PayPal Tekrar Türkiye’ye Gelmeye Hazırlanıyor

PayPal müşteri güveni ve dünyanın hemen her ülkesin de kullanılmasıyla insanların güvendiği tek online ödeme sistemi alanın da marka konumunda. Ülkemizde de PayU, iPara, İyzico, BKM gibi online ödeme sistemleri var lakin bunlar Türkiye çapında bilinen va tanınan firmalar.

Eğer Türkiye dışında birşeyler satın alacaksanız yada birşeyler satacaksanız bu Türk markalarının size pek bir getirisi yok.

Ben Motosiklet Parçaları isimli bir internet firmasında yöneticilik yapıyorum. Türkiye dışında birçok ülkeye de bu firmadan satışımız var. Lakin Türkiye’de iPara’yı kullanıp bir sıkıntı yaşamamıza rağmen Yurtdışı satışların da hem teknik sıkıntı hem de bizi bilmeyen müşterilerimize ödeme güvencesi noktasında sıkıntı yaşıyoruz.

Dünya’da bir çok ülke kredi kartların da Visa, Mastercard yada American Express kullansa da Türkiye’nin yeni kredi kartı sistemi olan Troy benzeri sistemler gibi, Rusya’nın, İspanya’nın ve bazı ülkelerin kendilerine has kredi kartı ödeme sistemi mevcut. Bu tip kartları kullanan insanların haliyle kartlarını tanımayan ödeme sistemlerimiz bu kartlarla alışverişe onay vermiyor. Böylece satışlarımıza etki ediyor.

PayPal ise dünyanın hemen her ülkesindeki değişik kart ödeme sistemleri ile anlaşması olmasından dolayı neredeyse tüm kartları desteklemekte. Hatta PTT gibi bir banka olmayan kart türleri ile anlaşma yapmakta. Böylece tüm herkese kolayca ödeme imkanı sunuyor. Ayrıca PayPal’ın en önemli özelliği müşterileri, yani birşeyler satın alanları da, satanları da dolandırıcılıklara karşı çok önemle koruması.

PayPal Ne Zaman Türkiye’ye Dönüyor?

Peki bu kadar önemli bir ödeme sistemi haline gelen ve 06 Haziran 2016 tarihinde Türkiye’den çekilen PayPal ne zaman Türkiye’ye dönüyor derseniz, bu konuda sevindirici bir haberim var.

PayPal Türkiye’den çekilmeden önce BDDK kendisine Türkiye’de faaliyet göstermesi için lisans alması konusunda süre vermiş ve PayPal bu süreçte lisans alabilmek için bir başvuru yapmış. Fakat BDDK bu başvuruyu kabul etmemiş. Bu süreçte de PayPal lisans alana kadar Türkiye’den çekilmişti.

10 gün kadar önce PayPal’ın Türkiye resmi çalışanı ile yaptığım bir konuşmada, kendisi belirttiği üzere PayPal’ın daha önce lisans ön başvurusunu reddeden BDDK bu kez ön başvuruyu kabul etmiş. Başvurduğu tam tarihi söylemese de demeçlerinden bunu Mart 2017 içerisinde gerçekleştiğini sezimledim. Bu da demek oluyor ki bu kez tam olarak PayPal BDDK’dan Türkiye’de faaliyet yapabilmek için gerekli lisansı çok yakında alacak demektir.

Bana bu sorun Haziran ayı (2017) gibi çözülür geliyor.

Siz Şuan PayPal’ı Kullanmak İçin Ne Yapıyorsunuz?

PayPal Türkiye’den çekildikten sonra Yurtdışı müşterilerimize satış yapmak için çok çaba sarfettik ama müşterilerimiz bireysel müşteri olması sebebi ile kendilerini güvende tutmak istiyorlar. Ürünlerimizi Kredikartı, Banka Havalesi ve Westernunion ödeme yöntemleri ile satmaya çalıştık ama çok fazla müşterimiz bunları tercih etmedi. Sürekli bize PayPal ile ödemek istediklerini belirten mailler gönderdiler.

Biz de en sonunda çareyi İngiltere’de yaşayan bir arkadaşımız aracılığıyla orada bir PayPal hesabı açarak bulduk. PayPal Türkiye bankalarını kabul etmediği için, o arkadaşımızın İngiltere banka hesabını tanımladık. Böylece tekrar PayPal üzerinden tüm dünyadaki müşterilerimize satış yapmaya başladık.

Bu yasal mı diye sorarsanız, tamamen yasal. PayPal yetkilisi de bunu doğruluyor.

GÜNCELLEME

Maalesef şimdilik paypal açılma defteri kapandı. İki tarafta son yaptıkları görüşmelerde taviz vermeyeceklerini belirttiler. Bu sebeple PayPal pazardan belirsiz bir sürelik gözünü çekti.

Ayrıca BKM Ekspress (tüm bankaların ortak ödeme platformu) duruma oldukça baskı yapıyor. Bu sebeple artık PayPal Türkiye’ye bir süpriz olmazsa gelmeyecek görünüyor.

52 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Sosyal içerik platformu

    İsa hocam paypal tekrar gelsin diyenlerdenim. İnşallah en kısa sürede takrar gelir. Çünkü paypal gerçekten işimize yarıyordu. Yurt dışından bişey alamaz olduk inşallah kısa sürede gelir.