Pardus 2009’da son düzlük

Tamamen Türk tasarımcı ve mühendisleri tarafından geliştirilmekte olan pardus, 2003 yılında Tübitak mühendisleri tarafından Ulusal bir işletim sistemine ihtiyaç duyulduğunun tesbiti üzerine tasarlama kararıyla hayatına başlamış durumda.

İlk önce Mühendislerimiz mevcut işletim sistemlerinin yapılarını incelemekle işe başladılar. 2003 yılı sonunda incelemeyi tamamlayıp rapor olarak sunuldu. Yeni üretilcek işletim sistemi GPL (Açık kaynak kodlu ücretsiz) lisansı altında tasarlanma kararı alındı. 2004 yılı başlarında teknik ekibin çekirdeği oluşturuldu ve tasarlanma aşamasına gelçildi.

Yoğun bir çalışmanın ardından 2005 Şubat’ında Pardus’un CD üzerinden  ilk sürümü olan Pardus 1.0 ücretsiz olarak dağıtıma sunuldu. 2005 sonlarına doğruda Pardus 1.0’ın kurulabilen sürümü web üzerinden yayınlandı. İlk ve en zor aşaması bitmişti. Şimdi ellerinde çalışan bir işletim sistemi alt yapısı mevcuttu. Ama her güzelin bir kusuru olduğu gibi Pardus’unda ilk sürümü tüm ihtiyaçlara cevap veremiyordu. Fakat en önemli olan, bir işletim sistemi çekirdeğinin Türk Mühendislerimiz tarafından tasarlanmış ve Türk halkına sunmuş olmalarıydı.

Şimdi hedef her ev ve işyerinde kullanılabilecek bir işletim sistemi oluşturmaktı. Öncelikle 2 yıllık bir geliştirme döneminin ardından 2007’de ikinci sürümü çıkarıldı. İlk sürümün aksine bu sürüm Ülkemizde oldukça ses getirdi ve herkes tarafından ilk kez benimsendi.

Artık her yıl yeni ve daha mükemmel sürümleriyle piyasaya çıkan Pardus’umuz 2008’deki 3. sürümünün ardından 17 Temmuz 2009’da 4. sürümü olan Pardus 2009 ile Türk halkının hizmetinde olacak.

Şuanda beta aşamasında olan Pardus 2009’un ikinci deneme sürümü indirilebilir durumda.

Sizlerde bu beta sürümünü indirip test etme imkanı bulursanız http://hata.pardus.org.tr/ adresinden rastladığınız hataları bildirip destek olabilirsiniz.

Ben Pardus’un ilk 2008 sürümünü kullanmıştım. Hiç driver kurulumu ile program kurulumu ile uğraşmadım. P4 Core DUO 2,66 işlemci 2 gb ram ile yaklaşık 15 dakika’da tüm kurulum işlemleri tamamlandı. Kurulum biter bitmez direkt kullanmaya başladım. Uzunca bir süre denedim. O zaman gözüme çarpan 2 tane önemli sıkıntısı mevcuttu. 1.si uyumlu program bulma zorluğu. 2.side uyumlu bir programı kurmanın her vatandaşın harcı olmadığı. Çok zorlandım program kurarken. Windows’tan çok farklı Mac OSx’ten çok farklı. Program kurma kısmını bunlar gibi yaparsa, çok daha kullanışlı olucak. Sırf bu yüzden tekrar Windows’a dönmek zorunda kaldım.

Ama bu sürümde ümidim bu sıkıntılarında giderilip, herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir işletim sistemi. O zaman çok daha başarılı olur ve halk tarafından vazgeçilmez olur.

4 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. devonion

  hem açık kaynak kodlu hemde kendinize ait bir işletim sistemini kim kullanmak istemezki.ama öncelikle şu an popüler olan işletim sistemlerinin ligine girebilmeleri için şu driver sorununu çözmeleri gerekir

 2. İsa Koç

  Yakın bir zamanda tekrar denicem kullanmayı ama bu kez bir daha bırakmamayı planlıyorum. Hep pardus kullanıcam.

 3. Hasan Şahin

  Evet ferhat bu isanın zorlaması ile bende kurmuştum pardusu. Oldukça güzel. Tek sorunu hala ev kullanıcılarının kullanacağı düzeyde değil. Umarım yakında yaparlar.

 4. ferhat

  Ben pardus 2007’nin Cd’den çalışan versiyonunu indirmiştim ve çok işime yaradı. Sürekli kullanmadım ama hep zor durumlarda ve Windowsun beni çileden çıkardığı zamanlarda imdadıma yetişti. Windowsta halledemediğim her türlü sorunumu onu kullanarak hallettim. Mesela silemediğim dosyalar, virüsler vs. pardusta kabak gibi ortadalar ve hiç sorun çıkarmıyorlar. Kaynak tüketimi açısından da çok ekonomik bence. Tabi eksikleri uyumlu proğram bulma ve kurma zorluğu. Rahatına düşkün tembeller, oyun tutkunları ve basit kullanıcılar bu yüzden windowstan kopamıyor(bende dahilim)…