Tema özel alanları kullanımı

Merhabalar bu yazımızda sizlere wordpresste özel alanı kullanımını kısaca anlatacağım. Birçoğumuz biliyor ama bilmeyenlerimiz için yinede bir gözden geçirme yapmış oluruz. Özel alanlar yazılarımıza özel resim ekleme veya bir uygulama değeri eklemekte kullanılır, mesela sitenize eklediğiniz yazarların yazılarına yayın süresi ekleyebilirsiniz. Çok geniş bir yelpazesi var kısacası.

Öncelikle yazımıza girdiğimizde özel alan bölümümüz yok ise sağ üst tarafta yer alan ekran tercihleri kısmından aktif ediniz. aktif ettikten sonra yazı yazma alanımızın hemen altında göreceksiniz. Örneğimizi en çok ihtiyaç duyulan yazıların küçük resim kısmı için kullanacağız. Örnek alacağımız temamız Wpink. Wpink temasının resim özel alan kodu thumbnail. İlk önce bu kodumuz yok ise bunu ekleyelim.

Evet fotoğrafımızı veya resmimizi yükledikten sonra resim likimizide kopyaladık. Şimdi özel alanın değer kısmına bu resmimizide ekledik. Tek yapmamız gereken yazımızı yayına vermek. Gördüğünüz gibi özel alan fotoğrafımızı ekledik. Ama sanki biraz ağır yüklendi değil mi? Sebebi ise birçok kişinin yaptığı hatadan kaynaklanıyor. Fotoğrafı yükleyince elde edilen link fotoğrafın en büyük halinin direkt linkidir. O yüzden bunun gibi birkaç büyük ebatta fotoğrafımız olunca sitemiz açılmaz halde yavaşlayacaktır. Yapmamız gereken ise sitemizin ayarlar kısmına gelip oradan ortam kısmından fotoğraf yükleme ayarlarımız yapmalıyız. Biz daha önceden küçük resim için 290×290 pixel ebatlarını vermişiz. Orjinal fotoğrafımız yüklerken baktığımızda 1600×1600 pixeldi aralarındaki mb farkı ise 650 kb’ye 20 kb gibi bir rakam olacaktır. Yani küçük fotoğrafımızızın neredeyse 33 katı. O yüzden küçük fotoğrafımızın linkini ekleyelim her zaman özel alan kısmına. Küçük resmimiz 290×290 pixeldi şimdi fotoğraf linkimizi ona göre ayarlıyoruz. Yapmanız gereken – (orta tire) işareti koyup küçük resim ebadını yazıp yazımızı kaydetmek.

Böylece web sitelerimiz çok daha hızlı açılacak, ziyaretçilerimizi bunaltmayacağız. 😉

Videoları buradan izleyip uygulayabilirsiniz.

1. Video

2. Video

3. Video

4 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Gürhan Deniz

  İsa bey bu özel alanlarda sadece resim olayı olmadığını biliyorum. Örneğin iletişim kartı gibi bir özel alan akleyebilirmiyiz yazılarımıza. Firma tanıtımı yapıyoruz mesela sayfanın istediğimiz bir yerinde adres, tel, fax, mail gibi bilgilerini özel bir formatta gösterebilirmiyiz.

 2. Erol

  İki gündür süren karın ağrım sonunda geçti.Konu için teşekkür ederim.İyi yayınlar..

  1. isa koç

   Rica ederim. Bende temalarda özel alan ilk kullanılmaya başladığında çok aramıştım nasıl yapıcam diye.

 3. Sezer

  Teşekkürler Bende Bunu Arıyordum Sağolasın Siteyi Takip Ediyorum GünceL bilgiler Bunlunsun .Bence 😉