2 Gb kota, 25 MB maksimum dosya boyutu, sınırsız trafik)

Bence sizlerde sadece OneDrive’a bağlı kalmayıp yukarıda belirttiğim hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ben ise bunlar arasından en çok tercih ettiğim Yandex.Disk’tir.

Görsel kaynak: https://dribbble.com/shots/1647521-Onedrive-Icon-Re-design

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~