Statik IP İle Sitenizi Google’da Üst Sıralara Taşıyın

Statik IP, web sitelerine atanan özel, sabit bir IP adresidir. Statik IP kullanımı, web sitelerini arama motorları ve ziyaretçilerin gözünde ayrıcaklı bir konuma taşıyarak, arama sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmesine olanak sağlar.

Google’ın Yeni SSL Politikası

Google, Chrome Browser ve arama sonuçlarında tüm web siteleri için SSL sertifikalarını zorunlu kılacak şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bu nedenle erkenden Statik IP sahibi olmak; gelecekte SSL sertifikasına geçiş işlemlerinizi büyük oranda kolaylaştıracak ve geçiş sonrası dönemde SSL sertifikasına sahip olmayan bir çok internet sitesinin yaşayacağı değer kaybından en düşük seviyede etkilenmenizi veya hiç etkilenmemenizi sağlayacaktır.

Spam Filtrelerinden Korunun

Statik IP kullanımı, aynı sunucuyu paylaştığınız diğer web sitelerinin yapabileceği zararlı e-posta gönderilerinden olumsuz etkilenmemenize yardımcı olur ve bu sitelerle birlikte spam listelerine eklenme riskini azaltır.

Statik İp Nedir?

SEO yada backlink ile ilgilendiyseniz muhtemelen C Class IP terimini sık sık duymuşsunuzdur. Farklı C Class IP’den alınan linkler arama motoru açısından tam değer taşır deriz her zaman. Peki ama neden?

Bunun için öncelikle IP adresinin yapısını incelememiz gerekiyor. IP adresleri, ağ adresi ve host adresinden oluşmakta aynı zamanda formatlarına göre sınıflandırılmaktadır. A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı ve D sınıfı olmak üzere 4 format olarak tanımlanırlar.

Konumuz itibari ile C sınıfı’nı inceleyecek olursak; 94.199.206.48 ve 94.199.206.49 farklı C Class’ta değildirler. Fakat 95.173.189.141 ile 95.173.190.240 farklı C Class IP’deler.

C Class’ın SEO açısından önemi tarif edilirken il, ilçe, mahalle, sokak benzetmesi sıkça kullanılır. Aynı zamanda anlaşılması için çokta güzel bir örnektir. Şöyle düşünelim; 94.199.206.48 şeklindeki bir IP adresinin 94 olan kısmı ili, 199 olan kısmı ilçeyi, 206 olan kısmı mahalleyi ve 48 olan kısmı ise sokağı temsil etsin.

94 = İl
199 = İlçe
206 = Mahalle
49 = Sokak

Backlink alımı sırasında doğallık en önemli faktörlerden biridir. Bu açıdan bakılınca aynı sokakta oturan kişilerin birbirine referans olma ihtimali çok yüksektir ve doğal değildir. O yüzden bu doğallıktan çok bilinçli link satımıdır. Fakat aynı sokakta olmayıp aynı mahallede olan kişilerin birbirine referans olması çok daha önemlidir.

– – – – – – –

Not: Statik ip nedir? kısmından sonraki bölüm Wmaraci.com sitesindeki makaleden alıntıdır.

10 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Hosting sağlayıcımızdan Statik IP alsak faydasını görür müyüz acaba?

 2. Furkan

  Merhaba iyi geceler.
  Kardeşim temayı nereden temin edebiliriz bende kendi sen sitem için bu tarz bir tema arıyorum fakat bulamadım ileşitim seçeneği olmadığı için buradan yazıyorum tesekkur ederim şimdiden.

  1. isa koç

   Ben bu temayı buradan indirebilirsin. Tema çince dilde, Türkçe’ye sen çevirmen lazım. http://www.thefox.cn/wordpress-minty.shtml

 3. ufuk

  perşembe günü hesabım çalınmıştır yardımcı olursanız sewinirim.

  facebok hesabım

 4. bionnex leke kremi

  Merhaba İsa bey bende aynı şekilde reklam çalışması için sizinle görüşmek istiyorum bir mail atabilirseniz sevinirim.

  1. isa koç

   Dostum maalesef sağlık sektörüyle ilgili reklam çalışması yapmıyorum. Sağlık çok hassas bir noktadır. Bende bu konuda deneyimli değilim ki bu ilaç yada türevi ürün mükemmeldir diye onay verebileceğim bir reklam çalışması yapabileyim.

 5. Sosyal Medya Paneli

  Merhaba yönlendirdiğiniz adresi inceledim faydasını ne zaman görebilirim ?

  1. isa koç

   Ortalama 2 ay içerisinde fazlasıyla etkisini göstermektedir.

 6. Yunus Emre

  Merhana Hocam sitenizde bir tanıtım yazısı yayınlamak istiyoruz, ancak siteniz üzerinde herhangi bir iletişim sayfası bulamadık, bize yunusemre.easeustr@gmail.com adresinden dönüş yaparsanız detayları konuşabiliriz.

  1. isa koç

   Mail adresinizi dönüş yaptım.