SEO Optimizasyonu İçin Yapılması Gerekenler

2006 yılı ortalarında Rohit Bhargava tarafından yapılan çalışmalar sosyal medya optimizasyonun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bhargava kaleme aldığı makalesinde beş maddelik bir makale yayınlayarak dikkatleri üzerine çekti. Onun bu başarısı dijital arenada tartışılarak onaltı maddelik bir liste ile geliştirilmesine olanak tanıdı. Günümüzde işletmelerin ve kişisel web sayfa sahiplerinin amacı sayfalarını arama motorlarının işlevine uygun hale getirmek olmuştur. Buna sebeb ise arama listelerinde ilk sırada kendisine yer bulmaktır.

Bu uygulama SEO optimizasyonu adı ile tanımlanmıştır. İngilizce karşılığı Search Engine Optimization, Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinir. Web sayfalarında yer alan ayrıntılar algoritmik yapı kullanımı ile çözüme kavuşturulur. Kısaca algoritmik; bir işin çözüme ulaşması için ideal yöntemlerin tercih edilmesi ve kullanıma geçirilmesidir. Hızlı bir yaygınlık kazanarak günlük yaşantımızı etkileyen internet web geliştiricileri işleme aldığı sayfalarda ayrıntılar üzerinde hassasiyetle durur.

Web Siteleri İçin Uygun Başlıklar Tercih Edilmelidir

Web sayfaları için gerekli olan optimizasyon çalışmasında yapılması gereken kısaslar mevcuttur. Birbirine benzeyen kelimeleri içeriğe yansıtan LSI tekniği bu çalışmalardan birisidir. Web sayfaları için (Title) uygun başlıklar seçilmeli ve “robots.txt” dosyasının kullanımı sağlanmalıdır. SEO optimizasyonu meta etiket kullanımına ayrı bir önem vermektedir. Kaleme alınan içerikler özgün olmalı kopya içerik barındırmamalıdır. Site içerisinde kullanılacak olan anahtar kelimeler sayfanın temasına uygun olmalı kalın- italik şekilleri ile ön plana çıkarılarak ifade edilmelidir. Web sayfası hazırlarken CSS kullanımı tercih edilmelidir. Ayrıca bir sayfa içerisinde yer alacak link sayısı 100’ün altında bulunmalıdır.

Web Sayfanız Kendini Güncelleyerek Beslenmeli

Site içerisinde yayınlanacak olan fotoğraflar içerik ile uyumlu olmalıdır. Yine web sayfanızın açılış hızı kontrol edilmeli gerekli unsurlar gözden geçirilerek zararlı olanlar elenmelidir. Sayfanız için tüm kullanıcılara hitap edecek bir url kullanın. Site içerisinde yer alan tüm yazılar sitenin geneli ile eşdeğer olmalıdır. Yerel bağlantı kullanım farklılığını yaşayarak sayfalarınızı çalışan diğer sayfalara yönlendirebilirsiniz.

SEO optimizasyonu en aktif kullanımı güvenlik sertifikası ile tescillemiştir. Sayfa görselinde Favicon kullanımı ile Web sayfaları kendini güncelleyerek beslenmelidir. Kullanmış olduğunuz içerik resimlerinin yükseklik ve genişlik değerleri atanmalı sayfa sunucunuzun yerel olmasına dikkat edilmelidir. Kısacası yerel arama sonuçları baz alınmalıdır. Yapılan çalışmalarla sayfa sosyal medyada tercih edilenler arasında zirvede yer almalı. Yine otoriter sitelere link çıkışları verilmelidir. Bunun için Dofollow ve Nofollow etiketleri tercih edilebilir.

Site İsminiz Anahtar Kelime Kullanımına Uygun Olmalıdır

Özenle hazırlanan web sayfaları oluşabilecek çeşitli kesintilere karşı kendini muhafaza altına almalıdır. Site ziyaretçileri ile site içeriği kombine olacak şekilde dizayn edilmeli, kullanıcılar istek ve taleplerine kısa sürede cevap bulmalıdır. Web sayfaları ihtiyaç duyulmayan Javascript kodlardan temizlenmelidir. Javascript terim olarak site ziyaretçilerinin içeriğe ulaşmasını engelleyen bir kod ismidir. Google Insigghts puanlaması mobil ve masaüstü olarak ikiye ayrılır. Web sayfaları bu işleyişten 70 üzeri puan almalı ve anahtar kelime yoğunluğu ile farklılığını göstermelidir. Yapılan bu çalışmalar neticesinde SEO optimizasyonu domain’in etkisi altında iken kullanılacak anahtar kelimenin domain olması mümkün değildir. Anahtar kelimenin domain içinde kullanılması mümkün değildir. Anahtar kelime arama motorları içinde görünmesi için tescillenmiş bir marka domainine sahip olması gerekir. Anahtar kelimenin arama motorlarında görünmesi için alan adı kayıtlı olmalıdır. Yine alan adı anahtar kelime kullanımına sahip olmalı ve sayfa içeriği ile uyumlu olmalıdır. Böylece SEO optimizasyonu konusunda mesafe almış olursunuz.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. İbrahim

  Google amcaya kendimizi beğendirmek için uğraşıp duruyoruz, 2000’li yıllarda bir yazılıma kendini beğendirmen gerekecek deselerdi herkes gülerdi sanırım.

 2. Radyo Dinle

  Site içi seo’nun en temel faktörü bence içeriktir. İçerik ne kadar iyi olursa arama motorları gözünde iyi hale gelecektir.

 3. seo

  Teşekkürler. Aradığım yazı tamda böyle birşey iste.

 4. Yeni

  Çok yararlı ve açıklayıcı bir yazı olmuş elinize sağlık.