Teknoloji çağında kuşak farkı

Eskiler anlatır hep, bizim zamanımızda şöyleydi, böyleydi diye. Bizde amaan uff der geçerdik. Eskiden öyleydi ama artık öyle değil, daha beter. O zamanlar kuşaklar arası 20 yıl vardı, ama teknoloji sayesinde kuşaklar arası 2 yıl oldu.

Misal bizler blog yazmaya başladığımız 2005’li yıllarda forumcular duraklama dönemine girmişti. Herkez evde defterinde tuttuğu günlüğü ilk blogları sayesinde internet ortamında tutmaya başlamış, hatta günlük tutmak dışında birçok yararlı bilgiyi insanlara sunmayı başarmıştır. Bu dönemde bizler artık çok aktif olmaya başladığımızda forumcular yok oldu. Ha bizde forumlarda takıldık ama bir forum açmadık, sadece birisine birşey sormak ve herhangi bir sorulmuş şeyi okumak için. Buda forum sitelerinin sonunu getirdi ve sadece iş odaklı olan forumlar ayakta kalabildi, genel forumlar ise sadece paralı moderatörlerin yoğun çabaları ile ayakta kalmaya çalışıyor.

Blog yazarları artık tüm internet ortamının hakimi olduğunu düşünmeye başladığı sırada, bizden 2 sene sonraki kuşak zamanında Facebook popüler olunca, o kuşağın insanı günlüğünü blog açarak yazmak yerine Facebook duvarına yazmayı sevdi, o yüzden blog açıp yazmak aklına dahi gelmedi, ha arada birşey ararken giriyor blogumuza bir iki yorum yazıyor ama oda sadece onunla sınırlı.

Şimdi o kuşakta dertli artık, onlar eskiden duvara birşey yazdıklarında altına arkadaşları sayesinde onlarca yorum yazılırdı ama artık Twitter, Instagram ve Tumblr nesli çıktı, onlarda atıl oldu. Bakalım 2 sene sonra hangi kuşak ortaya çıkacak, merakla bekliyoruz…

7 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Nazli

  Ya bide kizlik s oyadimla giriş yapıyordum evlilikteki soyadimi k ullanmamistim

  1. isa koç

   eğer soy isim tutmuyor diye bir sorun olursa siz dönüş yaparlar, bu kez durumu izah edici not yazarak tc numaralı şekilde kimliğinizi tekrar gönderirsiniz size gelen maile.

 2. barut sert soylu

  facemı kıtledıler okey masasında yapıldı

 3. mecnun reis

  daha ne teknolojiler göreceğiz.ama torunlarımız çok şanslı olacak :)))

 4. tinlamazmodunda

  Bence gelecek pek aydınlık gözükmüyor.

 5. MaFiAMaX

  Fotoğraf çok anlamlı olmuş. Biz bu yaştayken sokaklarda sosyalleşiyorduk, oyuyorduk 🙄

  1. isa koç

   Aynen kardeşim MaFiAMaX. Konu senin yazını okuyunca aklıma geldi. Bende içimi dökeyim istedim. Aynen senin gibi yazı yazma çok güç oldu, elim gitmiyor klavyeye.