Vestel Veezy Go bilgisayar kazığı

Yıl 99 Kasım civarı ben liseye yeni başlamışım. Bölümümde Meslek Lisesi Bilgisayar Programcılığı. Ama bilgisayar biliyor musun desen Ali Poyrazoğlu’nun Arkadaşım Şeytan isimli 1988 yapımlı filminde bir kere monitörlerini gördüğümü hatırlıyorum o zamanlar, filmde bir odaya giriyorlardı, masaların üzerinde monitörler vardı, orada yeni şeytan bunlar diye tanıtıyordu bilgisayarları, onun dışında Turist Ömer Uzay Yolundaki kompiter gibi biliyorum. Neyse girdik liseye ama o zamanlar süper 3lü koalisyon başta, e haliyle biz halkın derdi ne olabilirki başka. Bilgisayar programcılığına yazılmışız ama okulda bilgisayar yok. Bilgisayar öğreniyorum isimli bir siyah kaplı bir kitabımız var. Yani bilgisayar programcılığı okuyoruz ve bilgisayar dersi alıyoruz ama ortada bilgisayar namına birşey yok. Ah ulan Ecevit-Bahçeli-Mesut koalisyonu, ahhhh. Allah bir daha öyle günler göstermesin bizlere (Amin). Dersimiz bilgisayarın iç parçalarına geldi. Ama onların resmi yok kitap da. Hoca, anakartı anlatıyor, slotları anlatıyor, diyor içinde anakart diye birşey var, işte içinde siyah (ISA slot) ve beyaz (PCI slot) böyle yan yan giden slotlar var vs. vs. ben ise ne olduğunu bilmediğim için kafamda starwarsdaki uzay mekiklerine benzer cisimler gibi hayal ediyorum. Daha önce hiç görmediğim birşeyi ne kadar kafanda hayal edebilirsen artık.

Okul bir kaç ay geçti, o zamanlar TV’ler de yeni bir reklam dönmeye başladı. İlk Veezy Go kampanyası, abiminde bir takıntısı var, TV’de daha önce görmediği ama çok ilginç gelen hemen her teknolojik ya da mekanik aleti almaya heveslidir. Dedi ben bilgisayar alıyorum. O zaman ne kadar sevindiğimi tarif bile edemem. Tabi nerden bilelim kazığın budaklısını bile mumla arayacağımızı.

veezygo

veezygo kutusu

İlk Veezy GO kampanyası 2 adet PC veriyordu, birisi PII 400 mhzlikti (o dik duran işlemcilerden), diğeri ise gene 400 mhz ama işlemci gücü PIII idi. Abim PIII işlemcili versiyonunu almıştı. Tam tamına fiyatı 1600 $ + KDV idi. 36 ay taksitle.

Veezy GO parça özelliklerine gelicek olursak liste aşağıdaki gibi:

 • İşlemci : P3 400 Mhz
 • Ram : SD 32 MB bellek
 • Ekran Kartı : 4 mb On board ekran kartı
 • Stereo ses kartı
 • Harddisk : 4 GB
 • CD-Rom : 40x
 • Disket sürücü: 1.44 floppy disk (böyle yazınca daha afili oluyor diye hep iki defa isim yazardı bilgisayarcılar)
 • 56K Internal modem
 • Monitör : 15″ tüplü monitör (Düşük radyasyonlu)
 • Aparatlar : Klavye, Mause, Mausepad, 2’li hoparlör, 1 mikrofon (Allah için hoparlör ve mikrofon iyiydiler)
 • Midi ATX Kasa
 • Windows 98 işletim sistemi
 • Tutar : 1600 $ + KDV X 2001 krizi.

Bilgisayar insanlarımız tarafından pek tanınmış bir alet olmadığı için fiyatını millet pek kestiremiyordu. Bu adamlar sermaye ve tv reklamlarıyla piyasaya birden bir giriş yaparak uçuyoruuzzzzzz diye o kadar reklam yaptılar ki, bilgisayarları kapan kapana. Acaba bu ucuz mu pahalı mı? diye kimse fiyat sorgulamıyor. Çatır çutur alıyorlar bu bilgisayarları. Gerçi bu firmalar bizi kazıklamaya bayılıyor, bizde kazık yemeye. Aynen iPhone’larda olduğu gibi. Apple Türkiye’de mağaza açmadan önce Gold bilgisayar, Turkcell falan telefonları ortalama 3Bin TL’lerden falan piyasaya sürüyorlardı, Apple Türkiye’de resmi satışa başlayıp fiyatını 2.149 TL olarak belirleyince adamlarda yüzsüzlüklerinden hiç taviz vermeden 3000 – 851 = 2149 diye bir hesap yapıp sonra ne kadar indirim yaptıklarını buluyorlar ve yaptıkları reklam aynen şu şekilde, 3.000 TL değil 2.149 TL %29 indirimli diye pişkin pişkin reklam yaparak satıyorlar.  Tabi bu 3.000 TL civarı fiyat açıkladıkları ortalama rakamlardır, kimisinde daha ucuz olabilir, sadece kazık boyutunu net göstermek için bu rakamdan örnekledim.

İşte bizimde Vestel Veezy GO’dan yediğimiz kazık nasıl diye öğrenmek için kısaca bir hesap yapmak gerekirse; abim motor tamircisi, o yüzden o zamanki ve şimdiki motorsiklet fiyatları üzerinden örnekleyeceğim. Gerçi ülkemizde o zaman göre motosiklet fiyatlarıda ucuzladı ama genede aradaki farkı görmemek imkansız.

1999 Kasım ortası dolar kuru 480.170 TL x 1600 dolar + KDV = 906.560.960 TL.
1999 Kasım civarı bir MZ 301 Sporstar motorsiklet fiyatı o zamanlar aşağı yukarı 1.230.000.000 TL KDV dahil

Aradaki fiyat farkı: 1.230.000.000 TL – 906.560.690 TL = 323.439.310 TL fiyat farkı mevcut. Bunu aradaki yüzde farkına vuracak olursak %26,30

Günümüzde ortalama çok iyi bir masaüstü bilgisayar 2.000 TL, bugün MZ motosikletinin şu anda sıfır piyasada olsa fiyatı 7.000 TL

7.000 TL – 2.000 TL = 5.000 TL, bu fiyatlarında aradaki fiyat yüzdesini hesaplayacak olursak tam tamına %71,43 fiyat farkı var.

Yani o zamanlar bir MZ motosiklet fiyatıyla ancak bir bilgisayar satın alabiliyor ve elimizde sadece 323.439.310 TL kalırken, şimdi bir MZ motosiklet fiyatıyla çok iyi özelliklere sahip bir bilgisayardan 3 tane alınabiliyor ve arada 1.000 TL’de artıyor.

O zamanlar bu tür aletler TL üzerinden değil dolar üzerinden taksitlendirilmekteydi. Bütün bunlar yetmemiş gibi 36 ay taksitle aldığımız bu bilgisayar bir müddet sonra 2001 krizine denk gelip doların 2 katına çıkmasıda eklenince, çekilen çileyi ifade etmek oldukça zor oluyor.

veezygo1000mhz

Vee son olarak asıl çarpıcı nokta, biz bu bilgisayarı aldığımızdan bir kaç ay sonra, sanırım 2000 yazıydı, belki yanlış hatırlıyor olabilirim, sizler düzeltin. Yeni bir kamkanya başlattılar, uçuyoruzzzz 800 MHZ ve 1000 MHZ diye. Buradan da anlaşıldığı gibi bu adamlar zaten piyasada böyle ürünler varken gitmişler bir iki sene öncenin özelliklerini toplayıp getirip bize itelemişler. Tabi bu kısım benim fikri analizim.

Kısaca bu bizim şerefsiz bazı firmalar bizleri zamanında böyle düdükledi, kimbilir daha kimleri böyle düdüklemişlerdir. Allah bizi bunların şerrinden korusun. Amin.

22 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. emre

  Kendi milletimizin şirketinin bizi nasıl kazıkladığı bir yana dursun güzel günlerdi, krize rağmen depreme rağmen. Vestel veezy’imi babamın şirketinin iflas etmesi üzerine babamın kepenk kapatan işyerinden eve getirmiştik, o zaman 5. sınıftaydım, deltaforce’un ilk oyununu dxball ve mario gibi oyunları oynuyordum cd takarak. İnternet olarak da ekolay.net çıkmıştı, yanlış bir siteye girmiştik kabarık bir fatura gelmişti, internet konusunda da böyle saçmalıklar vardı, olmadık bir siteye girip evinize haciz getirtebilirdiniz, saçmalığa bak. Jennifer Lopez’in ilk anaconda filmini o pc de izlemiştim, marioda bölüm geçmek için annemden yardım alıyordum, babamla gün boyu, hatta sabahlara kadar deltaforce dönüyorduk.Fiyatlar dediğiniz gibiydi, hortumcular, milleti kazıklayanlar bugünkü kadar ortaya çıkartılmıyordu, çıkartılsa bile üzeri örtülüyor ya da unutulup gidiyordu, mütahitleri hatırlayın eksik malzemeyle yaptıkları binalar yüzünden hayatını yitiren onca vatandaşın hesabı görülmedi hala, üstü kapandı, vikipedia bilgisidir hala tutuklanmayanları, ceza almayanları vardır.Bu dönemde depremde ölen masum çoluk çocuk için Cübbeli gibi bir zat çıkıp ”rabbim zina yuvalarını vurdu”diye açıklama yapmış ve cezasız kalmıştır, özür dilemiştir, ama böyle büyük bir kusurun cezası özür olamaz.Neyseki sosyal medya da teknoloji de öyle noktaya geldiki, biri biryerde çocuğun birine yanlışlıkla bir fiske vursa tüm dünya öğreniyor, haber kanallarının yayınlamasına da gerek yok, hemen yetkililer suçluyu toplu linç edilmesin diye devreye giriyorlar, gereğini yapıyorlar.Veezy bir nostalji olarak aklımızda güzel bir anı olarak kalsa da bu firmaların bu kurnazlıkları hala yapmaya devam ettiğini aklımızda bulundurmalıyız, hala piyasaya 2gb ramli telefon sunup venüs modeli diye piyasaya sürüyorlar, şuanki teknoloji o fiyata 20 gb ram bile koyabilir ama bunu yapmak yerine 1.6 işlemciyi , yeni a serisi süper hızlı 6 çekirdek 1.3 le değiştiriyor, sen de değişiklik oldu sanıyorsun. Hala bilgisayar firmaları 1.3 bilmem ne işlemcili pc leri fahiş fiyatlara piyasaya sürüyorlar, bakıyorsun rami yüksekse işlemcisi düşük işlemci varsa ekran kartı modeli eksik, adamlar kurnazzz

 2. Berk

  Vay be… Neleri atlatmış bu ülke. 1994 doğumluyum. 2002’de girmişti eve ilk bilgisayar. Philips markaydı. Vestel konusuna gelince yerli marka olarak prim yapabilir sadece. Yoksa ürünleri rezalet. Bu arada sitede sağdaki roket simgesi güzelmiş tıklayınca yukarı uçuruyor. :))

 3. Metin

  Yazınıza katılmıyorum,bahsettiğiniz yıllarda yabancı marka pclerin yanına yaklaşılamazdı zaten pc sahibi olup evde kullanan parmakla gösterilirdi.Ben de aynı yıl Vestel Funkey kampanyasıyla internetle tanıştım.Cihaz pc görünümünde ama hard disk,ekran kartı olmayan sadece internet için yapılmış bir üründü.Sadece aylık 56k paketi için cüzi bir ücrete sahip olduk.Zaman içinde kasaya hard disk,floopy ve ekran kartı ekleyip gerçek pc ye dönüştürdük.Aksi halde o zamanlar pc ve internet sahibi olmayı rüyamızda bile göremezdik.Yerli malı her zaman tercihim ve Vestel iyi ki var.

 4. şafak

  Merhaba İsa Bey. Yazınızı tek solukta okudum. Emeğinize sağlık. Yazınızı okuyunca benim de anılarım depreşti birden. 2000 yılının yaz başlarıydı. Aynen belirttiğiniz gibi ben de bu kampanyaya katılıp, 800 mhz işlemcili bilgisayardan alma gafletinde bulunmuştum. Felaket kazık yemiştim.Bence Türk tüketicisine tarihte atılmış en büyük kazıklardan birisi bu veezy go kampanyasıydı.

 5. Acil Kredi

  (: bende Toshiba laptop almıştım böyle 2000 yılında Kim ne derse desin dail-up sesi kadar güzel bişi yoktu. Vestel net ile ilk bağlandığımda ozamanlar tabi ilk okulda falandım. Annemin arkadaşları gelmişti eve kiminle konuluyorsunuz bu kadar anlamadık hep mi meşgul olur telefon demişlerdi. Yaş 29 oldu hesap edin siz ozaman ne kadar ilginçti internet mIRC vardı ve çılgınca telefon faturaları hem internet alırdık aylık hemde telefon faturası öderdik (: Yazını okuyunca çocukluğum geldi gözlerimin önüne mutlu oldum bi an yediğimiz kazıklara değilde ozaman ki çocukça sevindiğimiz şeylere. Yazın için çok teşekkürler kazıkta yesek çocukluğumu yaşadım.

  1. isa koç

   Rica ederim dostum. 😀

 6. Musty

  sanırım en iyisini babam yaptı 😀 bu veezy *** ilk bilgisayarımdı.. internet dahil aldık. 56k modem ile bi hatun fotosu açmak işkence idi 🙂 age of 1 , fifa 99 ve nightmare isimli alaca karanlık oyun favorimdi 🙂 (hala özlüyorum o zamanları)

  şimdi bu veezy olayını denizbank yürütüyordu.. taksitler o bankaya ödeniyordu.. babam ilk 2 yada 3 taksidi ödedi.. sonrasında annem babam ayrıldı. ve babam bir daha hiç taksit ödemedi.. çok peşine düştüler ama babamı bulamadılar. aradan 5-6 sene geçince de tedavülden borç kalktı ::) kısaca KAZIK ATAN SADECE VEEZY DEĞİLDİ 😀 biraz olsun yüreğinize su serpmesi ümidi ile…

  1. isa koç

   Age of 1 hala bilgisarımda kurulu. bazen oynuyorum. 99uda denemiştim ama xp sonrası windowslarda çalışmıyor 🙁

   Birde ben 56 K modem olayını seviyordum ya. bir, iki tane sayfanın adresini netscape’den yazıyordum, o sayfalar tam açılana kadar ben gidip bi kahve koyup gelecek kadar vaktim oluyordu. 😀

 7. Volkan

  bu bilgisayardan bendede var yeni bilgisayar aldıktan sonra parçalarını söktüm inanamadım burda yazdığın gibi 32 mb ram 8 mb ekran kartı 4 gb da hd. disk ama age of 1 need for speed 2 bide canavar kamyonet yarışını oynayabiliyordum o zamanlar çok lükstü birde vestelden parasal anlamda iyi bir kazık yediğimizi hatırlıyorum.

 8. Yusuf Sait

  Bu veezy’nin bir de amd tabanlı olanları vardı. o da 300-400 MHz olması lazım tam hatırlamıyorum. Dayım almış zamanında 11-12 çeyrek altın bozdurmuş da. O bilgisayar bana 2007 senesinde geldi. Ben bilgisayar hastası olduğum için. Yanlız ne varsa eskide var derler ya. Bilgisayarı söktüm taktım işlemcisini tabi o zamanlar daha tam bilmiyorum ne nereye gelecek. Tamamen söküp takınca çalıştırdım baktım sıkıntı yok. O anki sevncimi hayal dahi edemezsiniz. İşte o an Bilgisayar Mühendisi olmaya karar verdim ve şu an Lise son Bilişim Teknolojileri alanı öğrencisi ve neredeyse okulun en iyisiyim. şu anki 2015-2016 e.ö.y 1. dön. dip ort. 94,72. Ama o bilgisayardan eser yok şimdi. en son 5-6 ay önce çıkarıp linux yüklediğimi hatırlıyorum. Windows da baya zor oluyor. Canım windows dan sıkılıp linux geliştirmek istediğimde çıkarıp kullanıyorum hala.

  1. isa koç

   Bak işte olay bu, bende ilk bilgisayar cafeye gittiğimde onları görünce bu alanda çok iyi işler yapacağımı hissetmiştim.

 9. tekcarem

  ilk bilgisayarımı 2003 yılında sanırım 800 tl civarında almıştım en bitik kasa ile 🙂

 10. Kadir

  Unutulan nokta 36 ay internet de içerisinde kampanyası vardı. O zamanki teknoloji de ucuz değildi ki ilk telefonlar 1000 dolar hatlar 1000 dolar dı şimdi daha ucuz Pc parçaları

 11. qarabatur

  Biz de almıştık bu kampanya ile, 99 yılından 2004 yılına kadar öde öde öde bitmedi bu taksitler. Toplamda en az 7000Tl vermişizdir ne için ? dandik bir bilgisayar için. XP bile kaldırmayacak kadar kötüydü sistemi (2000 yılında kasasını değiştirmemize rağmen.) Eski teknolojiyi piyasası olmadığı için binlerce dolara bize geçirdiler. O sıralar teknolojide hızlı bir gelişme vardı. Birden pentium 4ler çıkmaya başladı. 2 senede hurdaya çıktı bilgisayar. 2002 yapımı oyunların hemen hiçbirini kaldırmaz olmuştu.

 12. ali

  kardeş sanki beni yazmışsın aynen 🙂 bölümüm farklı olsada bende senin gibi meslek lisesindeydim o zamanlar. o lanet pc yüzünden şimdinin parasıyla hesaplasak 15bin tl girmiştir bana.o zamanlar nerde şimdiki gibi modem. 56k ile bağlanırdık düşünün sene 2000 fatura 5-6 ay boyunca her ay nerdeyse 200-300 tl civarı geliyordu.şimdi 300 tl 6 aylık internet parası düşünün ben sene 2000den bahsediyorum.valla ailem en sonunda dayanamadı kapatmıstı interneti.ayda 10 yada 19 dolardan satıyorlardı pc leri ama ne oyun oynayabiliorsun ne birşey yapabiliyorsun oyle sikimtrak bi aletti.valla bi ufak araba parası gitti o makineye benden

 13. hamza

  evet 36 ay… doalr üzeirnden 60 $ mı neydi ödediğimiz. 2001 krizinden sornası prişanlık evde ne gerginlikler olmuştu. bu veezy lerle herkesten önce iyi bir yere bile gelemedim. acısını ve yediğim kazıkları çıakrayım… alçak dünya

 14. Serkan

  İlginç bir yazı hani parfüm gibi bir koku bizi yıllar öncesine götürür onun gibi. Bende ilk bilgisayarım 1996 ms-dos du ikincisi ise 1997 de windows 95 sistemliydi ve ben o gece 3 e kadar açtığım pencereyi kapatıcak olan X i aradım 🙂 . Yazınız gerçekten çok içten ve samimi tebrik ederim…

  1. isa koç

   Beğendiğine sevindim. :))) Ama x’e gelince mirc daha sonraki yıllar popüler oldu. Sanırım aradığını ondan sonra bulmuşundur.

 15. Alper

  Hocam merhaba, bende yaklaşık ilkokul 2sınıfa giderken bu bilgisayarı babam 2.bilgisayarımız olarak almıştı evimize.Fakat bizimkide cyrex MII işlemciliydi.Görünce yazınızı duygulandım o yılları hatırladım birden.. Saygılar

  1. İsa Koç

   Sen benden de eskiymiş hocam. 100 mhz miydi seninkisi? Taa edo ram’lerin dönemi, yatay kasaların en popüler olduğu seneler. O dönemde Jim Carrey’nin baş belası filmi çıkmıştı, orada Televizyoncu birini oynuyordu ve bilgisayarlarla ilgili gelceğe dair çok mühim olacağını ilk orada duymuştum ama henüz bilgisayarlarla alakam olmadığı için pek anlam verememiştim. Orada diyordi, yakın bir zamanda her evde bir bilgisayar olacak, evinden alışveriş yapabilir, irlandadaki bir arkadaşınla mortal kombat oynayabilirsin demişti. Ahh bi o zaman önemini anlayayıdık ilk işim önemli domainlere iş atmak ve sonra onları milyon dolara satmak olurdu 😛

 16. Onur

  Zamanında bu ve bunun gibi bir çok firma bilgisizlikten parayı götürdü.O aldıkları paralar onlardan elbet çıkar sıkıntı yok 🙂

  1. İsa Koç

   Aynen, mesela şimdi bunu turkcell, vodafone, avea, evkur gibi firmalar halen yapmaya devam ediyor. Birgün abimin (motosikletci) iş yerinde bir çocuk geldi bir motorun fiyatını ve teknik durumunu sordu. Motor 1800 TL civarı. Dedi ben bu motoru evkurdan alacağım sadece nasıl bir motor öğrenmek istedim dedi. Dedim kaça alacaksın. 3500 TL civarı olduğunu söyledi. Yani dedim bak motorun fiyatı bu, gidip birilerinden borç isteyip bir kaç ayda geri ödersin onun parasını, yok dedi taksit yaptırmam lazım, mecbur alıcam. Yani böyle kötü durumlar bolca var maalesef.