Neden Rusya internet yatırımlarında Türkiye’yi 4’e katlıyor

Grafik webrazzi.com dan alıntıdır.
Grafik webrazzi.com dan alıntıdır.

Rusya internet pazarında Avrupa’yı bile geçip Amerika, Çin gibi devletlerle kapışmaya başladı. Keza Rus oyun firmalarıda aynı kapsamda dünyanın önemli ülkelerinden biri olmuş sayılır. Rusya bunu bizim gibi içine kapanmaya çalışan CHP’liler olmadığı için rahat yapıyor. CHP’liler diyorum çünkü yıllardır güddükleri siyaset Türk’ün Türk’den başka dostu yoktur, o yüzden onları bırakıp sadece kendi içizde yaşayalım dışarıdan dost aramayalım siyasetini en çok onlar yapıyor. Şimdi doğruya doğru, Rusya ise kendi içine kapanmak yerine çöküşünden sonra bile gene somürdüğü ülkeleri kontrol altında tutmaktan geri kalmadı. Biz ise Osmanlı yıkıldıktan sonra o kadar içimize kapandık ki bize sığınan Azeri İlim adamlarını gidip Ermenilere teslim edip gözlerimiz önünde katledilmesini sağladık.

Rusya’nın kendi nüfusü yaklaşık 140 milyondan fazla, daha önce sömürdükleri Türki devletleri ve ona gönül bağı olan doğu avrupa devletlerinde de Rusça konuşanların sayısı ile birlikte yaklaşık 300 milyon civarı bir nüfusa hitap ediyorlar. Dikkat ediyorum çıkardıkları hemen her projeye hemen Kazakça, Özbekçe, Kırgızca, Ukraynaca, Romence, Lehçe gibi dillerin desteklerini ekliyorlar, bu da gösteriyorki biz niye Suriye ile niye şura ile niye bura ile ilgileniyoruz diye hayıflanmak yerine, bu durumu daha nasıl artırırız çabasında olmamız gerekiyor.

Türk firmaları internet projelerinde neler yapması gerekli?

Öncelikle yaptığımız internet projelerine muhakkak Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Uygur devleti, İran, Irak, Suriye, Gürcistan devletlerini kapsayarak yapmamız lazım. Örneğin bir e-ticaret sitemiz var ise hemen bu dillerde birkaç eleman alıp o dillerde de hizmet vermemiz gerekli ve o bölgelerede satış yapmamız lazım. Bir sosyal sitemiz var ise hemen oranın dillerinide eklememiz gerekli. Aksi durumda kuruluşu yaklaşık 16 yıl olmasına rağmen bu kadar sürede en fazla yıllık 1 milyar lira ciroyu anca yakalayabilen Hepsiburada’dan daha ileri gidebilen firmamız olmaz.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Çeşit Haber

    Çok çalışmak lazım çok…Tembelliği bir kenara bırakıp önümüze bakmalıyız