Türkiye ve Google

Yahu anlamıyorum sözüm ona bazılarını, üç kuruş için ülkemizin arkasında durmayıp google gibi bir sitenin arkasında duruyorlar. Neymiş efendim, yok internet özgürlüğü, yok dünya ona hayran bizse ona düşman.

Google, tüm dünyada şu siyaseti güdüyor, internet özgürlüğü. İşte bu siyaset sayesinde kısa sürede dünyanın en çok kâr eden internet firması haline geldi. Yılda 8,5 milyar dolar gelir elde eden bu firmaya net 2,5 milyar dolar net kâr kalıyor. Google’un tüm dünyada tam 24.400 çalışanı var ve yüzlerde server binası ve bu binalarda milyonlarca server mevcut. Bu kadar masraflı bir alt yapıları olmasına rağmen bu kadar kâr etmelerinin tek nedeni var, oda vergi kaçırmak. Tüm işlemlerini İrlanda gibi %1 vergi alan yada hiç vergi almayan ülkelerden yaparak vergi kaçırıyorlar. Ülkemizde doğal olarak bu vergileri bu yahudi güdümlü firmaya kaptırmak istemeyerek ona bazı noktalarda zorlamalarda bulunuyor.

Ama gel gelelim, ne zaman bu konuda bir adım atmaya kalkışılsa birçok kişi Google’u haklı ülkesini (Türkiye’mizi) haksız görüp veryasın ediyor. Yahu siz değilmisiniz savaş çıksa gözüm kapalı cepheye koşarım, hangi yunan ülkeme dil uzatacakmış şaşarım diyen. Eee peki ne oluyorda iş Google olunca 180 derece dönülüyor. Bunların en başında gelenler sitelerinin istedikleri kelimelerde Google’da birinci sırada olanlar, kimileride adsense reklamlarından para kıranlar.

Ayrıca şu blogspotcular olsun, youtubeciler olsun bu tür Google hayranlarıda var ortada. Yani birisi Lig yayın hakları için 500 milyon lira verir, ülkemize bir çok vergi geliri kazandırır ama bu yayınları illegal yollardan blogspot adreslerinde yayınlayanların bloglarının kapatılması için irtibat kurulacak bir Google yetkilisi arandığında Ülkemizi hiç takmayıp kâle almazlar. Youtube her ülkeye müzikler için bir ücret öder ama bize gelince yine tiye alınırız, birçok vatandaşımız ses etmez. Ama bu sebeple haklı yada haksız bir tane Google aleyhine karar alınsa ülkemizde hemen yasakçı zihniyet denilip Google desteklenip ülkemiz lanetlenir.

Ülkenizin size verdikleri karşısında, ülkenize ihanet ediyorsunuz. Hani derler ya vatan haini, işte onlar tam olarak sizlersiniz. Ona göre kendinize bir çeki düzen verin, ya Google yada Ülkeniz (Türkiye’miz).

1 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
  1. Sewim

    haklısın, ne diyebiliriz ki başka.