Öğrenci belgesi alma, sorgulama ve doğrulama

Öğrencilik kim ne derse desin zor meslek. Ben okumayı sevmedim, hele takım elbise giymek çoğu zaman sinirimi bozmuştur. Biraz kafa basıyor bazı şeylere ama ne bilim hocalarla kafamız uyuşmuyor genelde. Ama kafam uyuşan bir hoca olduğu zaman da acayip çalışırım onun derslerine. Daha doğrusu derste o ne anlatırsa şıppadanak anlarım, derse tekrar çalışmama bile gerek kalmaz. Ama ne hikmetse hocaların büyük kısmı öğrenciyi kendinden soğutmayı başarıyor, bende en ufak kıl tavrında hocadan direk soğuyorum. Hatta bir keresinde ortaokul 2. sınıfta bir hocam çok sinirlerimi bozdu, aradan 14 sene geçmiş hala derttir içimde. Orta okul bitene kadar bir kaç dersi hariç okul bitene kadar hiçbir dersine girmedim. Gerçi onunda durumu pek iplediği söylenemez sanırım.

Öğrenciliğin en zor kısmıda ders kitabı okumaktan bunalanlar için evde ders çalışmak. Gerçi ilgimi çeken alanda bir ders oldumu gece gündüz uyumadan deliler gibi çalışırım o derse ama dünyanın kaderidirki sadece sevdiğin derslerden oluşan bir okul yok maalesef. Keşke olsaydı tabi. Çünkü insan sevdiği konu oldumu onun üzerine öğle bir yoğunlaşıyor ki az daha zorlasa o konunun dünyada sayılı kişilerinden olacak.

Öğrenciliğin nimetleride var tabi, örneğin birçok yere ücretsiz yada çok uygun fiyata girebilme imkanı, bir hizmeti çok uygun fiyata kullanma imkanı. Bunların en başında paso gelir tabi. Mesela normal bir vatandaş otobüse 2,15 kuruş akbil basarak biniyorken öğrenci 1,10 kuruş akbil basarak biniyor, aktarmalarda ise normal vatandaş 1,45 kuruş akbil basarken öğrenci sadece 0,45 kuruş akbil basıyor. Veya müze kart almak istiyorsunuz, bunun için normal vatandaş 40 TL’ye müzerkart alırken öğrenci yanlış hatırlamıyorsam 15 TL’ye müze kart alıyor.

İşte bu gibi durumlarda kullandığınız paso için öğrenci belgesi gerekli oluyor. Tabi bide bunların yanında askerlik muayeneleri ile işe girişlerde de sizlerden öğrenci belgesi hep istenir.

Öğrenci belgesi alma, sorgulama ve doğrulama

Peki öğrenci belgesini nasıl alınır?

En başta okuduğunuz okuldan tabiki. Birde e-devlet diye tabir ettiğimiz turkiye.gov.tr’den öğrenci belgesi alabilirsiniz.

Öğrenci belgesi sorgulamak ve öğrenci belgesi almak için tıklayın.

Belgeyi almak için E-devlet şifrenizle giriş yapmak zorundasınız. Giriş yapınca aşağıdaki sayfaya ulaşacaksınız, sağ tarafta gördüğünüz işlem kısmının detay linkine tıklayınca PDF formatında öğrenci olduğunuzu gösteren belge karşınıza çıkacak. Öğrenci olduğunuzu gösteren bu PDF öğrenci belgesini bilgisayarınıza indirmek için belgenin 1-2 cm sağ üst tarafında dosyayı indir butonu var, ona tıklayıp belgenizi kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Eğer öğrenci belgenizi indirmeden direk yazıcıdan yazdırmak istiyorsanız açılmış olan PDF belgesinin hemen üstündeki yazıcı simgesine tıklayıp yazdırabilirsiniz.

Öğrenci belgesi sorgulama, öğrenci belgesi alma

Öğrenci belgesinin doğruluğu nasıl kontrol edilir?

Öğrenci olarak öğrenci belgesini iş yerine veya başka bir kuruma verdiniz. Peki bu kurum bu belgenin doğru olduğunu nasıl anlayacak? Tabiki gene e-devlet üzerinden belgenin barkod numarası ile sorgulama yaparak.

Öğrenci belgesinin doğrulunu kontrol etmek için tıklayın.

Öğrenci belgesini barkod numaralası ile doğrulamak için e-devlet şifrenize gerek yoktur. Sadece öğrenci belgesinin üzerindeki barkod numarasını ve öğrencinin T.C. Kimlik numarasını bilmeniz yeterlidir. Açılan sayfada karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Öğrenci belgesi gerçekliğini doğrulama

Öğrenci belgesi barkod numarası

Burada yapmanız gereken öğrencinin T.C. Kimlik numarasını gerekli kutuya girmek ve öğrencinin size getirdiği öğrenci belgesinin sağ üst tarafında yer alan barkod numarasını Barkod No alanına girmek olacak. Devam et butonuna tıkladıktan sonra, size hizmet şartları sözleşmesi ekranında şartları kabul edip etmediğiniz sorulacak, şartları kabul edip devam et butonuna tıkladığınız da öğreciye ait öğrenci belgesinin PDF formatındaki haline sizde ulaşabileceksiniz. Gerektiğinde bu belgeyi sizde bilgisayarınıza indirebilir yada direk yazıcıya gönderebilirsiniz.

– – – – –

Sorgulamalar:

Öğrenci olduğunuzu gösteren belgeyi nasıl alırsınız. Öğrenci belgesi nereden alınır. Öğrenci belgesi indir. Paso nasıl alınır. Paso nasıl çıkartılır. Paso çıkartmak için gerekli öğrenci belgesini e-devletten indirin. Öğrenci belgesi doğruluğunu sorgula, kontrol et.

53 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Dilek

  Merhaba
  Geçen yıl dgs ile yerleştim 3.sınıf olduğum belirtildi bu yıl başlayacağım ama e devlette önceden 3.sınıf yazıyordu şimdi 2 yazıyor sebebi nedir bilgi verir misiniz lütfen

  1. isa koç

   Bu konular hakkında malesef bilgim yok. Bence bir ösym bürosuna telefon açıp danışın.

 2. mehmet yılmaz

  Merhaba ben lise 2 ye geçtim müzekart için öğrenci belgesi alacağım nasıl alabilirim ?

  1. isa koç

   Konuda bahsettiğim gibi önce e-devlet sitesine girip üye girişi yapın ve sonra konuda belirttiğim linke tıklayıp oradaki öğrenci belgenizi pdf olarak indirip açın, sonra yazıcıdan çıktısını alıp müze kart alacağınız yere götürün.

 3. Gozde

  Merhaba isa bey,vize işlemi için e okuldan barkodlu öğrenci belgesi istendi.Oğlum lise öğrencisi.Belgeyi e okul dan nasıl alabileceğim hakkında yol gösterebilir seniz çok memnun olurum.

 4. Ramazan

  Slm ben bi kaç yıl önce lise birde okulu bıraktm okulu bırakırken öğrenim belgesi verdiler ama kaybettim yine nerden alabilirim

  1. isa koç

   İlçe açık öğretim bürolarından, daha doğrusu liseyi dışarıdan eğitim veren okullardan alıyorsun. Örneğin İstanbul anadolu yakasında isen üsküdar fıstıkağacının oradan bir yerde lise var orası veriyor.

 5. Elif

  Merhaba ben aöf öğrencisiyim 2 hafta önce evlendim soyadım değişti aöf bürosuna gidip bilgilerimi güncelledim, e devlet sisteminde de internet üzerinden güncelledim ama öğrenci belgem de hala kızlık soyadım var bunu nerden düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim

 6. Erdem

  merheba ben liseyi bırakmış biriyim ehliyet için öğrenim belgesi almam gerek fakat barkod no istiyor onu nereden bulabilirim

  1. isa koç

   Normalde konudaki linke tıklayarak girdiğinde sana bir barkod sormaz, sen acaba yanlış yerden mi giriyorsun. Ayrıca bana bir ekran görüntüsü gönder bi bakayım, hizliresim.com gibi bir siteye yükle ekran görüntüsünü bakayım.

 7. iremnur cennet

  ben bugün aldım çok işime yaradı

 8. Huseyin

  Lütfen birseyler yazin

 9. Huseyin

  Ben üniversite ye kayıt yapmadım yurtdışında eğitim alacağım için ama şimdi yurtdışı öğrenci belgesi istiyor ne yapmam gerekiyor

  1. isa koç

   Bunun için AÖF şubesine gitmen gerekmekte.

 10. yasemin

  e devletten çıkarılan öğrenci belgesini onaylatmak gerekiyor mu? ıslak imza olmaması belgeyi isteyen kurum için problem olur mu

  1. isa koç

   Islak imzaya gerek yok, her yerde geçerli, üzerindeki barkod numarası benzersizdir ve bir başkası edevletten belgenin doğruluğunu o numara ile doğrulatabilir.

  2. SERAP

   okulum uzaktı gidemedim e devletten aldım dersn 😀 zten sorun cıkmaz

 11. Songül Alpuğan

  Lütfen yardım edin ne yapmam gerek bu benim için çok önemli

 12. Songül Alpuğan

  Merhaba seneler önce ilk okulda öğrenci belgemde yanlışlıklar var örneğin annem babam ve doğum yerleri falan yanlış isim tc doğru nasıl düzelte bilirim okumak istiyorum ama bu belgenin düzeltilmesi gerektiğini söylüyorlar yardım edin lütfen

 13. Gulcin

  Merhaba aof de son sinifim guz doneminden 1 dersim var tek ders sinavina giricem bahar donemi dersim yok lisans kpss ye girmek istiyorum kayit yenilemede 185 tl odemem gerektigi yaziyor ogrenci haklarindan yararlanmak icin kpssye girmek icin ogrenci belgesi isteniyor diye biliyorum bu parayi yatirmam mi getekiyor lutfen cevap verin

  1. isa koç

   Bunun için ÖSYM şubesinden bilgi alsanız daha iyi. Benim konu hakkında malumatım yok, sizi yok yere yanlış yönlendirmiş olmayayım. Bu konuda vereceğim yanlış bir cevap yada sizin başka bir kişiden de duyacağınız yanlış bir cevap bir kaç yıl daha beklemenize sebep olur. Bence doğru kaynakdan edinin bu bilgiyi.

 14. ibrahim

  merhaba, ben kıbrıs girne amerikan üniversitesinde son sınıfım ancak e-devlette öğrenci olarak gözükmüyorum. bu yüzden öğrenci belgemi okuldan alıp gitsem bie öğrenci akbili vermiyorlar sistemde olmadığı için. neden böyle bi sorun var nasıl çözebilirim?

  1. isa koç

   İETT’nin öğrenci kartı alma şartlarına göre MEB kayıtlı olmayan okul öğrencilere ve Erasmusla Türkiye’de okuyanlara öğrenci pasosu verilmiyormuş.

 15. misal

  Ben acik ogretimde kayip olmak istiyom bu yuzden ogrenci belgesi istiyorlar mili ehitimden alsam olur mu

  1. isa koç

   Evet, zaten milli eğitimden tüm belgeler veriliyor, e-devletten alma imkanı insanlar milli eğitim şubesine gitmeye gerek kalmadan, yorulmadan alsınlar diye yapılmış bir hizmet.

 16. yeşim

  ben e devletten öğrenci belgesi aldım 2.sınıfım ama 1.sınıf gözüküyorum neden ?

  1. isa koç

   Tamamladığın sınıf olarak gösteriyor olmalı.

 17. canan

  o zaman e devletin kurumsal bi site olmasının hiç bir anlamı kalmıyor.

  1. isa koç

   Bunu ise girerken kullanmak bile buyuk avantaj. Ama dedigim gibi aof burosunun sorun cikarmamasi lazim, cikarmasi tamamen egitim sistemine ters bir akil olur.

 18. canan

  merhabalar

  AÖF bu sene kayıt yaptıracagım fakat ben suan sakarya unıversıtesınde okuyorum . her ikisinden okumaya devam edebilirmiyım ? ve bır sorumda e devlet’ten ögrencı belgesı aldım fakat AÖF biroları ıslak ımza ve kasesiz kabu etmıyorlarmıs. ozamn e devletten nıye boyle resmı bır belge dökumu sitesi bulunuyor. suan ne yapacagımı bılmıyorum.

  1. isa koç

   Aof ve orgun ogretime cogu universite musade etmiyor. Eger orgun ogretime kayit yapacaksan senden lise diplomani komple aliyorlar ve okulu bitirene kadar diplomani geri vermiyorlar. O yuzden once aofye kaydini yaptir, cunku onlarda diplomanin aslini gormek istiyorlar, sonra orgun ogretime gider kayit yaparsin. Islak imza konusuna birsey diyemem, memurun insiyatifine gore degisiklik gosteriyordur. Gerci ogrenci belgesini buradan aldiginda uzerinde barkod nosu oluyor, bu no ile yine ogrenci belgesi dogrulama kismindan dogrulugunu gorebiliyorlar. O yuzden giciklik yapmamalari lazim.

 19. nisan

  ben bu sene universiteye kayıt yaptırdım ama e devlette öğrenci belgelerim görünmüyor sizce neden ?

  1. isa koç

   Kaydini henuz sisteme virmemis olmalilar. Birkac gun daha bekleyin.

 20. Selen

  merhaba, ben E kayıt yaptırmayı denedim işlem başarısız oldu dedi bir daha bakmadım dün okula kayıt olmaya gittim e kayıt yaptırmışsınız dedi orda kayıt yaptıramadım, benden barkot numaramı istediler ama denerken işlem başarısız dedi barkot numarası falan çıkmadı yani barkot numaramı bilmiyorum, bana okulda Kasım’a kadar barkot numaramı getirmezsen kaydımın silineceğini söylediler ve imzalattılar, şimdi Türkiye.gov’ dan bakınca aktif öğrenciliğiniz yok diyor, nasıl oluyor acaba ve barkot numaramı nasıl bulabilirim

  1. isa koç

   Senin durumun kritik. Bence hemen bir osym burosuna gidip neler yapilacagina birinci resmi elden cozum bulman lazim. Yoksa bu sene ogrenciligin yanabilir.

  2. serap

   ÖSYM sonuc belgenin sag üst köşesindeki kare siyah olan yer barkod oluyr onu telefnuna barkod okuyucu indir ve okuttur barkod numaran hemn elnde 😉

 21. esra

  barkod numarası ne demek ? nasıl alabilirim? lütfen cevap verebilir misiniz çok acil.

  1. serap

   ösym yerleştirme sonuc belgenin sag üst köşesndeki kare siyah yer barkod numaran orası onu telefonuna barkod okuyucuyu indir okuttur numaran elnde 😉

 22. birsen

  saü myo çıkar mi

  1. isa koç

   Tüm üniversiteler mevcut.

 23. mustafa

  merhabalar iett ye e devletten aldigimiz ogrenci belgesini kabul ediyormu biliyormusunuz

  1. isa koç

   Evet biraz önce iett çağrı merkezine de onaylattım, e-Devlet’ten öğrenci belgemizi çıktı alıp paso çıkartabiliyormuşuz. Herhangi bir bandrol ya da okul yetkilisinin imzasına gerek yokmuş artık.

 24. mehmet

  ya ben bu sene yenı kayıt yaptım suanda bakyrm ama cıkmadı cukurova unv acaba neden

  1. isa koç

   Sisteme geçirmeleri birkaç gün alabilir. Yoksa ben kaydımı görebiliyorum.

 25. Volkan Atabey

  Tüm üniversiteler çıkıyormu bu şekilde?

  1. isa koç

   Aynen, Yök altındaki tüm Türkiye üniversiteleri çıkıyor.