Trafikte nasıl motosiklet kullanılır?

Trafikte nasıl motosiklet kullanılır?

Abim orjinal Alman MZ’lerinin Türkiye’de satıldığı dönemde Kuralkan’da (Şimdi Kanuni oldu) motosiklet test uzmanıydı. Daha sonra kendi işyerini açtığında ben 11 yaşındaydım, beni dükkana bıraktığında çalışan motosikletden birini alır o görmeden binerdim, kendisi her ne kadar babamın korkusuna motosiklete binememe engel olmaya çalışsa da motosiklet sürmeye başlayalı yaklaşık 18 yıl olmuş. Bi kuryeci gibi günlük sürücü değilim, İstanbul sokaklarında onlar gibi günde 250-300 km yol yapmıyorum ama hatırı sayılır miktarda tecrübemiz olduğunu düşünüyorum.

Aradan geçen bunca süre de motosikletçilerin en büyük derdinin 2 teker üstünde olmanın riski değil, trafikte onlar yokmuş gibi davranan 4 tekerlekliler olduğudur. Özellikle taksi sürücüleri olmak üzere (tırlar bile onlardan daha anlayışlı) birçok araç motosikletlerin yollarda olmaması gerektiğini düşünüyorlar diye hissediyorum. Bazı 4 tekerli şoförler önlerine motosiklet çıktığı zaman diğer şerite geçip gitmek yerine bazen sellektör, bazende kornaya basıp motosikletlinin nereye olursa olsun önlerinden çekilmelerini isterler. 2000’li yılların başına kadar ülkemizde motosiklet iş amaçlı kullananlar ve ona bağımlı hasta motorcular tarafından özellikle alındığı için piyasa da hem kaliteli motosikletler hem de kaliteli motorcular vardı. 2000’den sonra patlayan Çin malı çöpler sayesinde motosiklet piyasası büyük oranda acemi motorcularla doldu. Hal böyle olunca bu araçların tacizleri ciddi kaza artışına sebep olmaya başladı.

Peki bir motosikletli trafikte nasıl sürmelidir?

Motosikletçilerin en büyük yaptığı hata şeritin sağından yada solundan gitmeleri, böyle olunca arabalar şerit değiştirmeden motosikletlileri habersizce sıkıştırıp yanlarından geçiyorlar, hatta bazen tam diplerinde kornaya basarak kormalarını sağlıyorlar. Trafikte motosikletliler daima şeritin ortasından gitmelidir. Eğer şeritin ortasından giderseniz böylece onu geçmek isteyen araç muhakak diğer şerite geçmek zorunda kalacak ya da sizi zor durumda bırakmayacak şekilde arkanızda size uyup trafikte seyredecektir. Dikkat ettiğim kadarıyla acemi sürücüler en çok bu hataya düşüyorlar, hatta birçok arkadaşım benimle yolculuk yaparken ortada gittiğimi görünce kenardan gitmemi söylüyorlar, onlara nedenini sorduğumda ortada gidersem tehlikeli olacağını düşünüyorlar. Burada da görüldüğü gibi acemi şoförler güvenli seyir yolunun şeridin kenardan gitmek olduğunu sanıyorlar.

O yüzden onları tekrar uyarıyorum “trafikte motosikletle seyrederken şeritin sağından solundan değil tam ortasından gidiniz“.

Ön Fren: Değinmeden edemeyeceğim, bir de ön frenden seyir halinde ustası olmadan ellerini çekmeleri. Refleks olarak sürekli ayak freninden çok ön frene el atıyorlar, bisikletten kalan bir huy olsa gerek ama o frenin ustası olmadan hareket halinde kullanmanız kazayı kaçınılmaz yapar. Özellikle virajlarda ve ıslak havalarda çok riskli.

Honda firması biz sürücüler için trafikte nasıl motosiklet kullanacağımızı anlatan bir video hazırlamış, onuda izlersek bu olayı daha iyi kavrarız.

Trafikte nasıl motosiklet sürülür videosu

Peki motosiklet sürücülerinin trafikte hiç mi hatası yok?

Biz motosiklet sürücülerininde arabaları rahatsız eden oldukça bağımlı olduğumuz bir hatamız var. Araçların aralarında seyretmek. Evet özellikle İstanbul’da boğaz köprüleri ve diğer yoğun trafik noktalarında araçların ortalarından sinek vızıltısı gibi sürekli gidiyor, üstelik 50-60 km gibi yüksek hızlara çokça çıkarak. Tüm motosikletlilere bu hatalarından vazgeçmelerini rica ediyorum. Durmuş trafikte iki aracın arasından mümkünse hiç gitmeyin, eğer gidersenizde en fazla 20 km hıza çıkın ve muhakak 4lülerinizi açarak arada sırada da rahatsız etmeyecek oranda kornaya basarak geldiğinizi araç sürücülerine hissettirin. Ve muhakak en sol şeriti kullanın, çünkü araçlar diğer şeritler boşalınca orayı kaptırmamak için ani resflekslerle aynadan önce yola dalmaya baktıkları için kaza kaçınılmaz olabiliyor.

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Yıldırım Demir

    İstanbul trafiğinde yolu ortalamak hiç doğru bir sürüş tekniği değildir. İstanbul’da standart araç takip mesafe aralığına uyulmaz, o aralığı bıraktığınızda hemen önünüze bir araç kırar. Aralığı vermediğinizde bu defa önünüzdeki aracın ani fren yapmasında, motosiklet 4 tekerlekli araç gibi iyi frenaj yapamadığı için kaçış manevrası yapamazsınız ve önünüzdeki araca götünden girersiniz. Honda’da ki bu videoyu hazırlayan arkadaş önce istanbul trafiğinde 1 ay motor kullansın,bundan sonra çekeceği güvenli sürüş videolarında istanbulda motosiklet kullananları tenzih edecektir zaten.

    1. isa koç

      Ben yaklaşık 18 yıldır İstanbul’da araç kullanıyorum ve bunun son 10 yılı hergün olmasa da sık şekilde İstanbul’un en merkezi noktalarında ve oto yollarında geçiyor. Bu sürede en iyi farkettiğim konu bu. Eğer motosikleti ortadan sürmezsen kaza yapma olasılığın çok yüksek. Ama takip mesafesi konusun da haklısın. Onda da tek çaren İstanbul’da motosiklet sürerken manzaranın keyfini çıkarmak yerine öndeki aracın stop lambaları ile hızını sürekli kontrol etmek. En ufak hareketinde sende farkedip ona göre yavaşlamalısın. Belki hergün trafikte olan kuryerci arkadaşlarda bu konuda bize birşeyler paylaşırlarsa çok daha iyi bilgi sahibi oluruz.