Ülkemiz İnsanı İçin de Çok Hain mi var Yoksa Mal mı var?

Bugün Donanımhaber sitesinde günlük teknoloji haberlerini okuyorum. Haberlerden birisi Casper’ın da Türkiye’de telefon üretimine başlayacağı ile ilgiliydi. Aklı başın da olan bir insan başlığı okuduğun da telefonu baştan sona kendisi üretmeyeceğini, en azından bir iki noktasını kendisi üretip geri kalan parçaları Çin, Taiwan vs. yerlerden temin edip montajını Türkiye’de yapmayı hedeflediğini fazlasıyla anlar, anlaması lazım. Ama ne zaman bu tür bir haber okuyup sonra yorumlara baksam çıldıracak gibi oluyorum. İnsanların pervasızlığı, vurdum duymazlığı, işi alaya almaları beni çileden çıkarıyor.

Bu yüzden bu bahsettiğim haberi de okuyunca yine çileden çıktım ve bu çileden çıkaran yorumculara cevap olarak bir yorum yazmaya karar verdim. Onlara yazdığım yorumu da buradan paylaşmak istedim ki, okuyucularım da İnşallah Ülkemiz de yapılan en ufak çivi üretimi yapan yer dahi olsa duyarlı olmaları için.

– – – – – – – – – –

Donanımhaber’deki “Casper, akıllı telefonlarını Türkiye’de üretecek” isimli yazıya yazdığım yorum.

Dünya da bütün telefonlarımın her parçasını A’dan Z’ye ben üretiyorum diyen kaç kişi var lan!!!!!

Az adam olun da bu ülkeye emek vermeye, kısmi üretim de olsa onları burada yapmasını, onun dışında da Çin de montaj ücreti ödeyeceğine kendi milletimizi çalıştırıp onlara ödemesine destek olun.

Eğer bir ülkede bir firma bütün parçalarını kendi üretmek isterse bundan emin olun üretir. Ama o üretilen telefonun satış fiyatı tam tamına 10-15 BİN TL den aşağı olması imkansız olur. Buna Apple dahil. Bakın bir cihaz da transistöründen, işlemcisine, ekranına 200, 300 civarı parça var, her biri için ayrı ayrı tezgah kurman, makina alman ve işçi alman gerekir ve bu fabrikalar öyle 1000 m2 de atölye açtım ile olmaz. Bu maliyet nedeniyle senin bu işi seri şekilde üreten yerden almadığın sürece oradan 10 Kuruşa alacağın parça senin üretim hattında 25 TL’yi geçer. Üretim maliyetini bilmemeniz sizin vatan düşmanı olmanızı gerektirmez. Az akıllı olun, adam olun lan.

Bu yüzden tüm ürün satan firmalar yan sanayiye ihtiyaç duyarlar, yani parçaları çeşitli üretim yapan fabrikalardan alırlar. Örneğin A firması çıkar ben sadece anakart tablosunu çıplak üreteceğim der ve 50 tane telefon üreten firma ile anlaşır. Firma başına 500 Bin anakart tablosu satsa küçük bir rakam gibi görünür ama 500bin x 50 = 25 Milyon yapar. Bu satış rakamları ile üretim yapan firma maliyetini düşürür.

İşte bizde de Vestel zaten telefon fabrikasını kurdu, şimdide geçenlerde hem araba hem de diğer pil türleri için çeşitli elementlerini üreteceği fabrikasını açtı, bakarsın yakında telefon pilini ve araba pilini komple üretir hale gelir. Zaten şuan ki telefonların dış şasesini kendisi üretiyor, iç parçalarından bazılarını kendisi üretiyor. General Mobile daha 1 ay kadar önce o da fabrika açtı, bakarsın GM’de anakartını üretir, Casper’da hoparlör, microfon vs. gibi birkaç parça üretse. Sadece bu 3 marka ürettikleri telefonların kendi ürettikleri parçaları birbirinden tedarik etse büyük başarı sayılır ve üretim maliyeti Çin ile rahat yarışabilir hale gelir.

İnanın sizin burada aşağı türde yorumlar yazmanızı görünce midem bulanıyor, sebebi ne olursa olsun kendi ana vatanına hakaret etmek. Ana vatan demek ana demek. Sen ananın yanında el aleme anam mal, anam oynak diyor musun? Demiyorsan anavatanına da diyemezsin? Çünkü o sadece senin değil hepimizin anavatanı. Ha ana vatanım ingiliz, alman diyorsan da, defol oraya.

mkyb: Üretmek ile montajlamak farklı şeyler.

GuitarxtanbuL: Casper, akıllı telefonlarını Türkiye’de “BİRLEŞTİRECEK” olacaktı sanırım

alpay86: Bunun türkçe meali şöyle oluyor : Çin’de iş gücü maliyeti eskiye nazaran artık cazibeli değil. Türkiye’de üretmek daha ucuza geliyor.

OverClack1ng: Başkasının ürettiği şeyleri Türkiye’de toplayacak olsa gerek. Yoksa Kespır Sevimli Hayalet kendi işlemcisini mi yaptı…

Paetzold: Ucuz işcilik.

Saint Ralph: Çinden parça getir burada vidala sonra yerli.

metinolmetin: “Yerli malı, yüzde yüz yerli” bırakın bu işleri, siz kimi kandırıyorsunuz? LCD erkanını mı üretiyorsunuz, çipsetini mi, içinde çalışan Android OS’u mu üretiyorsunuz? Hangisi söyleyin, yoksa bataryasını mı? Dilin kemiği yok nasılsa, milleti aldatmanın da cezası yok. Casper, yerli paketleme servisi. Paketler jan janlı olsun.

dere.beyi: eknomi bukadar FAKA basmış olamaz ya çinlilerle aynımı kazanıyoruz lan yoksa biz onları bırakıp burda üretiyorlar 🙁

mobiluzman26: üretecek derken
parçaları birleştirip içine duvar kagıdı ekler

mserifoglu: İsterlerse marsta üretip bedava dağıtsınlar, vestel casper gibi markalar gözümde çöpten öteye gitmeyecektir.

ssbrutality: Kurtulamadık bi türlü bunlardan

9 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. Kaan

  O dediğin markanın televizyonunu aldım da bin pişman oldum. Bizim üreticimiz kazansın demekle olmuyor. Şimdi ben oradan bir çivi dahi almam. Resmen çöp sattılar bana!

 2. Mustafa Özcan

  Merhaba hocam yardımınıza ihtiyacım var.Ben facebook hesabımın şifresini değiştirmek istediğimde mail adresime gönderilecek şifre için ekrana diğer hesabım geliyor.Bunun için ne yapmam gerekiyor?

  1. isa koç

   Kayıtlı hesaplar kalmış internet tarayıcınız da. Sanırım Chrome kullanıyorsunuz. Eğer bilgisayarınız da internet explorer yada Edge varsa onla giriş yapın şifresini değiştirmek istediğiniz facebook hesabınıza, sonra oradan şifreyi değiştirmeye çalışın. Eğer cep telefonunda yapmaya çalışıyorsanız, önce ayarlar, sonra uygulamalar kısmına gelin, oradan facebook uygulamasını bulup üzerine tıklayın, seçenekler arasında veriyi sil gibi bir buton olması gerekiyor oradaki menülerden birinin içinde, ona tıklarsanız tüm kayıtlı hesap bilgilerini siler, o zaman giriş yapıp değiştirebilirsiniz.

 3. Ayet fuad

  Calinan fecbook hesabimi geri almak istiyorum

 4. Zeki Çevik

  tabi dediğin gibi abi ama vestel saydığın markalar arasında işçisini en önemsemeyen marka Bosch ve İndesitte çalıştım işçiye değer var hem maaş açısından hem sosyal haklar açısından ama vestel öyle değil insanları sabah 8 aksam 8 c.tesi ve pazar günüde çalıştıran karşılığında birşey vermeyen bir firma..

  1. isa koç

   Alman ve Yahudi firmalarında çalışanların şartlar açısından çok iyi olduğunu bende duyuyorum sürekli. Bu kültüre ulaşmamız için yıllardır halkımıza öğretilen milleti soyma fikrinin güzel olduğu öğretisini silmemiz lazım. Bu bizim aslımız değil, ama son 100 yılda aslımız batı kültürüne benzetilmeye çalışırken çok fazla asimile oldu. Her kan da her özenti tutmaz, bizde de tutmadı, mahvetti kökümüzü.

  2. yılmazerdinc

   evet vestelde çalışan bir arkadaşım var çalışma saatlerinin çok ağır olduğunu söylüyor. Ama İş sağlığı ve güvenliği, teknoloji ve temizlik açısından yabancı firmalarla denkmiş. Bende bursada bir fransız fabrikasındayım şartlar çok iyi işveren işçiyi köle gibi görmüyor enazından benim hissettiğim bu 2 ay devamsızlıkta bir maaş ikramiye, her ay performans primi yılda 3 kere 300 tl lik alışveriş fişi, çocuk parası, kreş desteği, temizlik ürünleri yardımı, özel hastane desteği, yaz ve kış girişlerinde 250 tl lik ayakkabı fişi ve moral günleri bu tür hakları veriyor sendikalaşma durumunda da herhangi bir engelleme yapılmadı. Ama Vestelde sendikanın s’si azından çıktımı kaç yıllık olursan ol kapı dışarı ediyorlarmış en büyük örneği yanımda çalışan arkadaşım. Sözü çok uzattım ama malesef yan sanayilerimizde dökülüyor iş sağlığı güvenliği konusunda hiç önlem yok manisada bir yan sanayi fabrikasında çalışmıştım insanların çalışmak zorunda olmasından faydalanıyorlar hiç bir yan hak yok 15 temmuzda ve 1 mayısta resmi tatil olmasına rağmen zorla çalıştırılmıştık gelmeyenlerde ertesi günü işten çıkarılmıştı.

 5. Zeki Çevik

  İsa abi merhaba. Manisa da oturuyorum Vestel hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Bugün Vestel’in bir çok fabrikası var. Buzdolabı, Televizyon, Çamaşır, Telefon vb… tüm bunlar bir saha içerisinde bulunuyor Manisa arazisi müsait olduğu için şuanda yapmak istedikleri tüm parçaları tek bir noktada üretim, montaj ve paketlemesini yapmak. Tabi yan sanayiye ihtiyaç var örneğin buz dolabının plastik ve kablo ihtiyacını dışarıdaki firmalardan karşılıyorlar telefonda da sadece batarya ve anakart dışarıdan geliyor 2017 sonunda yarısını manisada bir anakart fabrikasına üretmeye başladılar. Ayrıca yeni açacakları elektrikli araba fabrikasıyla birlikte bataryayıda burada üretilecek.

  1. isa koç

   Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim kardeşim. Bende işte bundan bahsediyorum. Vestel ülkemiz için bir vatan kahramanı sayılır. Arçelik, Beko gibi koç holding firmaları yıllarca bu ülkede birşey üretmemek için ellerinden geleni yaptılar. Ama Vestel gibi ülke sevdalıları bu ülke için birşey yapmaya başlayınca onun önünü kesmek adına anca biraz birşeyler yapmaya başladılar. Fakat haber sitelerine bakarsan hep Arçelik’le Beko’yu kahraman ilan ederler, ama gerçekten bu ülke için çalışan Vestel’i hükümet yalakası, vergici vs. gibi küçük düşürmeye çalışırlar. Ama en azından bizler gerçeği biliyoruz. İnşallah elektrikli araba motorunu da Vestel sayesinde bu ülkede en iyisiyle üreteceğiz, bilgisayar ve telefon işlemcilerini de. Sadece sabretmemiz ve Vestel vb. firmaları desteklememiz lazım.