Microsoft Windows 30 yaşında

windows-30-yasinda-windows-1-windows-10

İnsanlar yıllardır diyorlar ki Microsoft’un Windows işletim sistemi Apple’ın MacOS işletim sisteminin çakmasıdır. MacOS işletim sistemini bilenler bir nevi haklılar da, çünkü tasarımlarına baktığında ikiside bir birine çok benziyor. Ama insanların aklına şu soru hiç geliyor mu acaba? İkisini de yazan Bill Gates olabilir mi diye?

Microsoft MS-DOS işletim sistemini yıllardır IBM için geliştirdi ve bir yazılım firması olarak devam etti. Bu sıralar Apple CEO’su Steve Jobs firmasın da çalışanlarına bir köle muamelesi yaparak, adeta elinde bir kırbaçla çalışanlarını her gün aşağılayarak çoklu pencereli bir işletim sistemi yazdırmaya çalışmaktaydı. Sürekli birşeyler deniyorlar ama bir türlü başaramıyorlardı. Microsoft kurucusu Bill Gates’den yardım istemiş, o da onlar için bu işi yapmayı kabul etmiş. Fakat Bill Gates işi biraz daha farklı düşünerek aynı anda kendisi içinde daha gelişmiş bir işletim sistemi yazmayı düşünmüş. Kendisine bir Japon firması ortak ederek bu geliştirme işini Japon’ya da yapmış, bu durumdan haliyle Steve Jobs haberdar olmamış. İşleri ağırdan alan Bill Gates iki işletim sistemini de aynı zamana denk getirip aynı zamanlarda lansmanın yapılmasını sağlamış. Böylece Apple’a dolayısıyla Steve Jobs’a büyük bir kazık atarak tüm masrafların Apple tarafından karşılanmasına rağmen tüm dünya da konuşulan kendi işletim sistemi değil, Bill Gates’in işletim sistemi Windows konuşulmuş. Bir müddet sonra Steve Jobs’a daha fazla dayanamayan şirket yöneticileri adamı kendi firmasından kovdular.

Yani insanlar kısmen yine haklılar, Bill Gates Apple’ın yıllardır geliştirdiği ve bir türlü hayata geçiremediği fikri almış ve kendisi daha da geliştirip ortaya yıllardır tüm dünya pazarının değişmez lideri Windows işletim sistemini çıkartmış. Ama unutulmaması gereken bir ata sözü var, “Eden bulur” diye. Yıllar önce bilgisayarlarda mause yok, onun yerine Joystick kullanılıyor mause diye. Exper firması ilk mause’u geliştiren firma, Apple bu firmayla ürünü kullanma adı altında bazı görüşmeler yaparken prototipi kopyalayıp sonra kendi bilgisayarları olan Mac’lere uyarlayıp dünyaya bu cihazı kendilerinmiş gibi duyurmuşlar, eee sen öyle yaparsan başkası da sana böyle yapar be gülüm.

Dur bakalım Microsoft’un bu yaptığı karşısında başkaları ona ne yapacak?

Windows 1.01

Windows1

Windows 10

windows10

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. isa koç

  Bu Windows maalesef tam benle yaşıt.

 2. sevgi

  Merhaba acemi birlikte terörle mücadele seçimi nasıl oluyor neye göre seçiliyor. Varmı öyle seçmeler

  1. isa koç

   Ben öyle bir seçme hiç duymadım. Zaten Terörle mücadeleyi şuanda profesyönel askerler yapıyor. Sadece komanda veya normal asker seçilirsin acemilikte, ha komandolar arasında böyle timler oluşturuluyor mu şahsen bu konuda net bir bilgim yok. Normal askerler bundan muaf hale gelmiş durumda. Anca görev yaptığı bölgede gerekli görüldüğü takdirde müdehale ettiği durumlar olur ama daha çıkıp günlerce süren operasyonlara gitmiyorlar artık.