Rapidshare kendi sonunu getirmeye çalışıyor

İnternette dosya depolamanın zor olduğu 2002 yılında aktif olarak dünya çapında kullanılan Rapidshare.de sitesinin o zamanlar tek rakibi vardı oda megaupload.com. Büyük çekişmeler yaşadılar, bu çekişmeye başka dosya siteleride girdiysede Rapidshare ücretsiz indirmelerde verdiği yüksek hızda download avantajıyla, ücretli indirmelerde verdiği yüksek avantajlarla diğer siteleri geçerek 2006 yılında lider konuma geldi. Bu liderliğini daha da pekiştirmek için rapidshare.com adresine taşındı ayrıca günlük indirme limitini 1,5 gblerden bir ara 10 gb’lere kadar yükseltti. Üstüne üstlük ücretsiz bir sürü 2 gün deneme süresi veren ücretsiz premium hesaplar dağıttı.

Bu süreçten sonra artık internette bir dosya yüklenecekse muhakkak rapid’e yüklenir, diğer sitelerse isteğe bağlı alternatif olarak yüklenir şekline geldi. Her rahatı görenin tozuttuğu gibi rapidde artık tozutmaya başladı ki hemde ne başladı. Önce siteye üye olmayanların yüklediği dosyalara günlük 10 kere indirme limiti getirdi. Böylece herkezi kayıt altına almaya çalıştı. Daha sonra premium üyelerine verdiği 10 gb günlük dosya indirme limitini önce 5 gb’ye sonrada 2,5 gb’ye indirdi.

Ücretsiz kullanıcılarında bu arada iyice köşeye sıkıştırmak için şiddetli kısıtlamalara gitmeye başladı. Yaklaşık 3 ay kadar önce ülkelere göre ücretsiz indirme sayısı belirleyip bu sayılar dolduğunda indirme yapmak isteyenleri saatlerce bekletiyordu. Şimdi ise tam bir diktatörlük uygulayarak saat 18:00 ile 24:00 arasında ücretsiz indirmeleri durdurmuş durumda. Bu saatte birşey indirecekseniz mecburen premium hesap satın alacaksınız. Rapid zirvede tek olması çok iyi kullandığını sanıyor ama insanlar yeni şeylere çok çabuk alışmakta. Şimdi de yeni popüler hizmet hotfile.com olmaya başladı. Bence rapidin bir an önce kendisine gelmesi lazım yoksa zirvedeki yeri sallantıya girebilir.

8 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. manyak1903

  şu an en iyisi wupload ile netload gibi.

 2. aşk şiirleri

  aynen haklısınız tek tercih oldu hotfile

 3. ismoz

  Gerçekten kendi sonunu getirdi artık rapidshare yi bende kullanmıyorum tek tercihim hotfile.com

 4. Aşk Şiirleri

  çok haklısınız hocam şuan bile yeni upload siteleri arayışalrı iöçindeyiz diyebilirm

 5. Kültegin Korkut

  Hotfile artık yeni tercihim. Bir arada data.hu diye bir site vardı. Sınırsız aynı anda dosya indirebiliyordun. İstediğin kadar dosya yükleyebiliyordun. Ftp desteği bile vardı. Oda cozuttu.

  O yüzden tek tercihim hotfile.com, 4upload.com’da fena değil. 1 dosya indirdinmi en azından 1-2 saat bekletmiyor hemen yenisini indirebiliyorsun.

 6. Sade

  Tek el olma şansını kaçırdı belkide ama yinede birinciliği bırakması zor bence…

 7. eftal

  Bende nefret etmeye başladım inanın bu durumdan.Ama olsun artık bizim başka sitelere yöneldik anti-rapid.

 8. İbrahim

  Doğru konulara değinmissiniz ki kesinlikle ben de katılyıorum, ama bir Rapid sever olarak şikayetim yok gibi. Hotfile’ı da soklıkla görmeye başlıyorum bu aralar, ileride sağlam rakip olacağa benziyor.