Türkçe Ascii Karakter Kodları ve Türkçe Meta Tag Etiketi Ekleme

Türkçe Ascii Karakter Kodları ve Türkçe Meta Tag Etiketi Ekleme

Web tasarımın da sayfa düzeni hayati önem taşır, her tarayıcı da ve cihaz da sorunsuz çalışan bir web sitenizin olması gereklidir. Siz yaptığınız güzel bir tasarımı bitirdiğiniz de tam herşey bitti diye düşünürken bir bakarsınız Türkçe karakter problemleri çıkmaya başlamış. Özenle yazdığınız yazılarınızın içinde yer alan ve İngilizce dil alfabesinde bulunmayan Küçük; ç, ş, ğ, ü, ö, ı ve Büyük İ, Ğ, Ü, Ş, Ç, Ö karakterleri siteye girilen bilgisayar da tanınmayınca yerine ????, •••• vb. değişik karakterler çıkar. İşte bu sebeple böyle bir hata oluşmasını önlemek için 3 yol mevcuttur.

  1. Sitenizin tüm tasarımlarını kapsayan Türkçe karakter desteğine sahip WebFont kullanmak ve tüm yazı görünümlerinde bu fontun kullanılması.
  2. Meta taglar içerisine eklenen Türkçe meta tag kodu
  3. En son çare olarak Latin dil grubunda yer alan Türkçe karakterlerin görünmesini sağlayacak Ascii kodları ile Türkçe harfleri yayınlamak. Tabi bu en zahmetli olan madde.

Sitemize Türkçe karakter destekli WebFont nasıl eklenir?

Sitemize WebFont ekleyebilmek için ya ücretsiz webfont desteği veren siteleri kullanmak gerekli, bunlardan en bilineni Google Fonts. Yada var olan fontunuzu bir generator ile WebFont’una çevirip sitemizin içine font dosyasını ekleyip kodlarını sitemize ekleyerek kullanabiliriz. Bizim seçeceğimiz yol bu son seçenek olacak.

WebFont için tavsiye ettiğim online Generator sitesi

http://www.fontsquirrel.com/tools/webfont-generator

Türkçe Meta Tag Kodları

Meta tag kodları web sitelerimizin <head> etiketi içerisinde yer alan ve siteye giren ziyaretçinin bilgiayarında yüklü yazı fontları içinden Türkçe karakter destekleyen yazı fontu ile sitenizin açılmasını sağlayan kodlardır. Siteleriniz de ki Türkçe karakter problemlerini düzeltmenin en kolay yolu latin alfabesini destekleyen Türkçe karakter meta tag’ını eklemektir. Aşağıda sitenize ekleyebileceğiniz Türkçe Meta Tag kodları mevcut, nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için konunun altında yer alan videolu anlatımdan öğrenebilirsiniz.

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=iso-8859-9″>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>

Türkçe Ascii Karakter Kodları ve Türkçe HTML Karakter Kodları

ç – &#231;   / &ccedil;
ı – &#305;
ğ – &#287;
ö – &#246;   / &ouml;
ş – &#351;   /
ü – &#252;   / &uuml;
Ç – &#199;   / &Ccedil;
İ – &#304;
Ğ – &#208;
Ö – &#214;   / &Ouml;
Ş – &#350;
Ü – &#220;   / &Uuml;
₺ – &#8356; Yeni Türk Lirası Karakter Kodu

Ascii Türkçe karakter kodları sitemizde var olan Türkçe Meta Tag kodlarıyla bile düzeltmeyen bozuk çıkan Türkçe karakterleri düzeltebilmekteyiz. Örneğin WordPress sitenize eklediğiniz yeni temanız da ne yaptıysanız Türkçe yazı fontları bir türlü düzgün çıkmıyor ise, bunun en son çözümü eklenmesi zorda olsa Ascii karakter kodları ile düzeltilebilmektedir. Ascii karakter kodları aynı bir oya yapar gibi, nakış işler gibi her Türkçe karakterin yerine yukarıdaki tablo da yer alan, o yazı karakterini temsil eden Ascii kodu ekleyerek yapılmaktadır. & ile başlayan ve ; ile biten o 6 karakterden oluşan küme bir harfi temsil etmektedir.

WebFont nasıl oluşturulur ve Websitemize nasıl WebFont ekleriz?

Sitemize nasıl meta tag kodu ekleriz?

Sitemize nasıl Ascii Türkçe Karakter kodu ekleriz?

Görsel kaynak: https://dribbble.com/shots/2019060-Braintree-Letterpress-Card-ASCII

Düşüncelerinizi paylaşın

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz

~ Bu kanepe boş, sen doldurmak istemez misin? Hadi gel otur ve birşeyler söyle. ~