Nokia Lumia 1520 telefonu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Nokia Lumia 1520

Arkadaşlar benim uygulamayla çok işim yok, internete girsin, özellikle fotoğrafı iyi çeksin, performanslı olsun ve en önemlisi fm radyo ile ekran boyu 5,5″ ve üzeri olsun istiyorum. windows phone’a arkadaşların cihazlarından olsun, windows 8.1 ve 10’dan olsun fazlasıyla alıştım sayılır. FM radyo ise sürekli otobüste işe gidip gelirken tek eğlencem, online radyoları tercih etmiyorum, sürekli bağlantı kopması, kota ve şarj yemesi benim tercih sebebim değil, fm radyo ise hem iyi ses kalitesi hemde çok az şarj yemesi ve ekranı açmadan kulaklık üzerinden frekans değiştirme imkanları ile çok avantaj sağlıyor.

Dedim ya performans, kamera, boyut ve muhakkak fm radyo en önemli etken. Bir cihaz alayım, amiral gemisi olsun, beni temiz 5 yıl idare etsin. LG G serisi oldum olası sevemediğim bir tipte cihaz üretmekte. Samsung Note5, Sony Xperia Z5, HTC One 9+ aşırı pahalı, bizi yanına yaklaştırmıyor. Bütçem 2000 liraya anca çıkıyor. Nokia her ne kadar çok satılmasa da tasarım, şıklık ve kalite çizgisini bozmayan bir firmaydı, en ölü zamanında bile en iyi malzeme kalitesini sunar, bilmeyeniniz yoktur. O yüzden lumia 930 çok ilgimi çekmişti fakat 5″ ekran boyundan dolayı tercih etmiyordum. Microsoft zıpçıktısı Nokia’yı satın alınca Lumia 950XL diye bir model çıkaracaklardı, onu bekliyordum kaç aydır ısrarla. Dedim herhalde Nokia’nın ürettiği telefonların üzerine biraz daha koyacak ve çok iyi bir cihaz gelecek, Lumia 930’un üstüne kat kat koyacak dedim. Dün Amerika’da cihaz tanıtıldı ve ön siparişe eklendi, hemen videosunu hazırlamış teknoloji bloggerları.

Videoyu 1080p’de izledim, anam anam, bu kadar adi bir kalite olamaz. Kamerayı bile o telefonun kasasında açtıkları çukura düzgünce orturmamışlar. Sanki kamera bulunduğu yuvadan kayık gibi duruyor. Yan tuşlar ise bildiğin alüminyum tuşlar sanki, üzeri leke dolu duruyor, sanki kalay atılmamış gibi. Dedim adamlar resmen Çin işi bir telefon yapmışlar, gerçi onlar bile almış başını gidiyor ama Microsoft resmen batırmış güzelim Nokia Lumia serisini. Yani eğer başka kaliteli telefon üreticisi eğer Windows Phone’a arka çıkıp işletim sisteminin gelişmesini sağlamazsa, Microsoft ürettiği bu cihazlarla çok fazla tutunamaz kapatır gider dükkanı.

Daha sonra araştırayım derken Nokia satılmadan önce çıkardığı son Lumia 1520 imiş. Baktım ki cihaz 6″ ve Lumia 930 ile aynı teknik özelliklere sahip tek eksik birisi gorilla glass3 diğeri gorilla glass 2 cam ve biri amoled, diğerde ips ekran tabi ppi değerleri az farklı. Hatta Microsoft öncesi ve sonrası Lumia kalitesini anlamak için Youtube’da Nokia Lumia 1520 ile Microsoft Lumia 640 XL karşılaştırması var. Resmen ekran hassasiyeti ve renk kalitesinde eziyor Microsoftun ürettiği telefonu.

Şimdi illa bi Lumia alayım diyorum kendime ama bu cihazı kullananlar bi kıyaslama yapsalar, ne dersiniz? Lumia 1520’yi yoksa Lumia 930’a mı yoğunlaş dersiniz. Yada hiç bulaşma git gene Android bir cihaz mı al dersiniz acaba?

Güncelleme:

Sonunda Nokia Lumia 1520 almaya karar verdim. Pazartesi günü hepsiburada üzerinden sarı rengini almaya karar verdim. Çarşamba günü elime ulaştı. Telefon mükemmel görünümde ve çok hoş bir yüzeyi var. Windows Phone işletim sistemine bayıldım. Rengi ise yukarıdaki resimde göründüğü kadar sarı değil, daha çok civciv sarıı bir renge sahip. Fakat bir sorun var. Telefon boyutu 🙁 izlediğim tüm videolarda telefon şekline baktım ve bu kadar büyük görünmüyordu bana. Telefon o kadar büyük ki maalesef cebime sığmıyor, tablet gibi elimde taşımam gerekiyor. Yürürken sanki bacağıma zopa bağlamış gibi hissediyorum kendimi. Şimdi Samsun neden Note serisini 5.7″ yaptığını daha iyi anlıyorum. Bir telefonun cepte taşınabilmesi için gereken ideal en fazla büyüklüğü 5.7″ miş maalesef. Şimdi telefonu iade etmeyi düşünüyorum. İnşallah sorunsuz şekilde iademi yaparım 🙁 Keşke bu Lumia 1520 de 5.7″ olsaymış. 🙁

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~