Web siteniz tek tuşla diğer dillerde

Google Translate’yi bilmeyeniniz yoktur, benimde vazgeçilmezlerimden. Kendisinin web siteleri olanlar için sunduğu dil çeviri aracıda mevcut, ama kendi aracını kullandığımızda herhangi bir dilde göstermek istediğimizde web sitemizi kendi translate.google.com.tr adresine yönlendirip oradan açıyor. Haliyle ziyaretçimiz için bu hem can sıkıcı hemde vakit kaybı oluyor.

Bizim kullanacağımız araç Translate This Button isimli ücretsiz araç. Web sitemizde çeviri butonumuzun gözükeceği yere ufak bir javascript kodu ekliyoruz ve bunun getirdiği imkan ile var olan sayfadan herhangi bir sayfaya gitmeden yada sayfa yenilenmeden otomatik olarak seçtiğimiz dile dönüyor. Ufak bir örneği yukarıdaki resimde mevcut, hatta sağ üst tarafta yer alan çeviri butonuna basarakta birebir deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken translateth.is sitesine girip verdiği java kodunu sitemizde uygun bir yere eklemek. Tam olarak nasıl yapacağını bilmeyenler aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirler. Sitenize ekleyeceğiniz kod videonun hemen altındadır.

Ekleyeceğiniz kod aşağıda:

[php]<!– Begin TranslateThis Button –>

<div id=”translate-this”><a href=”http://translateth.is/”>Translate</a></div>

<script type=”text/javascript” src=”http://www.google.com/jsapi”></script>
<script type=”text/javascript” src=”http://x.translateth.is/translate-this.js”></script>
<script type=”text/javascript”>
TranslateThis();
</script>

<!– End TranslateThis Button –>[/php]

14 Yorum var

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Yorumcu bilgileriniz
 1. ramazan

  sitede kod uygulanmış bir şekilde duruyor ama siteyi çevirmiyor eksik yaptığım bir şey mi var bakabilir misiniz? domain ramazanuludag.net

  1. isa koç

   Şimdi yazıyı yazalı epeyi olmuş, bu bahsettiğim site işleri büyütmüş siteyi değiştirmiş vs. O yüzden eski hali kalmamış, ben o siteden daha önceki alınan kodu yukarıdaki videonun hemen altına ekledim, bir de o kodu ekleyerek deneyiniz. Videoda da nasıl ekleyeceğiniz anlatılıyor.

 2. ramazan

  şuan sitemde hali hazırda kod yaılı ve sağ üstte duruyor ama siteyi çevirmiyor yanlış bir şey mi yapıyor domain ramazanuludag.net inceliye bilir misin ?

 3. tuba

  Merhaba
  Benim merak ettiğim, otomatik çeviri eklentisi kullanarak otomatik çeviri yapmasını istiyorum fakat bu zamana kadar oluşturmuş olduğum sayfalarımın adreslerinin sonuna .tr eklenerek güncellemesinden dolayı 404 hatası alır mıyım ?
  yolaski.com seyahat blogumda mevcut sayfalarımın adreslerini aynı şekilde bırakabileceğim (sonuna .tr eklemeden) , çeviri yaptığım sayfalarımın adreslerinin (.en .es, .fr gibi) olabildiği bir Otomatik çeviri eklentisi önerebilir misiniz ?

  Teşekkürler.

  1. isa koç

   Ana sayfan Türkçe olduğu için ondan bir değişiklik yapmayacaksın. Ama diğer diller için /fr /de /en şeklinde ek sayfalar oluşacak, bu sayede eski Türkçe sayfalarında 404 hatası almazsın. Ama bu “/” işaretinden sonra dil olsun diyorsan Google Translate eklentisi ile olmuyor o. Onun yerine “mqTranslate” eklentisi kullanman lazım. Bu eklenti ile her dili ekleyebiliyorsun. Fakat bu eklenti dilleri otomatik çevirmiyor onun yerine sen diğer dilleri eline ya Google Translate sitesinden çevirtip ekleyeceksin yada biliyorsan o dilleri sen onları da o diller de yazacaksın.

 4. Davut Yadigar

  Siteme uyguladım ne zamandır böyle bişey arıyordum çok teşekkür ederim.

  1. isa koç

   Rica ederim.

 5. ramazan

  içeriği çevirmiyor yazıları karıştırıyor benim sitede konu başlıklarının bazılarını çevriyor bazılarını çevirmiyor.

 6. şeref

  çok sağol uyguladım

 7. Chatroulette

  Çok Uğraştım Kuramadım. Off :S

  1. isa koç

   Nerede takıldın?

 8. isa koç

  Evet bir sorun var. ama google satın almamış görünüyor. Sanırım tasarımcısı kendisi google’la yönlendirmiş domainini. Ama eklentisi halen faal durumda. Eklentisini deneyebilirsiniz.

 9. Gökhan

  Google amca çıkıyor acaba google satın mı aldı 😛

 10. Sezer

  Çok Teşekkürler siteme Uyguladım sağolun 😉