Miras Kalan Develer

Zeka soruları soran ve sonrada aylarca cevabını söylemeyen arkadaşlar beni deli eder. Bazıları çok saçmadır, bazılarıda çok kafa yorar. Bunlardan bir taneside miras kalan develerin hikayesi. Bu bilmecemizde matematiğin bir oyunu var. Bazıları buna Kuantum diyor. Sorumuz şöyle;

Birgün yaşlı bir adam 3 oğlunu yanına çağırır, kendisi ölüm döşeğindedir. Oğullarına derki ‘evlatlarım ben artık ölmek üzereyim, ölmeden önce size miras olarak bırakabileceğim sadece 17 tane devem var. Bu develerin yarsını büyük oğlum Halit’e, 3’te birini ortanca oğlum Hasan’a ve 9’da birinide küçük oğlum Veli’ye bırakıyorum. Tüm bu mirası vasiyetimdeki gibi adaletli şekilde yerine getirin der ve vefat eder.

Oğulları defin işlemini yaptıktan sonra otururlar evin önüne miras paylaşımı için konuşmaya başlarlar. Uzun uzun tartışırlar, bir türlü fikir birliğine varamazlar. O sırada devesi ile yoldan geçen bir adam bunların haraketli tartışmalarını görüp yanlarına gider, dertlerini dinler sonra miras paylaşımını adaletli bir şekilde yapar ve yoluna devam eder. Tüm çocuklar vasityetteki gibi paylarını tam olarak almışlardır.

Sorun şu ki bu develerin paylaşımı nasıl yapıldı. Çünkü 17 devenin yarısı 8,5 deve, 3te biri 5,6 deve, 9da biri ise 1,8 deve eder. eder. Oysa yarım bir deve olmayacağına göre bu paylaşımı nasıl yapıldı?

Ben cevabı Mayıs ayının ilk günü açıklayacağım, ama o zamana kadar sizlerden bu cevabı bekliyorum.

8 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. aa

  herkesin oaaa dediği saçma sorulardan birisi. büyük oğlan 9 deve alınca 17 devenin yarısını almış olmuyor.%52 gibi bir şeyi almış oluyor. Babanın mirası yalan oluyor yani 🙂

  “Tüm bu mirası vasiyetimdeki gibi adaletli şekilde yerine getirin der ve vefat eder.”

  vasiyetindeki gibi olmamış. kemikleri sızlıyor kimbilir..

  1. isa koç

   :)) güzel bi çözümleme.

 2. fuat

  afiyet olsun

  1. isa koç

   🙂

 3. fuat

  1/2+1/3+1/9=17/18 ki buda şu demek paydaları eşitleyen sayılarla payların çarpımı veletlere verilcek deve sayısıdır.yani 9 6 2 tabi paydaları eşitlemek için yoldakki ahanda bu devede sizin olsun diyo öyle bölüştürüyo zaten 17/18 olduğundan gene kendi devesi artıyor.zaten bu evlatlar bu ticari zekayla o develeri 2 güne kalmaz kaybederler

  1. isa koç

   Evet fuat bildin soruyu. Bende bekliyordum bu tablo üzerine bayağı takılanlar olur diye ama çabuk bitti.. Eline sağlık.

 4. isa koç

  Ama o zaman mirasa ilave edilmiş olur. Sorunun şekli değişir. Yani doğru cevap değil. Başka bir yolu olmalı bunun acaba ne?

 5. yahya

  sanırım devesiyle bu üç kardeşin yanına gelen adam kendi devesini onlara hiğbe ederek deve sayısını 18 e çıkartarak vasiyette belirtildiği şekilde adaletli bir dağıtım yapar =)