Ücretsiz web hostinginiz olsun

Ücretsiz web hostinginiz olsun

Ücretsiz hosting dünyası 2000 li yılların başında ülkemizde freeservers.com ile başladı bir diğer adı mysite.com. Bu ücretsiz web sitesi hizmeti ile en çok kullanılan siteniz.8m.com adresi ile tanıştık. O zamanlar herkese bedava 2 mb alan veriyordu. Web sitesi açmak o zamanlar herkesin harcı değildi. Dünyada çok popüler olan geocities.com‘da aynı zamanda ülkemizde hızla kullanılmaya başlamıştı. Geocities.com’un verdiği 15 mb alan bir devrim olmuştu. O zamanın en büyük internet kuruluşu olan yahoo.com’unda dikkatinden kaçmayınca hemen bu siteyi satın alıp kendi bünyesine kattı. Ülkemizde de bu tür hizmetleri mynet.com başlattı. siteniz.sitemynet.com adında 10 mb alan vererek çok büyük ses getirmişti. Çok düşük olan internet kullanıcı sayımız ve Türkçe içerikli web siteleri bu 3 ücretsiz hizmetle hızla yayılmaya başladı. Bu rağbetin hızla artması ile popüper alt alan adları hızla tükendi tabi bazende bize çok uzun geliyordu bu alan adları. Bu sorunada çare yonlendir.com ile gelmişti. Bünyesinde bir çok kısa alan adını bulunduran bu hizmet ile dilediğimiz isimde web site adresini alabiliyorduk.

Tabi bu tür sitelerin başarısı piyasada birçok ücretsiz site hizmeti veren yerlerin peydahlanmasına neden oldu. Hepsi açılıyor ve kendini duyurabilmek için çok büyük dosya alanları vaat ediyor. Alt yapıları yetersiz olduğu içinde birkaç ay içinde kapanıyordu. Bunların arasıda en başarılılarından birisi 2005 yılında hizmete freewebdot.com olmuştu. 5000 mb alan ve 50 gb aylık trafik vermişti. Kendi domaininiz ile bu hizmeti kullanabiliyordunuz. Türkiye’de birçok kullanıcının tercihi olmuş ve bu hizmetten en çok yararlanan kullanıcılar Türkiye’den olmuştu. Tabi bu sitede 1 yıl bu hizmeti bedava vermiş ama bir sabah sitelerini açanların hizmetlerinin durdurulduğunu görünce şok olmuşlardı. Hizmet paralı olmuş ve dosyalarına ulaşmak isteyenlerin para ödemesi isteniyordu. Bu sitenin yaptığı iş çok kişinin canını sıkınca bu tür iş yapan yerler biraz kenara çekilmek zorunda kaldılar. Çünkü son olayla bu tür sitelere güven iyice düşmüştü. Kullanıcılar artık bu hizmeti alıcaklarsa eski firmalara tahammül etmek zorunda kaldılar.

Ama bu sitelerin aralarından çok başarılılarıda çıktı. Bunları sıralayacak olursak;

En sağlam ücretsiz Web hostingler

 • www.freeservers.com 1995 yılından beri hizmet vermekte. 50 mb alan 1 gb aylık trafik veriyor ve sitenizde kendi reklamlarını yayınlıyor. 8m.com, 8k.com vs. gibi 2 harfli domainlerinde bulunduğu 16 değişik ücretsiz domain sunuyor. Ayrıca kendi domaininizide ekleyebiliyorsunuz. FTP, Php ve Asp desteği yok.
 • www.sitemynet.com 10 mb alan veriyor. Sitenizde küçük pop-up reklamlar yayınlıyor. Dilerseniz üzerine tıklayarak reklam gizlenebiliyor. uyeadiniz.sitemynet.com şeklinde alan adı veriyor. Kendi tasarımlarınızı yükleyebilirsiniz. FTP, Php ve Asp desteği yok.
 • www.googlepages.com 300 mb alan 1 gb aylık trafik veriyor. Ama trafik konusunda esnek davranabiliyor. Reklamsız. Tek üyelikle 3 adet site açabiliyorsunuz. Site adresinizi siteniz.googlepages.com olarak kullanabilirsiniz. Hazır site şablonlarını kullanabilir veya html editörü ile kendi sayfalarınız yapabilirsiniz. Türkçe dil desteği mevcuttur.
 • www.freewebtown.com 1997 yılından beri hizmet vermekte. 1000 mb alan 2 gb aylık trafik veriyor. Benimde 2003 yılında açtığım sitem hala yayında olduğunu 2008 sonlarında fark ettim. Şimdide depo olarak kullanıyorum. www.freewebtown.com/isminiz şeklinde adres vermekte. İngilizce. Ftp ve Php desteği var. Reklamsız. Not: Servis kapanmış! Bugün girdim (11-05-2014) site tasarım olarak hala aynı site ama ücretsiz hizmetlerini kapatmışlarlar. Farklı bir servise çevirmişler. Vaybee 11 yıl önce açtığım sitenin kapanması duygusal olarak sevdiğin bir eşyanı kaybetmiş hissi veriyor muş :,(   🙂
 • www.somee.com 2003 yılından beri hizmet vermekte. 150 mb alan 5 gb aylık trafik veriyor. Ftp, Asp, Ms Acces desteği var. siteniz.somee.com şeklinde isim veriyor. En üstte textlink olarak reklam yayınlıyor. İngilizce.
 • www.websamba.com 2004 yılından beri hizmet veriyor. 30 mb alan sınırsız trafik veriyor. Ftp, Asp desteği var. www.websamba.com/siteniz şelinde isim veriyor. Reklamsız. İngilizce
 • www.hostinger.web.tr Bu servis bizzat Türkiye şubesi olan olan sitesinin arayüzünden sitesinin kurulum ayarlarına, gene Türkçe ticket desteğine kadar ücretsiz hizmet vermektedir. Ücretsiz hizmetinin özellikleri 2000 MB alan 100 GB aylık trafik 2 adet MySQL desteği, sınırsız alt alan adı ile site açma, ücretsiz alan adı hizmeti, ayrıca wix.com, weebly.com gibi benzer şekilde ücretsiz web site tasarlama araçlarıda mevcut. Ayrıca myBB, phpBB gbi forum, joomla, drupal içerik yönetim, opencart, zencart, magento, osCommerce, PrestaShop gibi eticaret sitesi ve en önemlisi WordPress (Türkçe WordPress kurulumuda var) gibi bir çok ücretsiz yazılımı tek tıkla kurma imkanı veriyor ve bu hizmetleri destekliyor. Reklamsız, Türkçe, İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca ve birçok diğer dillerde desteği mevcut. Sanırım bana göre tek kötü yanı 2 adet MySQL desteği vermesi. Çünkü orayı demo site olarak kullanmayı planlıyordum ama şimdi sürekli bir kaç hesap açmak zorunda kalacağım 🙁
 • www.000webhost.com 2006 yılından beri hizmet veriyor. 1,5 gb alan 100 gb trafik veriyor. Ftp, Php, Mysql, Cpanel desteği veriyor. Sloganında birçok paralı hostingden daha iyi yazıyor. Site çalışma kaliteside ücretsiz olmasına rağmen oldukça iyi. Kendi serverlerinden hizmet veriyorlar. ticket ile destekte mevcut. Reklamsız. İngilizce. WordPress ve forum kurulabilir. Kendi alan adınızı ekleyebiliyorsunuz.

Yukarıda saydıklarım uzun yıllardır hizmet veren ve şuana kadar yayına başladıktan bu yana hiç hizmetlerini aksatmayan web siteleridir. Benim tercihim 000webhost.com. Gerçekten çok başarılı.

Tabi bu hizmetleri alınca birde kendinize özel ücretsiz alan adı ihtiyacınızda olucaktır. Aşağıda da en başarılı ücretsiz alan adı verenlerden birisini seçebilirsiniz.

 • www.tr.tc : siteniz.com.tr.tc, siteniz.net.tr.tc şeklinde 33 farklı isim ile kendinize özel isimler oluşturabilirsiniz. Sitenizde kapatılabilir reklam yayınlıyor. Eskiden yonlendir.com olan hizmeti artık bu siteden işlemeye devam ediyor. Türkçe dil desteği var. Not: Servis kapanmış!
 • www.co.cc : siteniz.co.cc, siteniz.cc.cc şeklinde 2 adet adres veriyor. Ayrıca bu uzantıda bir e-mail adreside veriyor. Not: Servis kapanmış!
 • www.cjb.net : siteniz.cjb.net şeklinde alan adı veriyor. Ücretsiz alan adlarının en eski ve bilineni. Not: Servis kapanmış! En çok da bu servisin kapanması üzdü beni. Çünkü bir ara neredeyse tüm Türkiye bu ücretsiz alan adını kullanıyordu.
 • www.smartdots.com : net.tc, eu.tc şeklinde 17 farklı isimde ücretsiz alan adı veriyor.
 • dot.tk : İlk olarak ücretsiz alan adı veriyordu, daha sonra çok popüler olunca ücretli hale çevirdiler ama bu kezde kimse rağbet etmeyince tekrar ücretsiz hale çevirdiler. Buradan bildiğin alan adı alabiliyorsun 1 yıl boyunca ücretsiz senin oluyor. Örneğin; isakoc.tk alan adını, turkiye.tk, fenerbahce.tk gibi herhangi bir alan adını ücretsiz alıyorsun, tabi daha önce başkasının almamış olması şartıyla. 1 yıl bitince domain boşa düşüyor, tekrardan girip kaydediyorsun. Ama o boşa düşme anında bir başkasınında bu ismi kapma fırsatı var. Prestij açısından en prestijli şuan da dot.tk adresi. Sitesinin Türkçe dil desteğide mevcut.

9 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. tinlamazmodunda

  Aslında bunlardan birini alıpta WordPress kurup kendimi geliştirsem iyi olur. Daha sonra ücretli hosta geçerim diye düşünüyorum. 🙂

  1. isa koç

   Aynen, benim fikrimde bu yönde.

  2. isa koç

   Benimde her zaman önerim bu yönde. Durduk yere yüzlerce lira ve bir sürü zaman harcanıyor bazı projelere sonra pat bi bitiyor proje, geride onca host ve domain parası kalıyor.

 2. gölgeADAM

  Bu sitelerden aldığım alan adını blogger tabanıyla kullanabilirmiyim? Fırsat buldukça sitenizi ziyaret ediyorum çok başarılısınız ayrıca temanızda çok güzel olmuş başarılar. Birde şu yorumlar kısmında karekter codu doğrulama olmasa ne iyi olcak 🙂

  1. isa koç

   Evet ama yönlendirme yöntemiyle kullanabiliyorsun zaten. örneğin fistifinare.blogspot.com alan adın için co.cc’den fistifinare.co.cc şeklinde bir adres alırsan blog sayfana hem bu adresten hemde fistifinare.blogspot.com’dan ayrı ayrı girilir. Daha iyisi maalesef olmaz.

   Birde şu yorum doğrulama kısımları aslında hiçbir sitede kullanıcılara zorluk çıkartma adına konulmuyor. Eğer bu doğrulamayı koymazsak internette sürekli siteleri tarayıp onların yorum bölümüne otomatik yorum yazmaya çalışan bootlar anında binlerce spam mesaj atıyor. Bu benim gibi bir site için günlük 1000’e yaklaşıyor. Bu yüzden herkes mecbur bu doğrulama kısmına.

 3. esparon

  bence google apps kullanın 15 tl ile mail ve sites.google.com alt yapısıyla site bakın derim kuzsoku.com bu arada İsa Koç google appss hakkında dayaz derimmm

 4. Gurbüz

  Teşekkürler hocam. En azından hosting masrafımız ücretsiz oluyor.

 5. İsa Koç

  Msn adresinizi iletişim bölümünden gönderin. Size msnden yardımcı olayım bu konuda.

 6. kubilay

  nasıl web site açabilirim yardım edin offfff kendime web sitesi açamak istiyorum