Sigara Nasıl Bırakılır?

Bir sigara bırakma hikayesi

22 yaşında sigaraya başladım ve 5 yıl içtim. Ama geç başlayanlardan olmama rağmen bu kadar sürede en çok zarar görenlerden biriyimdir belkide. Henüz bir doktor raporu almadım ama yaşatımı önceki ve şimdiki diye karşılaştırdığımda 5 senede nelerin değiştiğini çok net görebiliyorum.

Örneğin sigara içmezken, yani son zamanlarımı kıyaslarsam 22 yaşımda, hafta sonu arkadaşla saat 11:00 gibi basket sahasına giderdik ve hava kararana kadar durmaksızın oynardık. Nefes kesilmesi ancak çift potada 3-4 defa durmadan koşarsak olurdu o da bi soluklanmayla geçerdi. Şimdi ise düz yolda hızlı adımlarla yürüyemiyorum. Koştuğumda ise ise örneğin 500m gibi bir mesafe, nefesimi toparlamam en az 3 dk sürüyor. Mesela işe giderken bakıyorum otobüs 2 dk sonra durakta olacak, kaçırmamak için bi kaptırıyorum, tam ucu ucuna yakalıyorum. Ama otobüsün içi kapalı alan, geniş hava yok, işte o zaman yandığımın resmidir, çünkü herkes benim hırsız falan olduğumu sanıyor galiba. Çünkü hava yetersizliğinden 5-6 dkyi buluyor nefesimi toparlamam. Yani geçen yaz Büyük Ada’ya yüzmeye gittik, 30m mesafede boğuluyordum, nefesim gitti, kollara oksijen gitmiyor, kulaç atamıyorum, o yüzden kollarda çalışmıyor, artık pes ediyordum ayağımı yerede uzattımda karaya varmışım öyle kurtuldum. Hani Allah Korusun boğulduk, otopside boğulma vakası denir ama gerçekte ise sigaradan gitti demek daha doğru olur.

Sadece nefeslede değil, cildinizde çok etkileniyor. Ömrüm boyunca yaşıtlarımdan 2-3 yaş genç görünen birisi oldum. Bazen millet derdi ya bugün yüzün ayrı bi nurlu, parlıyor, yoksa gece teheccüde mi kalktın? Ama 5 yıl içinde arkadaşlarımla bu konuda öyle bir yarışa girdimki sigara sayesinde o üç yaş kapandı 3 yaş fark oldu. Yani onlar 5 sene yaşlanırken ben 11 sene yaşlandım. Hani tek faydası şu oldu, gören çocuklar otobüste yer veriyor yada arkadaşlarına söylediğin ricalar emir gibi yerine getiriliyor yaşa hürmetten dolayı, bide normalde senden büyükler sana abi diyip dediklerini yapıyor.

Diğer bir nokta ise dişlere zararı sanırım, hayatımda hiç dolgum yokken, şuanda 4 tane diş dolgum var. Fena bir süratle dişler Mortingen Strayzen oldular. Haa bide en önemli kalp ritminde de hiç hoşuma gitmeyen durumlarda meydana geldi.

Yani bunlar gözle görülür kısımları idi, hiç iç tarafın detaylı incelemesini yaptıramadım. Ama gerekte yok sanırım, dışa yansıyan sonuçtan belli zaten. Ya acilen sigarayı bırakmam lazım yada erkenden nalları dikmek lazım.

Belli bir süre sigara içipte bırakmak istemeyen çok nadirdir. Hepsi bırakıcam da, bırakıcam diyip durur benim gibi. Sürekli bırakmayı denedim, 2 gün içmedim ya biri sigara uzattı deli gibi sarıldım yada kendim daha fazla dayanamayıp yahu son bir dal sigara daha dedim. Sigarayı bırakmak için ilaç mı? Yok, onların beyin uyuşturucu sıradan ilaçlar olduğunu bilmek için prof olmaya gerek yok.

Sigarayı bırakmanın tek çaresi!

Bir çok kişinin dediği gibi sağlam irade. Yani eğer öyle güçlü bir iradeniz yoksa, sigarayı bırakmak için artık 3 şansınız kalıyor.

  • 1. şansınız hastalanıp doktorlara düşmen ve doktorun sana durum vahim, bunu bırakmazsan 3 vakte kadar yolcusun demesi.
  • 2. şansınız iyice ıslatılıp kızılcık sopası ile sağlam bir dayak. Bu işlem her sigara isteyişte tekrarlanmalı ve 1 sene süreyle kontrollü şekilde uygulanmalı. Tabi 1. senenin sonunda eğer böyle birşeyinle gene karşılaşırsak seni 1 sene daha aynı şekilde müşehade altına alırız uyarısınıda net bi şekilde hissetmek.
  • 3. şansınız ise dini bir yasak.

Bende 3. şans ile tam tamına 8,5 gün önce sigarayı bıraktım, 1 paket içinde yaklaşık 15-16 dal olan paketi büyük çöpe attım. Bırakma tarihim 18 Kasım 2012 Pazar sabahı saat 01:30 . Yine bundan bir hafta kadar önce hayatımı sorgulayıp Allah’ın istemediği bir hayat yaşadığımı görüp tevbe etmem üzerine, hayatımda eksikliğini giderdikten sonra diğer yanlışlarımı düzeltme kısmını incelerken sigaranın sağlığımın yanı sıra kalp nurumuda etkilediğini gördüm.

Yani sigara içen insanların dinden sapma ihtimali oldukça yüksek, yada dini vecibelerin tamamını yerine getirmesine engel bir durum. Bende bu yönden sigarayı bırakmak için bir tevbe edip Allah’a söz verdim. Hani dersin ya, ya bundan sonra sigarayı bırakıyorum sadece arada sırada arkadaş ortamında 1 dal falan içicem en fazla diye. İşte o da fayda etmez, tam olarak bırakmak gerekli, çünkü ondan önceki sigarayı bırakma girişimlerim hep o yüzden başarısız oldu.

Bende “Allah’ım sana söz veriyorum, bundan sonra ağzıma 1 dal bile sigara koymayacağım” şeklinde tevbe ederek sigarayı bıraktım.

Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 2 gün aşırı bir istek vardı. Sürekli sigarayı düşünüyordum, o çöpe attığım sigara halen orada duruyor ve sürekli acaba gidip oradan alayım bitene kadar da olsa içeyim diyordum. Ama bunu yaparsam hem sigarayı bırakamayıp tekrar içmeye devam edeceğim hem de en önemlisi Allah’a verdiğim sözden döneceğim. Ne zaman sigara içme isteği gelse aklıma hep Allah’a verdiğim söz geldi ve sigara düşünmeyi bıraktım.

Sigarayı bırakınca ne gibi faydalar gördüm?

Madde olarak kısaca son 8,5 günde neler değişti dersek;

  • İlk değişen nefes düzeni oldu. Mesela önceleri 3 saniyede 1 nefes alıp verdiğimi hatırlıyorum. Nefesi çekip biraz bekleyemiyordum, sürekli nefes almak istiyordum, en başta yemek yerken burunda tıkanıklık varsa tam çileye dönüyordu bu durum. Şimdi ise artık sürekli nefes almak zorunda değilim. Bu 3 saniye 10 saniyelere çıktı ve henüz 8,5 gün oldu.
  • Koşu ve nefes toparlama. Bazen akşamları eve bisikletle çıkıyorum, yaklaşık 1 kmlik yokuşlu yolu sürüyorum ve durduğumda nefesimi toparlamam 1 dkyi geçmiyor, daha doğrusu öyle olduğunu hissediyorum, çünkü şu ana kadar ölçedim ama hatırladığım kadarıyla son sürmemde nefes toparlamakta çok sıkıntı çekmediğimi hatırlıyorum.
  • Alnımdaki kırışıklıklar. İnanırmısınız aynaya baktığımda o kırışıklıklar cidden çok azaldı, bunu hissedebiliyorum. Suratım sürekli somurtgan halde idi, artık neşe geldi.
  • Param arttı. Evet, önceleri sürekli 2-3 günde bi sigara almak için 20-30 lira avans çekiyordum. İçtiğim sigara 8 TL, o parayı verince bozukluklarıda oraya buraya harcıyorsun illaki. Bir bakıyorsun sigara almak için aldığın o para 2 gün sonra bitiyor, tekrar avans, tekrar avans. Ay sonu geldiğinde bir bakıyorsun maaşın yarısı yok. Yani yok ayda sigaraya 150 TL para falan gidiyor kısımları gerçekten yalan. Sigarayla birlikte mecburen harcadığın paralar ayda en az 400 TL’yi buluyor. Buda en az rakam. Son 1 haftada çektiğim avansta sadece 5 TL, o da öylesine, hani bişey lazım olursa haşlık olsun diye, çekirden, halka tatlı, soslu mısır falan 🙂
  • Arkadaşlar arasındaki değerim arttı. Hani bu lafın gelişi aslında. Çünkü normal bir içici arkadaşlarla buluştuğunda bir kaç saat içinde temiz yarım paket sigara içer. İşte arkadaş ortamında bazen sigaran biter, haliyle diğerlerine yüklenirsin, o bir sigara yakar, artık bıktığından sana dahi uzatmaz, sense sigaranın mecburiyetinden ac gibi yapışırsın arkadaşın paketine. Şimdi sigara falan içmiyorum, onlarda sigaralarını daha fazla içiyorlar. Ama gıptada ediyorlar bir yandan, bizde bırakmamız gerek, yaparız aslında falan diyorlar.
  • Ağır kokudan kurtuldum. Yani sigara içen birisi kesinlikle sigaranın ağır kokusunu alamaz. Yani en az koku yapan Kent sigarası gibi sigaralardan da içsen durum aynı, fena bir ağır koku var. Bunu bu kadar süre içmeyince yanına içen birisi yaklaştığında hemen anlıyorsun. Ya diyorsun bu adamla kaç senedir yan yanayız, ilk defa böyle ağır bir sigara kokusu alıyorum diyorsun kendi kendine. Buda gösteriyorki aynı koku sende de var. Millet aynı şekilde sen sigara içerken senden tiksiniyormuş. Ayrıca bi utanıyorsun haliyle.

Yani 8,5 günde değişen şey aslında çok fazla bence. Henüz ciğerlerimdeki sigara kurumları çıkmaya bile başlamadı ama vücuduma giren oksijen oranı artınca aşırı bir değişim oldu. 3. günden sonra o sigara isteği çok nadir geliyor, onda da amann deyip unutuyorsun bir anda. Şimdi yanımda gün içinde çok içen oluyor ama çok az bir nefis çekmesi dışında hiçbir istek kalmadı. Tabi bunu aynı zamanda Allah’a söz vermeme borçluyum, yoksa o en ufak istek bile tekrar sigaraya sarılmaya yetiyor bile.

Sizede tavsiyem, sigarayı bırakmak istiyorsanız direk bırakın, hiç zorlanmayacaksınız. Haaaa bir de şu var. Hani ilk 3 gün ağır bi şekilde geri sigara içme isteği geliyorya, işte o sırada sigara içmek yerine derin derin nefes alın, enteresan bir keyif veriyor adama ve çok daha faydalı.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Güncelleme:

Bu yazıyı yazalı tam tamına 1 Yıl 10 Ay 15 Gün olmuş, yani 1,5 ay sonra tam 2 yıl olacak. Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 2,5 ay sonra sadece 1 defa nargile içtim, onu da o zamanlar sigara gibi görmüyordum, meğer daha betermiş, zaten içtiğimin ertesi gün bir hasta oldum, 1 hafta yataklarda süründürdü beni. Onuda bir daha içmedim, şimdi sağlık açısından bir çok faydasını görüyorum. Durmaksızın uzun mesafeler koşabiliyorum, halı sahada rahatlıkla maç yapabiliyorum, eskiden üstgeçit merdivenleri bir eziyetti şimdi 2şer 2şer koşa koşa çıkıyorum çok şükür. Ayrıca etrafımdakiler de benden yıllarca neden mesafeli olmuşlar şimdi daha iyi anlıyorum, yani yanıma sigara içen birisi geldiğinde verdiği rahatsızlık benimde geçmişte başkalarına neler çektirmiş olabileceğimi hatırlatıyor. Koku alma duyunuz, tat alma duyunuz kendine geliyor, herbişeyden keyif alıyorsunuz.

Sizlerede tavsiyem bu iradeyi gösterin, farkları keyfini çıkararak yaşayın. Bu geçen yaklaşık 2 yılda hiçmi canın çekmedi diye sorarsanız, etrafınızdaki insanlar içerken arada bi, bir dal da ben yakayım mı acaba diye bir his geliyor ama o da anında geçiyor.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~