Twitter ülkeleri karıştırın bir ajan mı?

Twitter ülkeleri karıştırın bir ajan mı?
Twitter ülkeleri karıştırın bir ajan mı?

Bu twitter’da tabiri caizse ayranı yok içmeye tahterevanla gidiyor tuvalete. Hakkında, hemen hemen her sene kâr etmiyor diye haberler çıkıyor, zarar üstüne zarar ettiği açıklıyor ama gene de yüksek fiyatlarla ürünler, projeler, siteler satın alıyor. Örneğin son 5 yıllık gelir raporunu inceleyecek olursak 5 senenin 4’ünde de fena zarar etti. Neredeyse gelirinin 2 katı gideri/zararı oldu. Aşağıdaki tablo Amerikalı ekonomi sitesi marketwatch.com‘dan alınan verilere dayanmaktadır.

Twitter’ın 5 yıllık gelir gider tablosu

Twitterin 4 yıllık zarar tablosu
Twitterin 4 yıllık zarar tablosu

Tablo da görüldüğü üzere 2010, 2011, 2013 yıllarında gelirinin 2 katına yakın zararı mevcut. 2014 yılı ilk çeyrek raporu incelendiğinde ise 250.49 milyon dolar gelirine karşın 294.36 milyon dolar gideri mevcut, ilk çeyrekte de zarar 43,87 milyon dolar.

Twitter’ın çalışan işçi sayısı

Acaba diyoruz çalışan sayısımı çok fazla, oda fazla değil, 2012 yılına kadar 1000 kişilerin altında seyretmiş, borsaya açılınca doğal olarak dünyanın çeşitli yerlerinde ofisler açıp işe alımlar yaptığı için 2013 Kasım ayı sonunda 2700 çalışana ulaşmış. Facebookla kıyaslayacak olursak onun çalısan sayısı 6,818 kayıtlı üye sayısı ise 1,28 milyar, Twitter’ın kıyaslaması 2700 çalışan ve yaklaşık 645 milyon cıvarı üyesi mevcut. Yabi bu kadar üyeye göre gayet normal, belkide az.

twitter-calisan-sayisi

Lafı uzatmadan sonuca yaklaşacak olursak bu kadar zarara rağmen sürekli yüksel bedellerle satın almalardan da vazgeçmiyor. Örneğin buradaki satın alma haberlerini okursanız aldığı firmalardan oluşan haber sayısının sayfalarca olduğunu göreceksiniz.

Twitter bazı ülkeler adına çalışan bir ajan mı?

Sonunda geldik asıl yazının konusuna, yani benim aklıma gelen soru şu, kayıt dışı paramı alıyor bu twitter. Bu kadar para harcayacaksın, hep zarar edeceksin ve gene de büyük firmalar sana para yatıracak, senelerce karşılığı olmayan bir şeye söyler misiniz kim para yatırır. Bu yüzden el altından bir şey gelmeden ayakta durması da bir mucize.

Ama bir yandan bakıyorsun Arap Baharların da, Ukrayna’daki devrimlerde ve en önemlisi Türkiye’deki olaylarda hep ön planda Twitter var. Sürekli kışkırtmalar, kitleleri yönlendirmeler önce oradan başlıyor. Bir bakıyorsun Twitter’dan bir ünlü ilk mesajı atıyor ve hemen diğer ünlülerde peşinden geliyor. Suç derecesine varacak proveke saldırıları yapılıyor, Ülke yekili mercileri bu proveke yapanları ihbar ediyor ama Twitter buna özgürlük diyip kılına dokunmuyor. Ama bir ünlünün, bir firmanın kendisi gibi davranan ya da onlara karşı biraz sert tavır yapan birinin hesabı anında kapatılıyor.

İnsanın akılana gelen soru şu, Twitter ülkelerin iç işlerine karışmak amaçlı Blackwater tarzı bir örgüt gibi mi çalışıyor acaba. Bana bu gibi geliyor. Yoksa bir firma 2006’dan beri hep zarar hep zarar ile ayakta kalamaz. Böyle sektörlerde yer alan kurumlar hizmetlerden para kazanamazlar, neredeyse tek kazançları reklam gelirleridir. Ama buda yetersiz kalır, kâr ettirmiyor. Hiçbir firmada bu kadar sürede kâr etmeyen bir kuruma yatırım yapmaz. Şimdiye kadar bir getirisi olmadığı aksine fazla fazla götürüsü olduğu için onlarca kez kapatılması gerekirdi.

Bu sebeple Twitter gelirini aslında reklamlardan değilde özellikle Amerika, İsrail ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere bir çok ülkeden el altından aldıkları istihbarat paylaşımı ve provakasyon işlerinden gelen gelirler gibi görünüyor.

Nedir Bu Blackwater?

Blackwater hakkında bilgisi olmayanlar için, bir çok ülkenin ordusundan kovulan ya da bir sebeple ayrılan tecrübeli askerleri yüksek maaşlarla Blackwater denen ve hemen hemen tüm ülkeler tarafından sanki yokmuş gibi görmezden gelinen bir terör örgütüdür. Örneğin Almanya, Uganda da bir ihale almak istiyor ama bu ihaleyi bir başka ülkenin firması alacak, Almanya gidiyor bu örgüte parayı veriyor ve o ihaleye girmeye çalışan rakip firmada bir kaç kişiyi öldürüyor ya da başka bir şekilde zarar veriyor, ihale otomatikman Almanlar’da kalıyor. Eğerki Almanya bu olaya direkt kendi müdehale etse savaş sebebi sayılacak ve o ülke ile savaşa girmek zorunda kalacak ama bu örgüt hiçbir ülkeye bağlı değil, üstelik üyeleri tek bir ülkeye ait değil, hemen hemen her milleten üyesi var, hal böyle olunca suç terör örgütünde kalıyor. Yalnız biraz önce de dediğim gibi çoğu ülke bu örgütü kullandığı için kimse de bu örgüt diye açık açık konuşamıyor, olan kayıplar kim vurduya dönüşüyor.

Bu örgüt çeşitli kimsesiz adalarda konuşlanıp, ağır savaş eğitimi alırlar, adalar çoğunlukla bir ülkeye bağlı olmadığı için buradan da sıyrılmış sayılır. Örgütün en bilinen katliamlarından birisi Iraktaki Felluce katliamıdır ve hiçbir ülke halen bu katliam hakkında açıkça konuşamamaktadır.

Kısaca bu Twitter’da, sağlam bi pislik var!

       • – – – – –

Not: Bu ithamlarım sadece varsayımlara dayanmaktadır.

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. isa koç

  Twitter hakkında yahudi kuruluşu web siteleri yazısını okumayı ihmal etmeyiniz. https://www.isakoc.com/yahudi-kurulusu-web-siteleri.html

 2. Pingback: Yahudi kuruluşu web siteleri | İsa Koç

 3. Mesut

  Varsayım değil bu bir gerçek.

  1. isa koç

   Doğru diyosun ayen beyan gerçek. Ama bizim elimizde de net bir delil olmadığı için varsayımdan ileri giderimiyoruz. Ama insanlar bu gibi firmaları çok iyi idrak ediyor artık.

   Diğer örnek verilecek firmalar başta google, sonra facebook geliyor.