Skype’ye cep telefonların da neden kolay üye olamıyoruz?

Skype'ye cep telefonların da neden kolay üye olamıyoruz?

Cep telefonlarının popüler iletişim uygulamalarından Whatsapp şimdilik sadece yazılı ve sesli mesaj atma, dosya paylaşma gibi basit işler yapıyor. Viber ise eskiden olan videolu görüşme özelliğini durdurarak şimdilik sadece yazışma, sesli görüşme ve sesli mesaj gönderme imkanı veriyor. Bu uygulamaların dışında Skype ise hem yazışma imkanı sunmasının yanı sıra, sesli ve görüntülü görüşme özelliği ve aynı zaman da sesli ve görüntülü mesaj gönderme özelliği ile rakiplerinden kat kat öne geçiyor. Geçiyor geçmesine ama çok önemli bir eksiği var. Rakipleri olan Whatsapp ve Viber sadece saniyeler için cep telefonu numarası üzerinden hesap açma imkanı sunuyor ama Skype’nin bu konuda durumu kritik sayılır. Çünkü sadece manuel kaydolarak hesap oluşturuyorsunuz ve sadece arkadaşlarınızdan Skype adresini bilipte listenize eklediğiniz takdirde karşı tarafta onaylarsa görüşme yapabiliyorsunuz. Bu eski kafalılığı sayesinde kullanım oranı acayip düştü. Millet gidipte uzun üyelik aşamalarıyla aktivasyonla uğraşmıyor, kuruyor Whatsapp’ı otomatikman hesap açılıyor ve cep telefonu listende olan Whatsapp kullanıcılarını otomatikman sana ekliyor.

İşte skype’nin yapması gereken bu, telefona kurulur kurulmaz eğer hali hazırda bir Skype hesabınız yoksa otomatik bir hesap oluşturmalı ve normalde hesabında ekli kullanıcıların yanına cep telefonu rehberindeki kişileride otomatik listeye ekleme, bak o zaman skype kulanımına. İncelediğim kadarıyla viber, line, wechat, whatsapp arasında en iyisi Skype, ama eski kafalı. Ben Skype hesabımı 2005-2006larda açtım, ama şu an listeme baksam 6-7 tane anca Skype kullanan var, Whatsapp’da bu durum 50’ye varmak üzere. Haliyle bu Skype yüzünden at varken eşeklere talim ediyoruz.

Skype’nin diğer bir avantajı ise Linux dahil piyasa daki tüm popüler masaüstü ve cep telefonu işletim sistemleri için uygulaması olması. Bir diğer avantajı ise eski Live Messenger kullanıcıları ile Xbox hesabı olanların da kendi hesaplarıyla oturum açmasına imkan vermesi. Eğer yeni nesil kullanıcıları cep telefonu numaraları üzerinden otomatik kaydedip telefon rehberindeki Skype kullanıcılarınıda otomatik kontak listesine eklerse Microsoft Live Messenger’in 2006’lar daki şaşalı günlerine kolayca geri dönebilir.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~