Tam sinüs inverter Nedir? Ne İşe Yarar?

Güneş panelleri kullanarak elektrik üretmek ve bu elektriği gerek evlerde gerekse de iş yerlerinde kullanmak her geçen gün daha da yaygın bir hale geliyor. Günümüzde herkes enerji verimliliğini artırmak istiyor. Bunda güneş enerjisi sistemlerinin yenilenebilir enerji kaynağı olmaları ve uzun vadede kişileri karar geçirmeleri büyük etkene sahip. Tam sinüs inverter elemanları ise güneş enerjisi üretim sistemlerinin önemli bir parçasıdırlar. Bu araçlar paneller aracılığıyla üretilen enerjiyi evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanılabilir hale getirirler. İnverter’lar frekans düzenleyici doğru akımı alternatif akıma çevirici ekipmanlardır.

İnverter Nedir? Ne İşe Yarar?

Tam sinüs inverter araçları, bir tür inverter çeşididir. Farklı tipte inverter elemanların farklı özelliklere sahip olduğunu farklı sistemler için tercih edildiklerini söyleyebiliriz. Tam sinüs inverter araçları ise güneş enerjisi ile üretilen enerji türlerinde yaygın olarak kullanılan ekipmanlardır.

Bir güneş enerjisi paneli aldığınızda bunun yanı sıra akü veya aküler, inverter’lar gibi daha pek çok ekipmana ihtiyaç duyarsınız. Tüm bu ekipmanlar aracılığıyla güvenli ve verimli şekilde elektrik üretmeniz ve eviniz içerisinde bu elektriği kullanmanız mümkün hale gelir.

Elektrik üretiminde elde edilen enerjinin belirli frekans ve gerilimlerde düzenli şekilde aktarılması gerekir. Bunun sağlayan araçlara inverter adı verilir. İnverter’lar farklı fazlarda çalışma yapısına sahiptirler. Bu fazlardan birisi ide tam sinüs inverter fazıdır. Doğru akımı alternatife veya alternatif akımı doğru akıma çeviren bu araçlar sayesinde sistemlerde aşırı elektrik yüklemesi gibi sorunlar yaşanmaz.

Tam Sinüs İnverter Nerelerde Kullanılıyor?

Tam sinüs inverter tipi inverterlar pek çok sistemde kullanılan araçlardır. Evlerimizde bazı beyaz eşyaların bu tipte inverter’lar kullandığını görebilirsiniz. Bu inverter’ların kullanıldığı bir diğer sistem ise güneş paneli sistemleridir. Bu sistemlerde üretilen enerjiye göre kullanmanız gereken inverter kapasitesi de değişim gösterir. Aşağıda farklı kapasitelerdeki inverter’lara ilişkin fiyat örnekleri vermeye çalışacağız.

Sinüs İnverter Fiyatları

İnverter’larda fiyatlar doğrudan kapasiteye göre değişim gösterir. Çoğu inverter 2 yıl garantili olacak şekilde satın alınabilirler. Örneğin 300w-600w arasındaki bir inverterda fiyatlar 250 TL civarındayken, 3000 wattlık bir inverter’da fiyatlar 1500 TL’ye kadar çıkabiliyor. İnverter’lar kendilerine gelen elektriğin düzenleyerek gönderen ekipmanlar olmaları nedeniyle, bu işi başarılı yapma noktasında da birbirlerinden ayrılırlar. Bazı tam sinüs inverter araçlarının akıllı inverter olarak geçtiğini görebilirsiniz. Bu tip araçlar elektriği verimli şekilde dönüştürme ve sistemlere zarar vermeme noktasında diğerlerine göre daha başarılı sistemlere sahip olabilirler.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~