Twitter ve Facebook Spekülatif Balon Dünyası mı?

Twitter ve Facebook, kullanıcılarıyla adeta birer ülke gibiler. Facebook son istatistiklere göre 750 milyon üyeye ulaşmış görünüyor. Twitter ise 300 milyon üyeye yaklaşmak üzere. Facebook bünyesinde açılan sayfaların bile milyonlarca hayranı var. Twitter kullanıcılarından birçoğunun 100binlerce takipçisi var. Buralarda yazılan her söz bu insanlar üzerinde ciddi etkiler edebiliyor. Çünkü herkes inandığı kişilerin sayfasını facebookta beğenip takip ediyor, herkes sevdiği sözlerine değer verdiği insanları twitterda takip ediyor.

Dolayısıyla gerçek olmayan bir bilgiyi bu kitleleri etki altında bırakan insanları kullanarak çok rahat yayınlatılabilir. Gerçek olmayan bilginin etkisini sanırım 1955 6-7 Eylül olaylarıdır. Bir gazete yalan haber yazarak birçok rumun halk tarafından linçedilerek öldürülmesine ve mal varlıklarının tahrip edilip yağlanmasına sebebiyet vermişti. Günümüzde ise İran iç olaylarında dünya ile bağlantısı kesilen halkın tek bağlantısı twitter olmuş buradanda çoğu zaman gerçek olmayan ortamın tam bir kaos içinde askerlerin her gördüğü mualifi vuruyor biçimindeki tweetleri dış dünyada dahada büyütülere insanlar etki altına alınmak istenmişti. Bu olaydan birkaç yıl sonra ise Mısırda bir google çalışanının facebookta başlattığı hareket ile arap isyanları baş göstermiş ve birçok ülkede binlerce kişi ölmüştü. Bu her ne kadar doğru yada yanlış bilemiyorum ama insanları yönlendirmekte çok büyük etkisi olan iki site.

Önerim şu ki, her gördüğünü, okuduğunuz doğru olmayabilir. İnsanlar o an ruh hali ile herşeyi yapabilir, hatta günümüzde hacker’ların neler yapacağını bilmeyenimiz yok, değer verdiğiniz önemli şahsiyetin hesabı hacklenmiş ve onun sözleri olmayan sözlerde yazılabilir. Bu konuda eski tabirle sazan olmayın.

6 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Sezgin

  Bence u kadar endişelenmenize gerek yok.

 2. Emre

  Ayrıca tvlerde soruları artık mail yerine hep twitterdan almalarıda ayrı düşündürücü bir durum. Ücretsiz ciddi reklamları yapılıyor. Sonu ne olacak endişe verici.

 3. Emre

  JP Morgan bu kadar yatırımı boşa yapmıyor, muhakkak ciddi çıkarları vardır.

 4. Şükrü Kaya

  Bu kitlesel ölçekte / beyin yıkama, insanları denemek ve işlemek için büyük şirketlerin çıkarına olacaktır. Bu yüz yıl için gazeteler ile yapıldı. Bu kadar çok insan tek bir anda tüm dünya genelinde kitlesel ölçekte facebook veya twitter gibi bir şey kullanarak bunu yapmak daha kolay olur.

 5. Ferhat

  Herkes son zamanlarda facebook vs. sitelere deli para yatırıyor. Bildiğim kadarıyla en son JP Morgan sosyal sitelere 500 milyon dolar yatırım yapma kararı almıştı. Birilerinin çıkarları olmasa bu büyük paraları durduk yere buralara yatırmazlar.

 6. Selcuk Mengüc Sönmez

  Facebook ve twitter bu spekülatifcilerin ilacı gibi.