OpenID ile heryere tek isimle girin

Hergün binlerce forum, haber sitesi, sosya içerikli (facebook, myspace) siteler, blog siteleri, blog sayfaları açılmakta. Çoğumuz forumlara girip sadece bir yazıya bakmak veya bir döküman indirmek için ömrümüzde bir defa bile işimiz düşecek siteye üye olmaz zorunda kalırız. Her siteye ayrı ayrı kayıt olmak artık öyle bir bıkkınlık getirirki, hele birde maile aktivasyon gelir taaa oradan kalkıp mause taşıyıp mailinize girmek daha ayrı bir eziyettir. Üstüne bunlardan hariç bide her siteye üye olduğunuz isim başkası tarafından kullanılıyosa gel şimdi işin yoksa yeni bir isim aramaya, sonrada bu ismi aklında tut, tutabiliyosan.

İşte bu dertler insanların canını o kadar sıkmaya başladıki son zamanlarda. İnternet ortamında bazı bölümlerde bunun üzerine devreye girerek OpenID hizmetini devreye soktular.

Ne işe yarar bu OpenID derseniz. Bir defa girip üye oluyorsunuz ve dünyada sadece size ait ücretsiz kimliğinizi alıyorsunuz. Sonra bu hizmeti destekleyen yerlere bidaha üye olmak zorunda kalmadan, yeni bir üye adı yeni bir şifre aramak zorunda kalmadan üyeliksiz giriyorsunuz. Şimdilik çok fazla destekleyen site yok ama ileride bu sistemin yaygınlaşması kaçınılmaz bir durum.

OpenID’yi nasılmı alırım derseniz, bunun için birçok firma ortak çalışmakta.

İlk etapta resmi site adresini vereyim, Yada tek tek sıralim alt alta.

www.openid.net : Bu sistemin resmi sitesi

www.openid.web.tr : OpenID Türkiye resmi sitesi

www.yahoo.com : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

www.myid.net : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

www.claimid.com : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

www.myopenid.com : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

www.myvidoop.com : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

http://openid.orange.fr : Ücretsiz OpenID sağlayıcısı

Bunlarla sınırlı değil tabi. Sadece bunlara üye olmak zorunda değilsiniz. Bazı üye olduğunuz sitelerde sizin adreslerinizi OpenID olarak kullanma imkanı veriyor. Bunlarlada bu hizmeti sağlayan sitelere girme imkanınız var. Bunlardan birisine üyeliğiniz var ise başka bir üyelik gerçekleştirmenize gerek kalmıyor aşşağıdakilerden hangisine üye iseniz kullanıcıadı yazan kısma kendi kullanıcıadınızı yazın ve tüm urlyi girmek istediğiniz yerde bir kimlik olarak kullanın. Şifreniz ise hizmet aldığınız yerin şifresi olacaktır. Ama orada benim bilgilerim açık şekilde görünüyor ben gizli olmak istiyorum diyorsanız yukarıdaki sitelerden bir OpenID almanız yeterlidir.

Aol
 openid.aol.com/kullanıcıadı
 Blogger
kullanıcıadı.blogspot.com
 Flickr
www.flickr.com/photos/kullanıcıadı 
 LiveDoor
profile.livedoor.com/kullanıcıadı
 LiveJournal
kullanıcıadı.livejournal.com
 SmugMug
kullanıcıadı.smugmug.com
 Technorati
technorati.com/people/technorati/kullanıcıadı
Vox
kullanıcıadı.vox.com 
 WordPress.com
kullanıcıadı.wordpress.com

Microsoft’ta bu OpenID pastasının ileride çok tatlı olacağını düşünmüş olacakki son OpenID toplantısında live idlerinin (Dünya’da en çok kullanılan ID olduğunu belirterek) OpenID’nin resmi adresleri olmasını ve herkesin live ID’ye kayıt olarak bu hizmeti kullanmasını istemiş fakat komisyon tarafından şimdilik uygun görünmemiş. Bakalım ileride neler olucak.

Diyorsunuzki ben bunu aldım ama nasıl ve nerelerde kullanıcam, tarifi izah etmeniz mümkünmü. Onuda şöyle basit bir resimli örnekle anlatayım. Şimdi şuan destekleyen bir siteden örnek vereyim.

Twitterfeed.com sitesi twitter.com’da size yazılan mesajları veya arkadaşlarınızın güncellemelerini size haber veren bir site. Bu site OpenID’yi desteklemekte. Siteye girince o site desteklediğini öğrenmek için giriş sayfasında OpenID ibaresini arayın. Aşşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi bu site destekliyor. Giriş tapmak için tıklıyoruz.

Bize tercih hangi OpenID servisiyle giriş yapmak istediğimizi soruyor. Ben şuanda yahooninkini kullandığım için onu göstericem ama diğerleride aynen bunun gibi. Tıklıyorum ve Login (giriş) butonuna basıyorum. Burada beni o kullandığım OpenID hizmetine giriş yapmam için yönlendiriyor. Oradan şifremi giriyorum.

OpenID sağlayıcımıza giriş yaptık. Bu arada OpenID’yi taklit edip şifrelerinizi çalamaya uğraşanlar olabilir bu konularda dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Hizmet verdiğinden kesin emin olmadığınız sitelere OpenID ile girmeyi pek tercih etmemenizi öneririm. Şimdi OpenID kimliğimi seçip devam ediyorum.

ve girişimiz başarıyla tamamlandı. Güle güle kullanın.

Şimdi bir sorum var, ben bir blog yazarıyım wordpress kullanıyorum. Bu sayfama yorum yazanlar kendi kimliklerini kullansınlar diye OpenID sistemini blog sayfama uygulayabilirmiyim diyenlerimizde olabilir. Onlarada aşşağıdaki linke girip WordPress OpenID eklentisini indirip kurmalarını tavsiye edebilirim.

http://wordpress.org/extend/plugins/openid/

20 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Pingback: En İyi Wordpress Yorum Eklentileri | Ses ve Teknolojinin Adresi

 2. Pingback: En iyi WordPress yorum eklentileri | İbrahim Halil Çadırcı | Kişisel Blog

 3. herbalife

  facebook ve google ın buna benzer bir servisleri yokmuydu evet suan var

 4. web tasarım

  Microsoft’un ne yapıp edip bu hizmeti kendi üzerine alıp tekelleştire eği gerçeği biraz canımı sıkıyor.

 5. Pingback: GELECEĞE DAİR HER NE VARSA » Blog Archive » .NET ile OpenID

 6. Pingback: İsa Koç » Spam mailden bıktıysanız kullan-at E-Posta

 7. Sinan

  facebook ve google ın buna benzer bir servisleri yokmuydu

 8. Burak

  open id yi tanıtman cok gzl olmus saol

 9. web tasarımı

  blogger imle heryere girsem olmuyomu 🙂 bende bu open id ne dir diyordum makale cok güzel olmus tesekkurler.

 10. Ali TOPALOĞLU

  Hizmet çok güzel de Microsoft’un ne yapıp edip bu hizmeti kendi üzerine alıp tekelleştire eği gerçeği biraz canımı sıkıyor.

 11. ilhan SEVEN

  Yazdığım kullanıcı adını çoğunlukla unutuyordum. Bu servis tam bana göre. 😀

 12. Webumut

  Denemek gerek

 13. Ayberk Şirin

  Yararlı bir döküman olmuş. Tamamını okuyup uygulamaya geçeyim hemen. Teşekkürler.

 14. Muzaffer Kısa

  çok güzel anlatım birçok kişinin işine yarayacağına eminimi

 15. Gökhan Peker

  güzel bir proje 🙂

 16. Alemist

  güzel bir fikir aslında 🙂

 17. birblog

  Bir ben öğrenemedim şu openİD yi. Neyse sorun değil zaten

 18. Burak

  cok güzel ama cogu site destekliyorsa tabi

 19. ysf1905

  Süper bir uygulama . İlk defa duydum bunu. Hemen alıyorum 🙂

 20. nevan

  gerçekten çok güzel bir hizmet, iyi düşünmüşler, zaten bu zorunlu üyelik sistemini hiç anlamıyorum, ayrıca wordpress eklentisi olması çok hoş.