Türk Telekom, Avea, TTnet ve Tivibu Firmaları Birleşti

Pazartesi günü yazdığım Türk Telekom, Avea, TTnet ve Tivibu Birleşiyor haberini hatırlıyorsunuzdur. 4 firmayı Türk Telekom çatısı altında birleştirip tüm operasyonlara tek koldan yüklenmek istiyorlar. Grup firmaları arasında en çok nefret edilen firma TTnet olsa gerek. Yıllarca aldığı telefon abonelik bedeli ve o meşhur 4 GB kota ile yıllarca müşterilerinin tepkisini çekti. Hala insanların en sinir oldukları isimler arasında. Avea ise her sene zarar açıklıyor. Sanırım bu 4 firma arasında sadece Türk Telekom ve Tivibu kâr ediyor olsa gerek. 4 firma arasında adı görüldüğünde en benimsenen, tepki görmeyen isim Türk Telekom olsa gerek. Grupta bunu farketmiş olacak ki birleşilecek isim olarak bu ismi seçmişler.

Bundan sonra Avea hatlı telefonlarınızda Avea yazısı yerine Türk Telekom yazısı göreceksiniz. Bu oldukça fazla bir yer kaplayacak sanırım. Bence sadece TT yazsınlar. Amerikalıların A&T’i gibi Türk Telekom da bu harfleri öner çıkarsın.

Turk Telekom, Avea, TTnet ve Tivibu Birleşiyor

Bu birleşme ile hem zararları tolere edecekler hem de bazı noktalarda zedelenen isimlerini düzeltecekler sanırım. Ayrıca 17 Aralık 2014 tarihinde çıkardığı Avea inTouch 4’ün üzerinden neredeyse 1,5 geçmesine rağmen yeni bir model çıkarmayıp onun yerine Türk Telekom T175 isimli model çıkarması bu değişimin ilk habercisi olsa gerek.

İşte Türk Telekomun birleşmeden sonra ki yeni logosu, daha önce bahsettiğim gibi meteryal tasarım benimsenmiş.

Türk Telekom Yeni Logosu

Bana göre de bu değişim oldukça başarılı olacak. Fakat yıllardır büyük firmalar birlirleriyle rekabet etmek yerine daima ortak akıl yürütüp milleti ortak soydukları için bu değişimden sonra bu resmi olmayan ortaklık bozulur mu? bilmiyorum.

Bu resmi olmayan ortaklığa biraz daha değinmek gerekirse; piyasadaki 3 operatör birbirlerini ezecek fiyatlarda hiçbir zaman rekabete girmiyorlar, Telsim varken bu biraz farklıydı. Dikkat ederseniz tüm operatörlerin uygun fiyatlı paketlerinin içerikleri ve fiyatları neredeyse bir birinin aynı. 20 TL civarında 500 Dk her yöne, 1000 Sms her yöne ve 2 Gb internet paketleri her operatörde var ve hepsi neredeyse aynı fiyata. Bu fiyatlar çok daha iyi fiyatlara satılır mı? tabikide satılır ama sanki aralarında görünmez bir anlaşma varmış gibi yaptıkları indirimler hiçbir zaman bir birlerini gölgede bıracak seviyeye gelmiyor. Bir diğer nokta telefon satışları. Yurtdışın da, özellikle Avrupa ve Amerika’da kontratlı telefonlar 200$ civarında, normal satış fiyatının yaklaşık 3,5’da 1 oranına satılıyor. Ülkemizde ise kontratlı telefonlar tüm operatörlerde normal satış fiyatlarının yaklaşık %15 daha üstünde satılıyor. Hatta taksit sayısı arttıkça bu yüzde %60 daha fazla oranlara kadar çıkıyor.

Kaç yıldır 3 operatör de telefon satıyor ama hiçbir zaman müşteri yararına bir fiyatta ürün satmadılar. Yani bu kazıklı politikalar bana bu yüzden  firmada aralarında resmi olmayan bir müşterileri kazıklama ortaklığı yapmış gibiler.

Düşüncelerinizi paylaşın

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~