Opencart eksik dil hatası

opencart-eksik-dil-hatasi-3

Opencart’ı ilk kurduğumuz da İngilizce dili 1. dil seçeneği olarak kurulu oluyor. Sadece Türkiye pazarına yönelik satış yapacağımız zaman İngilizce dilini kaldırıp sadece Türkçe dilini bırakıyoruz genelde. Çünkü İngilizce’yi kaldırmazsak ürün, kategori vs. eklerken bize ürün başlıklarını Türkçe dilin yanında İngilizce diline de girmemizi istiyor. Bu sebeple kaldırmak zorunda oluyoruz.

Fakat bu işlem ileride ekleyeceğimiz bir tema da, eklentide yada bir Vqmod eklentisinde bize bazı sıkıntılara sebep verebiliyor. Örneğin; ben bu hatayla yeni bir tema eklemeye çalışırken karşılaştım. Yeni eklemek için uğraştığım temanın bazı ayarlarının Opencart’a uygulanması için kendi bazı noktalara müdehale etmek istedi. Bu işlem sonunda varsayılan dil olarak İngilizce’ye ihtiyaç duyduğunda sitem “Notice: Undefined index: en in /home/xxxx/public_html/admin/index.php on line 124 Notice:” şeklinde hata verdi ve admin panelinden giriş yapamaz duruma geldim, müdehale ettiği nokta database olduğu için temayı silmekte kar etmiyordu, site dosyalarının tamamını silip yeni dosyaları yüklemekte kar etmiyordu. Mecburen admin paneline girip müdehale etmemiz için siteye İngilizce dil seçeneğini eklemek gerekliydi.

Bunu da yapacağımız nokta adım adım girerek: Cpanel’e yada sizin host yönetim paneliniz ne ise oraya giriş yapın, phpMyAdmin‘e girin ve ardından sol taraftan sitenize ait database’e tıklayın. Burada language tablosunu bulup tıklayın. Üstteki Ekle butonuna tıklayıp aşağıdaki resimdeki değerlerin aynısını girin. Yalnız önemli bir not olarak, Türkçe dilinin ID numarasına iyice dikkat edin ve onunla aynı id numarasını Language_ID satırına girmeyin.

opencart-eksik-dil-hatasi

Değerleri girme işleminiz bitince Git butonuna basarak ekleme işlemini tamamlayınız. Artık daha önce sildiğiniz İngilizce dili tekrardan opencartınıza eklenmiş olacak ve admin paneline giriş yapabileceksiniz. Ayrıca bu sorunlar, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça vs. başka dilleri kullananlar içinde aynı yöntem ile çözülmekte.

opencart-eksik-dil-hatasi-2

Admin paneline girdikten sonra bir diğer yapmanız gereken Sistem > Kullanıcılar > Kullanıcı Grupları kısmına girip oradan Üst Yönetici (top administrator)’un düzenlemesine girip Erişim ve Değiştirme izinleri kısmındaki Tümünü seçiniz linklerine tıklayıp sonra kaydete tıklayarak sitenin her noktasına müdehale izinlerini vermek gerekmekte. Ardından sitenizi eskisi gibi sorunsuz kullanmaya devam edebilir ve eklenti yada tema gibi kurmaya çalışıpta hata aldığınız ürününüzü sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~