Türk Sintertek Firmasından Yerli 3D Yazıcı

Uluslararası pazarda teknoloji devleri ile rekabet eden ve sektörün önde gelenlerinden geçer not alan Sintertek, şimdiden dünya devleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

Türk mühendislerin geliştirdiği “Solidzer Pro” endüstri tipi 3D Printer, yapılan ar-ge çalışmaları ile dünyadaki üreticilerin önüne geçmeyi hedefliyor.

sinirtek 3d yazıcı firması

Boston Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu Eren Tigrel’in 2013 yılında kurduğu Sintertek; geliştirdiği farklı teknolojilerle her gün değişen bu sektöre başka bir boyut getirmeyi başardı. İhtiyaca göre geliştirilen ve bir tür butik üretim yapan Sintertek, uluslararası arenada bu alanda dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Sanayi tipi üretilen Sintertek’inSolidzer Pro 3D Printer” modeli; lazer tabanlı katmanlı üretim sistemi ile çalışıyor. Toz malzemeyi katman katman dizerek,  üretilecek olan ürünün şekline göre lazer başlıkla bir araya toplayan teknoloji, yüzyılın icadı olarak tanımlanıyor.

Yerli 3D yazıcının kullanım alanları

3D yazıcı teknolojisi; atık hammadde maliyetini düşürdüğü, zamandan ve kalıp maliyetinden büyük tasarruf sağladığı ve dayanıklılık testlerinden geçer not aldığı için pek çok sektör tarafından ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Kalıp ve ön üretim için de kullanılan 3 boyutlu yazıcı ürünleri; karmaşık geometrik şekillerin üretimine de imkan sağlıyor ve sağlık sektöründe, otomotiv ve havacılık sektöründe, endüstri, sanayi,  mimari ve yaşam ürünlerinde kullanılabiliyor.

Yüzey kalitesi ve dayanıklılık testlerinden de başarıyla geçen Sintertek 3 boyutlu yazıcı modelleri; injeksiyon yöntemiyle üretilen plastik malzemelerle benzer kalite ve dayanıklılıkta bir performans gösteriyor.

Nihai ürünün fonksiyonelliği yani vida veya yay sisteminin çalışmaya hazır ve entegre olması ise tasarım ve kullanımında çığır açan bir yenilik olarak görülüyor. Bu yüzden Türkiye’de de, kısa zamanda bu teknolojinin kullanıldığı alanların artması bekleniyor.

Yüzde yüz yerli üretimiyle dünya devleri ile aynı platformda yarışan Sintertek, düşük maliyet ve zaman avantajıyla dikkat çekiyor.

Alemdağ ve Hendek’te 2 farklı fabrikada üretilen Sintertek 3D Printerlar; parçaların çoğunu kendi fabrikasında üretirken, dışarıya yaptırdığı parçalarda da üreticilere yeni teknoloji sistemleri ve yöntemlerini uygulatıyor.

300 kişinin çalıştığı fabrikanın yanı sıra; az adetli ve prototip ya da yaşam ürünleri tasarımları için Maslak’ta “Benim Fabrikam” adı altında bir atölye ve Showroom ile hizmet veriyor.

Yazı metni alıntı: http://shiftdelete.net/yerli-3d-yazici-69525

2 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. paykasa

    Bu 3D yazıcılar sayesinde hayat çok farklı bir şekilde değişecek. bence yüzyılın yılın buluşu

    1. isa koç

      Kesinlikle, birde bu sektörde bir Türk firmasının üretici konumda olması ayrıca gurur verici.