Outlook özel mail hesaplarını kapatıyor

Outlook.com etki alanların da özel değişiklikler.
Outlook.com etki alanların da özel değişiklikler

Gmail’in meşhur APP hizmeti olan kendi domainizle Gmail’i kullanma imkanına benzer Hotmail’inde domain.live.com hizmeti vardı. Kendi domainizi domain.live.com adresinden ekleyip 500 adet kendi domain adınızla ücretsiz mail hesabı açıp outlook.com üzerinden kullanabiliyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayının 10’undan bu yana yeni kayıtları durduran Outlook önümüzdeki 31 Temmuz 2014 itibariyle daha önceden kayıt olunan domainlerde yeni mail hesapları açmayı da dururacağını bu gece gönderdikleri maille bildirdiler.

Yani 31 Temmuz’dan sonra 500 tane ücretsiz mail hesabı açma imkanından artık yararlanamayacaksınız. Ama daha önceden bu 500 hesaptan kaç tane hesap açtıysanız onları kullanmaya devam edeceksiniz. Tabi ileride onlarıda kapatıcaz demezlerse.

Örneğin sizin domain adınız falancafirma.com ve bu domaini outlook’a kaydetmiş ve info@falancafirma.com isimli bir mail hesabı açmıştınız, işte 31 Temmuz’dan sonra bu info@falancafirma.com mail hesabınız outlook üzerinden çalışmaya devam edecek ama yeni bir mail hesabı açamayacaksınız, örneğin falanca@falancafirma.com yada baskabirisim@falancafirma.com gibi.

Yeni mail hesabı açmak isteyenler ise Microsoft’un Office 365 isimli hizmetine yıllık bir ücret ödeyip kendi domainlerininden hesap açıp kullanmaya devam edebilirler. Yani kısaca yıllık yaklaşık 60 TL için Microsoft adını karalamaya niyetli. Bir zamanlar ücretsiz mail hesabı dağıtmak için paralar saçan firmalar artık ne oldu da önce Gmail, şimdi de Hotmail paralı hizmetlere geri dönmeye başladılar anlayamadım.

Gmail’de bu ücretsiz kendi domainden kaydolma hizmetini 1-1,5 sene kadar önce kaldırdı yalnız orada bir fark var, onlar daha önceden kaydolanların imkanlarına dokunmadılar, örneğin 500 ücretsiz hesap açıldığı dönemde halen 500 hesap imkanını kullanıyorum, ya da bir süre sonra 50 hesaba düşürmüştü gene 50 hesap devam ediyor. Orada 500 haktan istediğiniz kadar hesabı silip yeni hesaplar açabiliyorsunuz.

İşte Microsoft’un bunu yapması ciddi bir hakaret sayılır. En azından daha önceden kaydolanlara bu imkanı ücretsiz vermeye devam etmesi gerekir.

Yaklaşık 9 yıl önce hotmaili kullanmayı 7 yıl önce de gmaili bırakıp yahoo mail kullanmaya başlamıştım. 7 yıl sonra outlook ile yaptığı atılımdan sonra geçen hafta tüm maillerimi outlook hesabıma taşımaya karar verdim ama şimdi attığı bu adımla beni şüpheye düşürdü, hevesimi kırdı bu Microsoft. Biz onu Google karşısında savunmaya çalışırken o ısrarla kendinden soğutmaya çalışıyor.

Gönderdikleri bilgilendirme maili aşağıdadır (Orjinal Metin)

Dear Outlook.com Customer,

We want to inform you of some important changes to the Windows Live Admin Center: As of April 10th 2014, Outlook.com no longer supports new custom domain sign ups. We appreciate that you have used this service and we regret to inform you of this change. This email will explain the upcoming changes and your options as a valued customer.

As a current customer, we will continue to support the ability to log in to Outlook.com with your existing custom domain email address, but as of July 31st 2014, you will no longer be able to add or remove accounts in your domain.

Instead, we recommend that administrators who wish to continue managing email addresses in their domain should consider Office 365 – Microsoft’s premium online email service. By migrating to Office 365, you will be able to continue managing your custom domains, as well as benefit from modern enterprise-class mail, collaboration and communication tools.

We would like to offer you a complimentary 90 day subscription to Office 365 Small Business Premium for 5 users if you sign up before July 15th 2014. Office 365 Small Business Premium includes the latest copy of Office for your PC / Mac & iPad, 50GB business-class email, OneDrive for Business online storage and more.

You will still be able to log in to Outlook.com with your custom domain during your Office 365 subscription, and even if you choose to cancel your Office 365 subscription.

How to redeem this offer

Click here to be taken to the Office 365 sign-up form. Your subscription will already be selected and all you need to do is confirm the transaction.

How to migrate your account

You can find a step-by-step guide to migrating your account here.

Sincerely,
The Outlook.com Team

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Rıfat

    Merhaba İsa bey bende şu an bu durumun mağduriyetini yaşıyorum. Önceden açtığım hesapları nereden yönetebilirim bu konuda bilginiz varmı? iyi çalışmalar

    1. isa koç

      Hesaplar şuan da her biri kendi başına kalmış durumda. Yani genel yönetimden çıkmışlar, genel yönetimi kaldırmış Microsoft.