Oyun fiyatları ne kadar?

Oyun fiyatları ne kadar

Günümüzde popüler bir oyun DVD ortamında 100 TL, sanal ortamda 75 TL civarında görünebilir. Ama görünen rakam o kadar da ucuz değil. Çünkü bir oyuncu sadece bu parayla oyun oynaması neredeyse imkansız gibi. Çünkü o oyunu oynamak için birde donanım masrafı yapmak zorunda.

1990ların aktif bir oyun oynayıcısı olarak 2004lerden sonra oyunlar benim gözümde büyük oranda bitti sayılır. Çünkü her oyun için her sene güncel donanıma geçmek ciddi bir masraf ve kazık. Düşünsene 700-800 TL bayılıp iyi işlemci, ram, ekran kartı seti alıyorsun, üstüne gta nfs fifa call of duty vs.  ortalama 100 TLden 500 Tl bayılıp oyun seti alıyorsun, bir sene sonra oyunlar bitiyor sıkıcı oluyor, yeni seriler çıkıyor, hoop bi bakıyosun bu önceki ram işlemci ekran vs yetersiz kalıyor, ne oluyor bida aynı masrafları yapıyorsun. Yani her sene bir yeni amiral akıllı telefon parasını bayılıyorsun bu oyun dünyasına.

Haliyle oyunlar çok sıkıcı hale geliyor bu paraları görünce. Yani donanım dünyası tamamen oyun sektörüyle çarkını döndürüyor. Beraber anlaşmışlar çöküyorlar milletin cebine. Oysa isteseler aynı donanımla 5 sene belkide daha fazla süre çok daha kaliteli efektlerde görüntüde oyunları çıkarabilirler, ekstra donanımlara gerek duymadan.

Çünkü Xbox, Playstation bunların canlı örnekleri. bir üst cihazla alt cihaz arasında ortalama 6 sene oluyor ama en son çıkan her oyun daha iyi görüntü kalitesinde oynanıyor.

Bu firmalar resmi soygun çeteleridir. Milleti bilinçli olarak soyuyorlar.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Paykasa

  Geçen bir PS4 aldım çocuğa. Aldğıma alacağıma pişman oldum, 3 oyun aldık neredeyse ps4 fiyatı kadar para verdik. yuh diyorum…

 2. oscar çöllerde

  Aslında fiyatlar aşağı çekilse korsancılık ta azalır, telif sahiplerinin de kazancından bir şey eksileceğini düşünmüyorum açıkçası.

 3. Ahmet

  dying light oyunun çıkmasını dört gözle bekliyoruz aceba fiyatı ne olur ?

  1. isa koç

   Bilgisayar oyunları genelde cd ortamında 75 TL steam’da ise 35 TL’den çıkıyorlar.