Vee hayatımızı karartan yıllara giriş “Star TV”

Hatırlarsınız belki 1990’a kadar hayatımızda yalnızca TRT vardı. Tek bir kanal ve ne yayınlarsa yayınlasın iyi veya kötü herşeyiyle izlenen bir kanaldı. Çünkü her yayınladığı bir kesimi muhakkak ilgilendirirdi. Gençler için pop saati, çocuklar için Voltran, Parmak Çocuk, Yakari, Taş Devri, Kalimero, Tontonlar, Arı Maya, Değerli, Atom Karınca, Vikingler, Ayı Yogi, Pembe Panter, He-man, eskiden kalma modern büyüklerimiz için Türk Sanat Müziği korosu, her kesimin izlediği yabancı dizilerden Dallas, Yalan Rüzgarı, A Takımı, Kara Şimşek, Cosby Ailesi, Alf, Filpper, Mavi Ay, ondan sonra pazar sabahlarının vazgeçilmezi Kovboy filmleri, şifresiz maçlar, yerli dizi olarak Uzaylı Zekiye, Bizimkiler, Mahallenin Muhtarları vs derken her türden ve herkezin izleyeceği programlar mevcuttu.

Örneğin yalan rüzgarı, dallas vs başlayınca akşam üzeri herkes televizyonu olan bir eve misafirliğe gider ve orada toplanan tüm çocuklar dışarı çıkar kendi aralarında saklambaç, yakan top vs oynarlardı. Böylece hem çocuklar birbiri ile kaynaşır hemde komşuluk ilişkileri sürekli üst seviyede tutulurdu. Herkes dertlerini sıkıntılarını anlatır bir birine çözüm olurdu. Ama herkezde bir yandan sürekli TRT ne yayınlarsa onu izlemek zorunda olduğu için buradan dert yanardı. Keşke bizdede Amerika’daki gibi çok kanal olsada herşeyi istediğimiz anda izlesek diye.

Ama gel görki o özlediğimiz tv kanalları bize tekrar o günleri geri özlememize neden oldu. O günlerde her komşunun komşuluk ilişkisi artık bitmiş durumda. Aile yapıları iyice bozulmuş durumda. Ucu sonu belli olamayan kültürümüze hiç uyum sağlamayan diziler, tv programları, moda kanalları her yönümüzü mahvetti.

[pro-player]https://www.isakoc.com/wp-content/uploads/2011/02/star-tv.mp4[/pro-player]

Star tv bu durumu oluşturan ilk etkendi, daha sonra Show tv’nin kırmızı noktası ile tanıştık ardından herşeyin sonunu getiren Kanal D’nin televolesi ve ardından gelen magazin ve ünlülerin hayatlarına özentilere sebep veren dönemlere girdik. Şimdi ise geldiğimiz nokta çıkılamaz bir durum. Ülkemizde suç oranının en düşük seviyede olduğu dönemler 80’lerin sonu 90’ların başıydı. O dönemim saflığı, sıcaklığı, misafirperverliği gitti artık herkezin birbirine düşman gibi gördüğü, her fırsatta faydalanmaya müsait bir mal gibi gördüğü dönemlere girdik.

O dönemleri yaşayan insanlar şimdi bu pislik ortamını görünce geriye dönek için nelerini feda etmezler ki. İnsanlar herşeyde özgürlük diye bağırıyorlar ama bilirsiniz ki herşey tadında kalmalıdır. Ben küçükken her gün çikolata alır yerdim. Bu yüzden çok zayıftım ve dişlerimi çürütüyordu. Babamda çikolatayı bırakmam için bana yasak getirmek veya beni dövmek yerine bana bir kutu çikolata getirdi ve ben bir haftada o kadar çikolata yedimki artık çikolatadan bıkıp nefret eder hale geldim ve o yüzden artık çok nadir çikolata yerim. İşte buradaki konu bu. TRT bize herşeyi tadında ve abartılmadan sundu. Oysaki şimdi bütün kanallar o kadar çok şey sunuyorki hemde bir çoğu bize faydalı olmadığı halde biz bunların hepsini kontrolsüz alıyoruz. Bir dur diyenimiz engelleyenimiz olmadığı için tam bir kültür, ahlak ve edep bunalımı yaşamaktayız. İşte bu herkez için ölümcül bir kimyasal gibi. Herkezin benliğini, kişiliğini yok ediyor yerine içi boş kof sıradan hayalet tipli insanlar bırakıyor. Bunla da kalsa yine iyi.

Albert Einstein’nın bir sözü vardır “ben atom bombasını insanlığa fayda sağlayacağını düşündüğüm için yaptım ama olacakları tahmin edemedim. İyi amaçlar için yaptığım bu icat kötü kişilerin eline geçti ve insanlar için bir ölüm silahı haline geldi” dedi. İşte televizyonda kontrolsüz olduğu için aynen atom bombası gibidir. Seni nasıl biri yapmak isterse o istediğini sen istemesen bile yapar.

8 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz
 1. evet herşeyi alıyorlar bunlar

 2. devonion

  bu konuyu görünce star tv (o zanmanki adıyla star 1) yi izlemek için çatıda anteni nasıl halden hale soktuğumu hatırladım 🙂
  ayrıca trt nin çizgi bozmadığı olayına katılmıyorum
  özelliklede son bir kaç yıldır trt nin güvenirliğinden tutunda yaptığı proğramlar yerlerde sürünüyor

 3. bluepopz

  Ayrıca o yıllar saygının en üst seviyede olduğu , Toplumsal sevginin hoş görünün var oldugu dönemlerdir.90’ları arasıtırırsanız Türkiyede sucun en az işnediği zamanlardır.Konuşulan Türkçede gerçekten en üst seviyedeymıs duru ve saf Türkçe.

 4. bluepopz

  Canım kardeşim ne güzel soylemişsin.90’lara dönmek ıcın nelerımı wermem.Dayanışmala,sevgi para huzur aşk hepsi 90’lardaydı.Saklambaclar yakar toplar kosturmacalar yaz aksamlarının o esen ılık ruzgarları 90’lardaydı..Ya şimdi?

 5. PhiLosD

  Renkli Bok Yaşamları idoL eden gençliğin köreltilen zihninde bomboş onca kurgu ..

  ama nedense bugün bi evin ilk ihtiyacı televizyon .

 6. Mete Atilla

  Bu kanal çıktığında herkez çok sevinmişti. Hemen hemen herkes TRT’den kurtulduk artık çok güzel şeyler izlicez diye seviniyordu ama gel görki Şimdi o huzur dolu günlere geri dönebilmek için birçoğu tüm mal varlığını bile verebilir.

 7. K3R3M39

  Haklısın gittikçe gavurlaşıyoruz.

 8. Calkan

  Heh işte bu yayından sonra her şeyin moku çıktı.. futbol’u katlettiler yok CINE5 yok TELEON yok DIGITURK şimdilerde DSMART almaya çalışıo.. o günden bugünlere açılan 100’ün üstende özel kanalda cabası… şimdi anlıyorum TRT’nin neden ilk günden beri çizgiyi bozmadığını…