Twitter’inizi geç olmadan alın

http://www.twitter.com

Son zamanlarda çok hızla popüler olan sistem. Benimde hoşuma gidiyor ve sıkça kullanıyorum. O anda ne yaptığınızı veya arkadaşlarınızın sizden ve sizin yaptıklarınızdan haberleri olması için kullanılan bir sistem. 140 karakterlik bir yazı alanı var buraya yazıp bilginizi güncelliyorsunuz.

Örneğin iki hafta yoksunuz ama arkadaşlarınızında sizi merak etmemesi lazım. Buraya notunuzu yazıyorsunuz “iki hafta mayami gezisindeyim. Beni aramayın.”

Arkadaşınızda sizi aramak zorunda kalmadan nerede olduğunuzu anlıyor.

Benim twitter adresim: http://www.twitter.com/ikoc

İleride çok popüler olacak bu hizmetten sizde size özel kullanıcı adı alınmadan hesabınızı açın.

Cep telefonundan da girip mesaj yazabilir, arkadaşlarınızın mesajlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca cep telefonu ayarlarınızı Settings > Devices bölümünden yaptığınızda size belirtilecek telefon numarasına en fazla 140 karakterlik mesajınızı sms olarak gönderdiğinizde twitterinize yazılabilmektedir.

Twitter Kullanımı:

Twitter hesabı açmak için siteye girdiğinizde Get Started – Join butonuna basarak gerekli bilgilerinizi girin. http://twitter.com/KULLANICIADI  şeklinde kullanıcı adresinizi oluşturuyorsunuz. Bundan sonra arkadaşlarınız sizin o anda ne yaptığınızı öğrenmek için bu adrese girmeleri yeterli olacak.

Kullanıcı kaydınız tamamlandıktan sonra, sizi ilk sayfada karşılayan What are you doing? (Ne yapıyorsun) sorusunu, sizde 140 karaktere sığacak cümleciklerle, dilediğiniz gibi bir mesaj yazıp, update butonuna basıp siteye gönderebilirsiniz. Arkadaşlarınız da sizi buradan takip edebilirler.

Daha önceki yazdığınız mesajlarıda alt alta siz ve arakdaşlarınız görebilir. Eğer mesajlardan birisini silmek istediğinizde, silmek istediğiniz mesajın üzerine gelip, üzerinde beliren çöp kutusu simgesine basarak silebilirsiniz.

Mesaj alanı 140 karakter olduğu için eğer link paylaşıyorsanız, linkleri mümkün olduğunca kısa tutmak önemli hale gelebilir. Bu yüzden http://bit.ly gibi kısa link siteleri ile linklerinizi kısaltabilirsiniz. Ayrıca Twitter’da bit.ly ile anlaşma sağlamış durumda, sizin uzun linklerinizi kendisi otomatik olarak bit.ly’ın kısa urlsine çeviriyor.

Twitter sayfanızı değişik bir tasarım haline getiremek için Settings > Design bölümünden dilediğiniz şablonu seçebilirsiniz. Ayrıca Change background image » / Change design colors » bölümlerinden sayfanızın arkaplanına dilediğiniz bir fotoğrafı ekleyebilir ve sayfanızdaki zemin, yazı gibi yerlerin renklerini değiştirebilirsiniz.

WordPress Twitter Eklentisi (Twitter for WordPress Eklentisi):

WordPress sayfanızda twitter eklentisi ile twitter mesajlarınızı yayınlayabilirsiniz. Eklentiyi aşağıdaki indir butonuna tıklayıp indirin. Wp Content > Plugins klasörüne yükleyin. Admin paneli, eklentiler kısmında eklentiyi aktif edin.

Blog sayfanızda göstermek için aşağıdaki kodu mesajların görünmesini istediğimiz yere koyun.
[php]< ?php twitter_messages(“sizinadiniz”, 3); ?>[/php]

Sizin adınızı yazan yere twitter kullanıcı adınızı yazın 3 rakamı olan yerede sitenizde son kaç mesaj görünsün sayısını belirleyin. Ben son 3 olmasını uygun gördüm. Sizde size uygun rakamı belirleyin ve wordpress sayfanıza ekleyin.

Ayrıca web siteleriniz ve blog sayfalarınız için çok güzel twitter iconlarını buradaki yazımda bulabilirsiniz.

Hepsi bu kadar kolay gelsin.

3 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
  1. İsa Koç

    @Reco arkadaşım yazının içerisine biraz kullanımı hakkında bilgi ekledim. Umarım işinize yarar. Eğer aklınıza takılan başka yerler olursa yine sorabilirsiniz.

  2. reco

    bu siteye ilk defa giriyorum ne yapılacak bilmiyorum

  3. mahir

    ne bu yaw böle çok merak ettim ama