Warez sitelerin zararları

R10’da bir arkadaş paylaşmış, “Warez siteler Google’dan kaldırılıyor mu?” diye sormuş, bende yorum olarak cevap atayım derken, bu konuda dertli olduğumu fark ettimi ve dertlerimi aşağıya sıraladım.

Aslında Google en iyisini yapıyor, diğer arama motorlarınında bu duruma uyması şiddetle gerekli. Warezleri komple kaldırırsa eğer, onun alternatifi ve değer verilmeyi hak eden ürünleri keşfediyoruz.

Örneğin; uzun süre kullanacağım her bilgisayara muhakkak bir photoshop kuruyordum ufak tefek işlerimi halletmek için. Ama sonra gördümki pixlr.com gibi mükemmel bir site varmış bu işi photoshop.com‘dan fazlasıyla iyi yapıyor, hem de warez photoshop programını kurmak zorunda bırakmıyor.

Ondan sonra sesli ekran videosu çekmek için camtasia’yı kuruyordum, sonra gördümki screenr.com ve screencast-o-matic.com zaten bu işi yapıyormuş. Tek farkları var kayıt süre sınırı. Onuda kullanana kullanan dengeliyorsun twitterda 140 karakterde roman yazmak gibi.

Zaten bir mecburiyet olan Office programını söylemeye bile gerek  yok, onun hem Google Docs (docs.google.com), Microsoft Skydrive.com veya program olarak OpenOffice de ayrı birer alternatif.

Birde şu ana kadar gerçekleşmiş bir örnekte var. WinZip vs WinRar. Winzip sıkıştırmanın adıdır. Neredeyse herkes ziple gönder der. İşte bu kadar popüler olan Winzip paralı olunca isteyen satın aldı, istemeyen ise alternatifi olan ücretsiz WinRar’a geçti. Oda ücret istiyor ama vermezsende kullandırmam demiyor. Onunkisi bir nevi bağış gibi birşey mesela.

Yani bu ücretli programları warezler sayesinde kullanıpta hem kul hakkına giriyoruz hemde onlara bağlı kalıyoruz. Sonrada onlar bize ne ekmek verirse onu yiyoruz. Açıkçası millet photoshop’tan başka programlarıda yayıngın kullansa acaba photoshop kampanyasız 1500 dolar civarından satılırmıydı hiç?

Bak Windows’a IOS pazar payını %1’lerden 5’lere çıkarınca nasılda fiyatları düşürdü. Bide üstüne daha önce yapmadığı kampanyaları yaptı. Örneğinbu sene içinde alınan faturalı bilgisayarlardaki lisanslı Windows7’si ile gelene 29 TL’ye Windows 8 Lisansı veriyoruz gibi kampanya bile yaptı. Yani en son Windows XP Home lisansını almıştım, fiyatı 150 TL idi, yıl ise 2004’tü. Yani 2004’ün 150 TL’sini şimdiki fiyatlarla kıyaslarsak düşünün ne kadar pahalı idi o zamanlar.

Kısacası biz onlara kolay ulaşamazsak, alternatiflerini kullanmak zorunda kalırız, böylece alternatiflerde reklamlarla olsun, destekleme ücretleriyle olsun kazanç elde ederler, o çok pahalı programlarda satılmadıkları için ciddi fiyatlar indirimine giderler.

15 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Mustafa

  mantıklı

 2. Ahmet

  Gavurun malı müslümana helaldir hacı 🙂

  1. isa koç

   Güzele bakmak sevaptır gibi bir söz bu. Yani yanlışı doğru gibi gösteriyor 😉

  2. Mustafa

   İslam da asla böyle birşey söz konusu değil.

 3. Pingback: Adobe CS2 seti ücretsiz indirime açıldı, kaçırmayın! | Hüseyin ALTUĞ | Kişisel Blog Sitesi

 4. Pingback: Adobe CS2 seti ücretsiz indirime açıldı, kaçırmayın! | İsa Koç

 5. Erdal

  Öncelikle söylemek istediginiz korsana karşı olmaksa tabiki bende herşeyin orjinalini amak ve kulanmak isterim lakin 100tl ye maal olan bir ürün türkiyede 500tl ye satılıyorsa ben bunu aldıgımda benim kul hakımı kim ödeyecek isa bey tabiki yazılarınıza karşı degilim sitenizi güncel tutmanız gerekiyor ne yazacagınıza biz karar verecek degiliz yazınızada karşı degilim dogrrusu bu ama kim dogruki bu dünyada.
  wareze karşı degilim neden? bilgisayar demek işletim sistemi demek bilgisayar demek virüs programı,dvd programı,oynatma ve yazdırma için,buna benzer okadar gündelik program varki ne almaya gücümüz yeter nede bakmaya altarnatif olarak warez bedava olanlarıda vardır ama bu dünyadaki her güzel şey parası olan için olmasın artık

 6. Muhammed

  Sizin gibi insanlara uyuz oluyorum, kul hakkıymış ne kulu be hangi kuldan bahsediyorsun ? Milyon dolarlık şirketin servetine servet kattırmak helal mi ? Sana ne hem

  Bir numaralı amerikancısınız tüm sahte dindarlar gibi, google’ye facebook’a yahudi diye tespit yap (doğrudur katılıyorum), ama gel sonra google adsense reklamlarıyla parayı kır ne güzel dünya dimi..

  Elle tutulmayan hiç bir şeye para verilmez hepsi amerikan firması bize mi kaldı onları zengin etmek, 700 lira asgari ücretle çalışan insanları ne kadar soyabilirsiniz siz ? Tuzu kurular sizi.

  Allah ıslah etsin sizin gibileri, cebiniz biraz para görünce hemen bir üst kademeye geçip, alttakileri kötülüyorsunuz.

  1. isa koç

   Burada tek haklı olduğun yer Google Adsense olayı. Burada sitemin giderini karşılayabildiğim tek ödemesi düzgün hizmet bu. Bu sebeple maalesef şimdilik ona muhtacım. Ha eğer gerçekten verdiği hizmete ve parasına güvenebildiğim bir Türk hizmeti olduğunda ona geçmemem için bir sebep yok.

   Ama diğer tüm söylediklerinizde burada sizin kendi çıkarlarınızı savunduğunuzu görüyorum. Ama bu gerçekleri değiştirmez. Yine de senin kendi düşüncen. Böyle yaptın diye sen suçlusun diye sana kesin hüküm veremem.

 7. tinlamazmodunda

  Warez paylaşım siteleri çok feci parayı kırıyor. Link kısaltma servisleri, upload sitelerinde indirme sayısına bağlı olarak kazanılan paralar, alınan reklamlar vs.

  1. isa koç

   Orada haklısın, adamlar siteyi açıyorlar kısa sürede ülke sıralamasında ilk 1000’lere ve daha fazlasına giriyorlar, sonra sitesi engelleniyor, oda adres değiştiriyor tekrar kısa sürede eski hitine geri kavuşup daha fazla yükselmeye devam ediyor.

 8. Oğuzhan

  Hocam size katılıyorum.Bende warez dünyasıyla iç içeyim fakat şöyle bir durum var.Örneğin ben bilgisayarımı format atmaya götürüyorum adam bana orjinal kuruyor.Bu kul hakkı olmuyor mu ?

  1. isa koç

   Kesinlikle oluyor. Yani sürekli kullandığınız ürünlerden başlayıp en kısa sürede tüm ürünleri ya satın almalıyız yada ücretsiz alternatiflerine geçmeliyiz. Benim evimdeki bilgisayar da 1 Terebyte ve 500 Gigabyte’lık 2 tane harddisk vardı. 500 ‘de işletim sistemi ve programlar kuruluydu, 1 Terebyte’ta da programlar, filmler ve müzikler. Tıka basa 2side doluydu. Tüm warezleri ayıkladım. Şimdi sonuç aşağıdaki gibi.

   Warezleri silince Harddiskler

 9. Kadir Kaya

  Hocam az önce denk geldim blogunuza 2005 te yazdığınız Nofollow, Dofollow nedir? Yazısını Okuyordum. Şuan bu okuduğum 7. Yazınız. Gerçekten çok başarılı yazılar yazıyorsunuz. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Bir harf bile kaçırmadan okudum 7 yazıyı da. Teşekkürler, Başarılar.

  1. isa koç

   Rica ederim. Beğendiğine sevindim.