Schumacher Geri Döndü

schumacher

Formula1’i ilk 1998 yılında izlemeye başladım. O yıl Ntv almıştı formula1 yayınlarını ve Sunucularıda Okay Karacan ile Serra Demirkol’du. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlemeye başladım. Bir önce izlemeye başlamıştı o. O sezon Michael Schumacher’in Jacq Villeneuve ile kıyasıya kapışmasını izlemiş ve oda o sezon hayran kalmış. Michael Schumacher’in en deli dolu yılıymış o sezon. Hatta şampiyon olmaya çok yakınken bir yarışta Jacq Villeneuve’un arkasında kalmış bir türlü yol vermiyormuş, o da sinirlenip çarpmış ona. Böylece puanı silinince şampiyonluğu Jacq Villeneuve almış. Bana bunları anlatıp duruyordu. Bende başladım izlemeye. Ama Villeneuve’rı beklerken karşıma Mika Hakkinen çıktı. O sezonda çok süperdi. Ferrari’de Michael Schumacher ve Irvine, Mcleren’de de Mika Hakkinen ve David Coulthart. O sezon Mcleren çok hızlıydı. O yüzden hep sıralama turlarında Mika Hakkinen 1. oluyordu. Schumacher 2. David 3, Irvine ise 4. Ama startları mükemmeldi Ferrarinin. Hep startda bizimkiler (bizimkiler diyorum koyu bir Ferrari taraftarı olduğum için) onları geçip yarışıda alıyorlardı. Ama sezon sonlarına bakınca tabi 2 sezon üst üste Mika Hakkinen şampiyon oldu, orasıda ayrı mesele. Neyse Schumacher 2000’de aldı sazı eline ve peş peşe şampiyonluklar almaya başladı. O zamanlar sayıyorlardı. En çok Pol pozisyonu alan 65 pol pozisyonuyla efsane pilot Ayrton Senna idi. En çok yarış kazananda Alain Prost’du 51 yarışla. O zamanlar bu rekorları kırması hayal olarak konuşuluyordu tabi. Hepsini kırdı bide üstüne acayip fark yaptı. 70 civarı pol pozisyonu yine 70 civarı birincilik. 65 civarı en hızlı tur 7 şampiyonluk vs. vs. Kırmadığı tek rekor, En genç yarış kazan, En genç yarışan ve en genç şampiyon olan dereceleri. Oda onun kırabileceği bir rekor değil.

Neyse 2006’ya gelindiğinde yarışları bıraktı ve bütün yarışların heyecanı yavaş yavaş sönmeye başladı. 1998’den 2004’e kadar hiçbir yarışı kaçırmadan izledim. Ama o gidince sanki yarışlar boş gibi gelmeye başladı. Yarışanlardan çok arabalar ön plana çıkıyordu o gittikten sonra. Çünkü onun yeteneği arabası ne olursa olsun +bi puandı. Virajları, şikanları herkesten çok farklı bir teknikle alarak her turda 1 saniye kazanabiliyordu.

Geçen Macaristan yarışında Massa’nın kafasına çarpan parçadan sonra bu sezon yarışamayacak olmasından dolayı 1 pilot açığı oluştu. Zaten yeni kurallardan dolayı Ferrarinin işide oldukça zor olduğu için Takım patronu Schumacher’e bir teklif iletmiş ve Şumi’de kabul etmiş. Bu haberi duyunca çok sevindim. Formula1’i tekrar izlemek için bi heyecan sardı beni. Şuanda yarışlara yaz tatili nedeniyle 1 ay ara verildi. Bu sürede Şumi’nin eski formunu yakalaması için yeterde artar bile.

Sabırsızlıkla bekliyorum bir sonraki yarışı. Umarım eskisi gibi coşturur yine bizi.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. eHia

  Vovv start verildi artık. Teşekkürler haber için.

 2. İsa Koç

  Şampiyon olma sansı şuanda yok ama en azından bu sezonki yeni yetme takımları firenler biraz.

 3. 3rdinc

  F1 de birinci yine belli olduğuna göre, F1 sezonu sıkıcı bir hal alacak gibi gözüküyor.

 4. metin2

  F1 şimdi başlıyor…