Vestel Venüs V3 Fiyatları ve Yerlilik Oranı

Tüm telefon firmaları gibi Vestel’de 1 günde zirveye oynayacak değil herhalde. Vestel’den ilk çıkardığı telefonun işlemci ve kamera dahil tüm parçalarını bir anda kendisinden üretmesini beklemeyin. Ayrıca ilk versiyondan itibaren Samsungla iPhone’la kapışan bir cihaz yapmasını beklemeyin, beklemiyoruz da zaten. Eğer öyle olsaydı onlarında zirve de kalışları anlık olur her gün yeni çıkan bir cihaz onları ezerdi. Zamanla Vestel de onlara yaklaşacak, belki aynı seviyeye çıkacak. Kendisine köstek değil destek olmalıyız. Örneğin Samsung telefon telefon üretmeye bugün değil 1997 yılından sonra başladı. O dönem de TV üretiyordu, 2000’lerin başında kamera üreten bir firma da oldu. Ama kendi işlemcisini telefon piyasasına girdikten tam 13 Yıl sonra yapabildi. Fakat amiral gemisi denilen Galaxy S ve Note serisinde 2012 yılından itibaren tamamen kendi işlemcisi Exynos’u kullanmaya başladı. Ondan önce uluslararası arena da başarılı olabilmek adına kendisi işlemci ürettiği halde kendisinden çok daha iyi bir işlemci olan Spandragon işlemcisini kullanmak zorunda kaldı. Yani görülüyor ki yeri geldiğinde kendi ürettiğin bir parça varken bile rakebet gereği bunun yerine rakibinin parçasını kullanmak zorunda kalıyorlar. Ayrıca asıl dikkat çekilecek konuyu da tekrar hatırlatayım, kendisi yıllardır elektronik işi yapmasına rağmen 1997 yılından sonra başladığı telefon piyasasında ilk kendi işlemcisini taaa 13 yıl sonra üretip telefonunda kullanabilmiş. Birçok kişi Vestel madem telefon üretti, işlemcisini de kendisi yapsında ona yerli telefon diyeyim, eğer yapamazsa ben ona yerli demem, Çin malı telefon derim diyorlar. O yüzden bu sözlerine tekrar dikkat etmeleri gerektiğini onlara hatırlatmak isterim.

Samsung bu işlemci üretimine belki hiç kavuşamayabilirdi. Buna belki de Apple sayesinde kavuştu. Apple, iPhone telefonu için kendi tasarladığı ve ürettiği işlemcisini Samsung’un Çin’deki tesislerde ekonomik nedenlerden dolayı ürettirdi. Belki de buradan öğrendiği teknoloji sayesinde bugün Samsung’un kendi işlemcisi var. Birçok diğer Çin’li firmanın da aynen yaptığı gibi. (Tabi buradan Samsung Çin’li lafı çıkmasın, sadece üretim tesisi Çin’de)

Diğer bir husus, piyasa da Türkiye’nin KVK gibi köklü telefon satıcılarından Telpa gidiyor Çin’de bir telefon firmasına üzerinde General Mobile isimli kendi logosunu taşıyan telefon montaj dahil herşeyiyle ürettirip Türkiye’de patlama yaptı. Keza Turkcell T serisi telefonları hiçbirşeyini Türkiye’de yapmıyor, montaj bile yapmıyor. ZTE denilen bir Çinli firmaya gene Telpa’nın yaptığı gibi sadece üzerine logo ekletip, Türkiye’de biz ürettik diye kaç yıldır 1 milyondan fazla telefon satıyor. Bunlar yerli telefon diye adlandırılıp Vestel’in ötekileştirilmesi bana garip geliyor doğrusu.

Vestel Venüs V3 Fiyatları
Vestel’i Fiyat Politikasından Dolayı Kınıyorum

Burada Vestel’e bir eleştirim olacak. Fiyat!. Lütfen şu telefon ülkemizde sağlam bir kitleye ulaşana kadar kâr yapmayı düşünmeyin, fiyatları çekebildiğiniz dip seviyeye çıkarın ki piyasası olsun. En büyük dezavantajınız bu maalesef. Çünkü tüketici diyor ki 1300 TL’ye Venüs V3 alacağıma çok daha gelişmiş daha şu anda 1180 TL’ye satılan LG G3 alırım diyor, neden ondan daha alt seviye bir telefona 1300 TL vereyim diyor. Bende öyle diyorum, neden vereyim. O yüzden sen ben yerliyim demenin dışında ben vatandaşımı düşünüp fiyattada ona sahip çıkıyorum demen lazım. Lütfen fiyat politikanızı gözden geçirin. En azından bunu zarar edeceksem niye bu işi yapayım değilde, ilerleyen yıllar için reklam harcaması olarak görün.

Vestel Venüs V3 Ne Kadar Yerli Üretim?

Vestel ilk çıkardığı telefon da yerlilik oranını %52 olarak açıkladı (Yıl: Eylül 2014). İşte bu %52 içerisinde neler var? Hangi parçalar Türkiye’deki Vestel tesislerinde üretiliyor.

 • Anakart: Anakart’ı yıllardır tüm beyaz eşyalarına ve LCD televizyonlarına üreterek bir alt yapısı halihazırda mevcuttu. Bu gücü kullanıp kendi telefonunun Anakartını kendisi üretiyor. Basit gibi görülsede bir cihazın en önemli parçalarından birisi. Bence bu gurur duyulacak bir faktör. Sırf bu yüzden bile bizim de bir yerli telefonumuz var denilebilir.
 • Dokunmatik Ekran: Gene bu parçayı kendi Manisa’daki tesislerinde yerli olarak üretiyor, yıllardır LCD cihazlara ürettiği ekran sayesinde. Ayrıca incelemelerde oldukça iyi bir parlaklığa sahip olduğu inceleme uzmanları tarafından belirtiliyor. Buda mükemmel bir başarı. Belki birçok telefon firması yıllarca bu başarıyı yakalayamayabilir.
 • Dokunmatik Ekran Camı: Maalesef bu Çin’den geliyor. Samsung, LG, Apple, Sony bile başka firmayı kullanıyor. Gorilla Glass
 • Ekran Işığı: Vestel üretiyor. Ekran renk kalitesine etki eden en önemli faktörlerden. Uzman incelemeleri tarafından ekranın renk kalitesine vurgu yapıldığından bahsetmiştik. Demekki kendi ürettiği bu üründe gerçekten başarılı.
 • İşlemci: Tabiki de Çin’den geliyor. Dünya’da kendi işlemcisini üreten telefonlar (iPhone, Samsung, Huawei kendi işlemcilerini üretebiliyor. Onun dışındaki tüm telefonlar Qualcomm, MediaTek, İntel ve Leadcore isimli işlemci üreticilerinin ürettiklerini kullanıyor. Aynı Vestel Venüs gibi. En azından kendi işlemcisini üretmesede bu üreticiler arasında en iyi olan (Qualcomm) işlemciyi kullanması bir başarı olarak söylenebilir.
 • Ram: Maalesef bu da işlemci gibi ağır ve önemli bir alan, fakat işlemciden daha kolay üretilebilir bir teknoloji. Bunu bile üreten firma işlemci için en büyük adımı başarmış olacaktır. Ram’de Çin’den geliyor.
 • Ekran Kartı: Ekran kartı da Çin’den geliyor. Ekran kartıda içinde bulunan görüntü işleme teknolojisiyle oldukça zor bir alan. Zaten günümüzde ekran kartları işlemcilere entegre vaziyette üretiliyor. Bu yüzden Vestel Venüs telefonlarının ekran kartı Qualcoom işlemcisinin içinde.
 • Rom (Hafıza): Çin’den geliyor. Ram gibi zor bir teknoloji, gene dünya da sayılı üretici mevcut.
 • Telefon Kasası ve Çerçevesi: Türkiye’de üretiliyor. Yani Vestel telefonlar da Cam dışında elinize dokunan her yeri Türkiye’de üretiliyor. Tamamen yerli.
 • Kulaklık: Türkiye’de üretiliyor. Bu bile başlı başına bir ürün alanı. Vestel bu ürünü kendisi üreterek oldukça iyi iş çıkartmış oluyor.
 • Şarj Aleti: Türkiye’de üretiliyor. Mesela HTC bile hala çok iyi bir şarj aletine sahip değil diye millet inceleme videolarında vurgu yapıyor. Vestel bu cihazı kendi üreterek hem bir başarı yakalamış hem de henüz olumsuz bir eleştiri almamış durumda. En azından ben henüz rastlamadım.
 • Kamera: İşte en zor alanlardan birisi daha. Çin’den geliyor. Samsung (amiral gemilerin de), Apple bile Sony kamera kullanıyor. Ama Vestel kemaranın hangi firmaya ait olduğunu hiçbir modelinde belirtmemiş, bu da Sony olmadığınına bir işaret. Fakat Vestel “3 yıl içerisinde Kamerayı tamamen yerli üretmek istiyorum” diyor. İnşallah başarır. Çünkü kamera en zor alanlardan birisi. Özellikle Lens’ini üretmek en zor alanlardan birisi. Samsung kendisi 15 yıl mücadele ettikten sonra Fotoğraf makinası alanında pes ettiğini ve bu kısmı sattığını açıkladı geçen günlerde.
 • Pil: Bu da Çin’den geliyor. Ülkemizde çok fazla adı duyulmuş Akü firması var. Mutlu, Yiğit vs. Fakat bu akü firmaları, akünün can damarı kısımlarını Çin’den getirmekte. Çünkü içinde enerji depolayıp sunan noktası oldukça zor bir alan. Sırf bu yüzden dünya da elektrikli araba sektörü çok ağır ilerlemekte. Pil üretimi de aküler gibi çok zor bir alan. Fakat Vestel ilk çıkardığı telefonda 1 yıl içerisinde bir firma ile Telefon Pili’nin tamamen Türkiye’de üretmek istiyoruz demişti. 1 yıl geçti ve henüz bir ürün yok. İnşallah en kısa süre de bir netice alabilirler.
 • Patent: Dünya da birçok alanda üreticilerin başı patentlerle belada maalesef. Örneğin sırf iki nokta üst üste kapa parantez, yani gülümseme “Smile :)” işareti için bile Patent yüzünden para ödenmek zorunda. İşte Vestel’in de henüz ilk defa kendisin bulduğu ve patentini aldığı bir telefon ürünü olmadığı için telefonun her parçası için Patent ücreti ödüyor.
 • Montaj ve Ambalaj: Vestel tamamane Türkiye’de ürettiği parçalar ile Çin’den getirdiği parçaları Manisa’daki tesislerinde montajlayıp ambalajlıyor.

Kısaca Vestel Venüs telefonunun %52 parçasını Türkiye de üretiyor ve Türkiye de montajlayıp, paketliyor. Vestel Venüs V3 modelini Türkiye dışına da 1 milyon adet hedefiyle satmayı planlıyormuş. Eğer bu gerçekleşirse, Türkiye’den gönderileceği için ayırıca bir İhracat başarısı da ülkemize sağlamış olacaktır. Örneğin; 1.000.000 adet x tane başı 150 dolar’dan satsa = 150.000.000 $ (450 milyon TL) para eder. Bu da bence çok ciddi bir ihracat rakamı.

Ülkemiz halkına Vestel’e gönüllü destek vermek düşer. En azından destek olunmasa da köstek olmamak düşer.

5 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Eyüp Özcan

  Harika bilgi içerikli ve mantıklı eleştirileriniz için çok teşekkürler.
  Venüs Z20 almayı planlıyorken Vestel kullanıcılarının yorumlarını ne kadarının yerli olup olmadığını veya diğer telefonlarla karşılaştırılmalarını vs araştırmaktayım son bir haftadır. Bu yazıdan sonra hakikaten aklımdaki birçok soru işareti cevabını buldu, ki bu yazı yaklaşık 3 yıl önce yazılmış. Vestel çok daha ilerledi, burada anlatılanların üzerine çok şey koydu bence de …

 2. Ömer

  İki seneye yakın süredir Vestel Venüs V3 kullanıyorum. Gayet memnunum. Şu ana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Firmanın ücretsiz olarak pili değiştirdiğini de belirtmeliyim.

 3. namık

  ben aldım vestel venüs 5000 gayet memnunum

 4. Burak

  Güzel bir yazı olmuş, yerli ürünler desteklenmeli. Ben venüs kullanıcısıyım 1 senedir hiç bir sıkıntı çıkarmadı.

 5. Semih Selçuk Polat

  Bu güzel bilgilendirici yazı için gerçekten teşekkür ederim.