Milyoner filmi

Geçen gün 2008 yapımı 8 oscarlı Milyoner (Slumdog Millionaire) filminin dvdsini izledim. Film herkezin çok beğenisini kazandığı gibi benimde çok hoşuma gitti.

Bu film hakkında dokundurmak istediğim noktalar mevcut. Filmde Hindistan’daki çocuk problemini fazlasıyla ortaya koyuyordu. Filmin başrolünü Jamal, onun abisi ve Jamal’ın sevgilisi olacak Latika oluşturuyor. Bunlar küçük yaşlarda karşıt grupların saldırısı sonrası anne ve babalarını kaybedip kimsesiz kalıyorlar. Hepsi hemen hemen 4-5 yaşlarındalar. Bu yaşlarda önce bir dilenci mafyasının eline düşüyorlar, sonra onların elinden kurtulup çeşitli işler yapıp yaşamaya çalışıyorlar bu süre içerisinde de ölümle heran burun buruna oluyorlar.

Buraya kadar olanlar filmin içinden ama Hint hükümeti filmin yayınlanmasını yasaklayarak ve o filmde oynayanların evini yıkarak filme olan tepkisini göstermişti. Öne sürdüğü sebep ise Hindistan’ı dünya nazarında küçük düşürdükleri için. Bu konuda Hint hükümetine kızdım açıkçası. Kızma sebebim ise, filmi yasaklamak yerine büyük bir reklam kampanyasına dönüştürmelilerdi. Çünkü o ülkedeki insanlar açlık, kimsesizlik, evsizlik ve sefalet içinde yaşıyorlarsa bunu 1947 yılına kadar esaret altında kaldıkları İngilizlere borçlular. Hintliler tarihin eskilerinden beri dünyanın en zengin halklarından birisi olmuşlardır. Topraklarında yetişen baharatlar sayesinde çok paralar kazanmışlar ve ipek yolunun en önemli halkası olmuşlardır. Batıda Hindistan’dan sürekli çatıları altınlarla kaplı toprakları çok bereketli denilerek oraları görme hasreti oluşmuştur. Macellanlar, Marco Polo’lar, Vasco Da Gama’lar, Colomblar keşiflere çıkma amaçları tamamen o hikayelerde bahsedilen yer olan Hindistan’ı bulmaktı.

Hindistanı ilk 1510 yılında işgal eden Portekiz’di, Goa bölgesini işgal etmişti. Daha sonra 1600 yılındada geri kalan yerlerini İngilizler işgal ettiler. Taaa 1947 yılına kadar İngiliz sömürgesi ve zülmü altında yaşadılar, İngilizleri şu sıralar adı sıkça duyulan Indira Gandi’nin savaş yapmadan kazandığı piskolojik savaş ile def ederek bağımsızlıklarını aldılar. Fıransızlar ise 1961 yılında çekildiler. İngilizler çekilirkende şerefsizce davrandılar, İslamiyet ve Hindu dinlerine inan hinduları birbirine düşürerek iç savaş çıkarttı ve 3’e bölünmelerine neden oldular ve hala bu iç savaş devam etmekte binlerce insan İngilizlerden dolayı ölmekte ve açlış ile sefillik çekmekte.

Oysa batı dünyası bu filme 8 Oscar verirken amaçları filmi taçlandırmak değil, Hindistanı dışlayıp eleştirmek ve kendilerine ait suçları üzerlerinden çıkarıp Hint hükümetlerine atmak. Bir belgeselde de izlediğime göre Hindistan’da 300 milyon civarı evsiz insan bulunmaktaymış. Bu insanların birçoğu işsiz birçoğu ise günde 1 dolara çalışmakta. Hergün binlerce çocuk organ mafyası tarafından kaçırılıp öldürülmekte ve organları Batılı zenginlerin çocukları için onlara satılmakta. İşte bu ve bunun gibi birçok sefaletin tek sorumluları batı dünyası.

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Serhat

  Avrupalılar yıllar önce işledikleri suçların hepsinden bu sayede sıyrılıyorlar zaten. tüm dünyaya olayla hiç ilgilerinin olmadığını bu yanlı filmler ile gösterip beyinlere kazıyorlar.

  1. isa koç

   En iyi yaptıkları şey bu zaten. Sonrada dünyanın en iyi insanları gibi davranıp bak biz açlıktan ölen afrikalılara hep yardım ediyor diyorlar.

 2. nomedsoul

  film çok güzeldi ya. özellikle ilk 20 dksinde çok iyi çekim sahneleri vardı. 🙂

 3. Hagiwhat

  Bir batı klasiği daha.

  1. isa koç

   Aynen, batının her zaman yaptıkları bunlar. Dünyanın sonuna kadarda bitmeyecek gibi görünüyor.