Türk Firmalarına Karşı Fazla mı Ön Yargılıyız?

Ne derler bilirsiniz, herkes başkasının kusurunu bulacağına, kendi kusurlarını bulup düzeltse, kendini eleştirse tüm sorunlar çözülür diye. İşte bu sözü sanırım Türk halkı başka halkın kusurlarını bulacağına kendi halkının kusurlarını bul anlamış olmalı. Çünkü ne zaman bir araba yapma fikri çıksa, bir savaş silahı geliştirme fikri çıksa yada başka birşey daima dandik birşey yapacaksak, başkasının parçasını kullanacaksak yapmayalım daha iyi mantığıyla bakıyor ve ölesiye bu yönde düşünülen fikri eleştiriyoruz. İş yabancı bir milletin, ülkenin icat ettiği birşey olursa ağzımız açık övgü mesajları yağdırıp elin oğlu yapıyor demekten geri durmuyor hatta bayrağıla dolanıyoruz.

Keşke kötüde yapsak az kendi fikirlerimizi övsek, kendi işlerimize değer versek, bu kez çok başarılı olmadı ama ileride muhakkak en iyisi olacak diye destek versek.

Mesela; Vestel telefon işine girdi, telefon tasarımını tamamen kendi mühendisleri çizdi ve telefonun kasası, ekranı vs. %52 oranın da kendi tarafından üretildi ama hiç kimse bunu denemek bile başara demeyi bırak neden tamamını kendisi üretmedi diye yerden yere vurdu. Sanki kendileri ilk yaptıkları herşeyi mükkemel yapıyormuşçasına eleştiriyor milletimiz.

Örneğin; bir diğer gurur kaynağı firmamız, Comodo.

Bu firma en başta web site güvenliği olmak üzere ve birçok alan da veri güvenliği hizmeti veriyor. Türk firması. Comodo firması dünyada web sitesi güvenliğinin sağlamasına dünya pazar lideri, bu bile başlı başına üniversitelerde ders konusu olması gerek.

Hakkında çıkan haberlere milletimiz Bu firmanın bi Doktor Mehmet ÖZ’den daha fazla göklere çıkarılması gerekirken milletimiz hakkında çıkan haberlere dahi tahammü edemiyor, yapılan haberleri reklam olarak algılayıp eleştiriyor. Ama söz konusu Google yada Facebook olsa onları beleş reklam etmek için en önde koşturuyoruz.

Boşuna demiyor tarihçiler, bizi hiçbir zaman dış güçler savaşarak yıkmadı, biz hep kendimizle didişerek kendi kendimizi yıktık diye. İnşallah en kısa sürede düzeliriz.

1 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. mehmet

    haklısın