Poedit nedir-nasıl kullanılır?

WordPress’in en güzel özelliklerinden biriside geliştirilmelere fazlasıyla müsait olduğunu bilmeyenimiz yoktur. 2004 yılında WordPress ve onun gibi hazır scriptler için açık kaynaklı program geliştiricileri .mo uzantısında bir dil dosyası ve bu dosyayı hazırlamak içinde Poedit isimli bir program geliştirdiler. Amaçları artık internet nimetlerinin global dünyada herkesin ulaştığı kaynakları daha rahat ve kendi dillerinde anlamalarına yardımcı olmak. Bu program ile başka dillerde olan dosyaları kısa süre içerisinde dilediğiniz dile çevirip anında kullanıma sunmasıdır.

Program ilk çıktığında çok beğeni kazandı fakat bir çok kişide programın çalışma mantığını kavrayamadıkları için kısa sürede rafa kalkar gibi oldu. Halen fazlasıyla kullanılan bu program ve .mo formatı ile sizlerde kolayca dil çevirileri yapabilirsiniz. Aşağıdaki videoda program nasıl kullanılır kısaca anlattım.

Ayrıca Poedit programı henüz yoksa indirmek için buraya tıklanıyız.

Poedit Türkçe karakter ayarları için aşağıdaki kodu kullanmanız gerekmekte;

nplurals=2; plural= (1 != 1);

Yaptım ama hala Türkçe görünmüyor?

Poedit dosyalarını kullanırken .mo dosyasını Türkçe’ye çevirdiğinizde dosya adını tr_TR.mo şeklinde yazmanız gerekmekte. Ayrıca WP-Config.php dosyasında Türkçe dil varsayılan seçili olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer wp-config.php dosyanızda Türkçe dil ayarı yok ise aşağıdaki kod satırını ilave etmeniz gerekmekte.

define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’);

Ayrıca bu kod eklendiğinde bazen arama kutusu ingilizce kalmakta ve buda bizleri yanıltabilmekte. Genelde Arama kutusundaki Search kelimesine temanın search.php, searchform.php yada functions.php dosyalarının içerisinde bulup orayı Ara, Bul vs. kendi istediğiniz Türkçe dile çevirmeniz gerekmekte.

wp-config-tr-dil-ayari

38 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. Gökhan

  Bulunamayan bazı kelimeler var nasıl çözebilirim caba?

  1. isa koç

   Bu programın geliştirilmesi durdu. Maalesef bazı işlevlerini yitirmiş olabilir.

 2. Mehmet

  Merhaba ben çevirileri yaptım tr_TR olarak mo ve po dosyaları da oluşturdum ve klasöre yükledim. hatta define (‘WPLANG’, ‘tr_TR’); kodunu da php dosyasına girdim. Fakat bunların tümünü yapmama rağmen sitem hala Türkçeleşmedi. Nerede yanlış yapmış olabilirim atladığım basamak nedir sizce?

  1. isa koç

   Sitenizin geçmiş dosyaları tarafıcınızda önbelleklenmiş olduğundan görünmüyor olabilir. Sitenizde iken birkaç defa CTRL + F5 tuşlarına basıp tekrar kontrol edin, eğer yine görünmüyorsa internet tarayıcınızın tüm geçmiş dosyalarını silip tekrar kontrol edin. Eski ayarlar ön belleğe alınmış olduğu için yeni ayarlara geçmekte zorlanıyor olmalı.

 3. necocan

  merhaba bir sitemiz var özel yazılım tr dosyası yoktu ing dosyasını tr yaptık ancak sisteme günceleme gelmiş biz bu dil olayını nasıl güncelleriz poeditte güncelle var güncelle dediğmizde bir kaç kelime tek geliyor ama ing dosyasında baktığımızda diller mevcut tr dil dosyaına nasıl çekeriz bunu şimdiden teşekkürler

  1. isa koç

   O çevirileri maalesef tekrar baştan yapmanız gerekmekte. Şu şekilde yapabilirsiniz. iki tane ayrı ayrı poedit programı açın, sonra birinde eskinin TR dosyası açık olsun, diğerinde yenisini açın, kopyala yapıştır yaparak hızlı hızlı satırları tekrar aktarın.

 4. mustafa

  Dilinize sağlık hocam.
  Yanlız ben dil dosyası olmayan bir eklenti ya da temaya nasıl dil dosyası yapılır bunu anlayamadım.benim POedit türkçe resimli ya da videolu anlatmanız mümkün mü

  1. isa koç

   Sadece tema tasarımcısı bir poedit dosyası hazırlayabilir. Yani her poedit dosyası temaya özel yazılır. Bu sebeple program üzerinden böyle birşey yapmanız mümkün değil. iyi derece yazılım bilginiz yok ise bunu yapamazsınız.