Ok.net, Yeni Portal

Portal’lar bizim hayatımıza önce ücretsiz e-posta olarak girdi. Bunların ilki superonline.com’du. 1996 yılında hizmete başlamış ve 1998’lerde Türkiye’nin lider portalı olmuştu. O zamanlar tabi mail adresleri paralı olarak satılıyordu. Nasıl Turkcell 532’li hatlar kurumsal bir tel nosu ise isminiz@superonline.com’da  kurumsal bir e-posta adresiydi. Birçoğumuz bu adresi kullanıyorduk. Hizmete Turkcell kurumsal alt yapısında başladığı için şuanda ise eskisi kadar popülerliği olmasada hala zirvelerde yer alabiliyor.

Sonra bu portallara turk.net, ekolay.net,  mynet.com‘da eklenince pazar oldukça kızıştı. Turk.net Sabancı grubunun ve ekolay.net’de Doğan grubunun desteğiyle kuruldukları için tvlerde oldukça fazla reklam yapma imkanı buldular. Ama aralarında dünya çapında en jenerik isme ve hizmetlere sahip olan mynet.com pazar payının büyük bölümünü pek tv reklamı yapmasada kapmış oldu.

Türkiye’de domain (alan adı) piyasasının lider sitesi turkticaret.net‘de bu pazarda yer almaya bayağı bi uğraştı ama sonunda pazara girmesi bu yıla nasip oldu.  Ciddi miktarda para harcayıp ok.net ismini alarak ücretsiz e-posta ( isminiz@ok.net gibi jenerik bir adres ), ücretsiz blog sayfası, gibi popüler hizmetlerle piyasaya girdiler. Bende şuanda fazla alınmadığı için kendime uygun jenerik e-posta dresini aldım. Fakat site şuanda pek te iyi bir durumda değil. Örneğin sayfaların birçoğunun birbirine bağlantıları henüz verilmemiş. Örneğin spor sayfasına girince ana sayfaya dönmek oldukça sıkıntı. Web adresini bana baştan yazdırdı. Mail sayfalarıda şuanda oldukça kötü durumda. Umarım yakında düzgün bir alt yapıya kavuşurlar.

Şuanda görüldüğü üzere yahoo.com, google.com ve live.com’un dünya daki kıyasıya rekabetinin örneğini ülkemizde de mynet.com, superonline.com, ekolay.net, turk.net ve ok.net arasında görebileceğiz ileri zamanlarda.

1 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
  1. Rafet

    evet bende aldım hemen çok güzel isimler alınabiliyor şuanda. bende osmanli(at)ok.net olarak aldım. Aklınıza gelen güzel isimleri kaçırmayın derim ben.