Opencart İle Eticaret Sitesi Kurmak İçin Tavsiyeler

İnternetten eticaret yazılımları ile satış yaparak sadece bulunduğunuz yere değil tüm Türkiye’ye hatta tüm Dünya’ya ürünlerinizi satabilirsiniz. Ama siz sadece ürününüz den ve onu müşterilerinize tanıtmaktan alıyorsanız, ama internet yönünde hangi yazılımı, sunucuyu tercih edeceğinizi bilmiyorsanız size fikrinizi bir nebze olsun netleştirecek bilgiler vermek istedim.

Opencart İle Eticaret Sitesi Kurmak İçin Tavsiyeler

 1. Sunucu mu Webhosting mi? : Eğer 500’den az ürün satacaksanız opencart sitenizi yayınlamak için bir sunucu kiralamanıza gerek yoktur, Web Hosting paketleri ile işinizi rahatça halledebilirsiniz. Tavsiyem Turhost, Nokta Hosting vs. gibi firmalar. Bunlardan yıllık 100 TL’lik bir paket ile çok rahat sitenizi yayınlayabilirsiniz. Fakat Webhosting paketleri sunucular da birden fazla sitelerin bir bilgisayar da yayınlandığı paketlerdir. Bu sunucuların özellikleri oldukça yüksek Ram, yüksek işlemci gücü ve SSD harddisk gibi çok performanslı yapılardadır. Sadece tek başınıza böyle bir sunucu kiralak isteseniz belki aylık 1000 TL’den fazla para verirsiniz. Ama böyle sunucular da çok fazla site bulunur ve her sitenin ayrı ziyaretçi sayısı olduğu için bu güçlü sunucular bazen çok ağır çalışabiliyorlar, ayrıca sitelerin sunucuyu yavaşlatmaması için anlık işlem sayısına kota getiriliyor. 500 ürüne kadar bu tür sunucular sizin sitenize de çok rahat yetiyor. Ama 500 üründen daha fazla ürün ekleyecekseniz anlış işlem sayısı aşırı artış göstereceği için sunucunuz aşırı yavaşlamakta. İşte 500 üründen sonra sanal sunucu ya da reseller paketlerine geçmeniz gerekmekte. Reseller fiyatları oldukça yüksek olmakta, bu yüzden başlangıç ta Sanal sunucu tercihi yapabilirsiniz. Sanal sunucular Webhosting’in gelişmiş versiyonudur. Burada tüm sitelerin ortak kullandığı bir bilgisayar yok, onun yerine bilgisayarda size ayrılmış ram ve işlemci gücü var, sizden başkasının sitesi bunu sömürmüyor. Ben şuan da sanal sunucu kullanıyorum ve yaklaşık 18 Bin ürün var ve oldukça iyi gidiyor çok şükür. Tahminimce 50 Bin ürüne kadar sorunsuz şekilde sanal sunucular işinizi fazlasıyla görecektir. Tabi ziyaretçi sayınız çok fazla olmaya başlarsa 40 Bin li rakamlar da bile yetmeyebilir.
 2. Opencart için çalışılacak kişi tavsiyeleri: Opencart için bu iş üzerine hizmet veren firmaları  ya da şahısları referans veremeyeceğim, çünkü piyasada bu işten anlayanlar çok yüksek ücretlerle çalışıyorlar. Düşük ücret alanlar ise örneğin Opencart Kurumsal gibi yerlerle çalışmayı tavsiye etmiyorum. Hem bilgi seviyeleri yeterli seviye de değil (belki ileri de değişir) hem de müşteriyi çekmek için olur olmadık vaatler verebiliyorlar. Ben taşıdım resmen rezil oldum. Sitem günlerce ulaşılamaz vaziyete geldi, bu sürede müşteriler siteme ulaşamadığı için ve satış yapmadığım için kaybettiğim paralarla o çok para isteyen kişilerden kolayca hizmet alabilirdim. Yetmezmiş gibi her ürünü eklerken elimle özenle eklediğim benzer ürünlerin hepsini bana sormadan silmiş, aklınca onları kaldırırsa site hızlanır diye. Elde patladı.
 3. Sadece satış yapacağım çok şey değiştirmeyeceğim diyorsanız: Eğer çok değişik özellikler olmayacaksa ve para sıkıntınız varsa kendi başına bir webhosting paketi satın alın, sadece temayı kurdur ve uygun düzenlemeleri yaptıracak birini bul ve uzun süre sitene kolay kolay dokunma. Seçeceğin temanın hem bilgisayarda hemde mobilde görünümünün iyi olmasına dikkat et. temalar için themeforest yada templatemonsterden bakabilirsin.
 4. Alternatif yollar: Eğer yıllık 1.500 TL ve daha fazla para verebiliyorsanız opencart dışı komple eticaret paketleri satan firmalar var onlarla çalışmanız daha ekonomik olur çünkü bir arıza çıktığında sorunu çözecek profesyonel ekipleri oluyor. Örneğin İdeasoft gibi, Ticimax, Bilginet gibi firmaları tercih edebilirsiniz, bunlar piyasa da küçük işletmelere en çok seçenek sunan bildiğim firmalar.

 

Sonuç olarak net tavsiyeler

Eğer neredeyse hiç sermayeniz yoksa, 3. madde de dediğim gibi az ürün ekleyecekseniz, sitenize tasarım ve işlev olarak uzun süre dokunmayacaksanız opencarttan da anlamıyorsanız o maddeyi uygulayın.

Ben bu işi profesyonel düşünüyorum ve paraya da kıyacağım diyorsanız ücretine bakmadan gerçek profesyonel opencart yazılımcılarıyla çalışın ve bir sorun çıktığın da hemen düzeltsin ve kafanız rahat olsun. Çünkü günlük 1.000 TL’den fazla kazanmaya başladığınız da artık günlük kaybedeğiniz paralar bir yılda ödeyeceğiz bu paralardan daha fazla olabiliyor.

Ama ben herşey de sorunlarımı çözülsünler, sıkıntı çıkmasın ve siteden de hiç anlamadığım için istediğimi yapsınlar, kredi kartı entegreleri, Türkiye kargo firmalarıyla entegreleri olsun, istediğim temayı tasarlatayım ve çok aşırı olmasa da beni sarsmayacak yıllık paralar ödeyeyim diyorsanız hiç ne opencarta bulaşın ne de prestashop, magento gibi ücretsiz eticaret yazılımlarına bulaşın. Gidin Ticimax, İdesoft, Bilginet gibi firmalara, onların Türkiye şartları için geliştirilmiş eticaret yazılımlarını kullanın, sizin istediğiniz özel site görünümü bir miktar ek para vererek tasarlatın ve piyasanın benzersiz sitesi olun, hem de siteniz de bir arıza geldiğin de yada sitenizin bir noktasında güncelleme yapmak istediğiniz de bir telefon yada e-posta ile sorununuza çözümler bulun.

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. desialarmci

  iyi olmuş

 2. hasan

  slm sitenizi inceledim ama size mail gönderecek bir yer bulamadım size burdan ulaşayım dedim efendim haftalardır ugrasdıgım konu su ben yandexden kurumsal bir mail açtım ama hangi mail üzerinden açtım bilmiyorum unuttum . maillerimi yonlendirdiğim yandex mailime nasıl ulaşabilirim

  1. isa koç

   Maalesef bende bilmiyorum. Ama Yandexe mesaj atarak bir çözüm deneyebilirsiniz. https://yandex.com.tr/support/mail/troubleshooting.xml#fb adresine girin, sayfanın en altında Sorunumun çözümünü burada bulamadım kısmı var. Oradan sorununuzu sorun, ben su@su.com domainimi yandex.kurum hizmetine kaydettirdim ama kaydolurken kullandığım yandex.mail hesabımı hatırlayamıyorum, bunu bulmama yardımcı olurmusunuz diye bir sor, Büyük ihtimalle yardımcı olacaklardır.