Websitelerinde HTTPS zorunlu oluyor

Artık google sıralamalarından yükselmek için SEO'ya para basmaktan çok SSL sertifikasına para bayılmak zorunda kalacağız.
Artık google sıralamalarından yükselmek için SEO’ya para basmaktan çok SSL sertifikasına para bayılmak zorunda kalacağız.

Google daha önceleri Gmail’de ikide bir verileri çaldırdığı için kendi sitelerinde HTTPS’ye geçmişti. Şimdi ise diğer insanların web sitelerinide HTTPS’ye geçmeye zorluyor. Neymiş SSL kullanan web siteleri Google sıralamalarında daha üst sırada çıkarılacakmış.

Ulan aç tavuk senin derdin ne ki millete bu zorunluluğu getiriyorsun. Ya VeriSign’i ve Comodo’yu falan satın aldı ya da satışlardan fifti fifti anlaştı ki bu saçma karara imza atıyor. Ben hosting masrafları artık belimi bükmeye başlıyor diye ücretsiz hosting arayıp oradan masraflarımı kısmaya çalışırken bi de işim yokmuş gibi senede en az 30 liradan başlayan SSL sertifikası ücretlerimi ödeyeceğim. O da en az, belki ona da bu beş para etmez adam akıllı bir SSL sertifikası al diye burun kıvıracak. Piyasa da ortalama SSL sertifikaları 100 liradan başlıyor.

HTTPS için SSL sertifikası ücretleri ne kadar?

En ortalama SSL ücretleri COMODO’do var. 50 TL ile 1000 TL arasında değişiyor, bunlar ortalama seviyedeki ücretler. Hele ki e-ticaret siteniz var ise senelik 500 TL’dan aşağısı size kurtarmaz. Birde VeriSign var ki, şuan da bildiğim kadarıyla piyasanın en iyisi, on da fiyatlar 2500 TL civarı. Yani bir gerzek firma istedi diye bütün millet SSL’ye mi geçecek şimdi. Üstelik insanların büyük kısmı şuan mecburen Google aramalarından geçinirken, neredeyse tüm kazancı bu merete bağlı iken.

Dikkat ediyorum her sene Google kâr’ını kat kat katlıyor ve gelirinin büyük kısmını Google aramalarından sağlıyor. Yani ne Youtube, ne Gmail, ne de Google Play kazancın neredeyse tamamı Google aramalarından geliyor. Bu da insanın aklına şunu getiriyor, bu kan emici şerefsiz firma her sene milleti daha fazla nasıl düdüklerimin çaresini arayıp böyle abuk subuk fikirlerle milletin karşısına çıkıyor.

Ben senelerdir bu kan emici google için bu kadar bağlanmayın, onu bu kadar övmeyin, onu bu kadar tanıtmayın diye millete dil dökerken millet ise adeta ayaklarını yalamak için çabalıyor. Üstelik internet sitesi sahiplerinin en çok ziyaret ettiği R10 sitesinde adeta köpekleri gibi davranıyorlar, ben karşı çıktığımda ise saldırmadan geçemiyorlar.

Alın size bir kaç örnek:

 • Sarkos isimli gerzek demişki “Bu Google’ın tek başına Türkiye’den daha büyük ve daha etkili olduğunun kanıtıdır.” http://www.r10.net/1066087267-post12.html
 • http://www.r10.net/1061101071-post16.html
 • http://www.r10.net/1060133868-post29.html
 • http://www.r10.net/1060646133-post16.html

Google dünya da tek kendisinde olacak bir teknoloji ile bu arama motoru işine başlamadı. İlk önce ilgi çekici bir fikirle başladı, sonra yahudi sermayederleri, yahudi basın vs destekçileri ile insanlara tanıtıldı, sonrada bunların gücü ile gün geçtikte en iyi beyinleri satın alarak piyasada en iyi konuma geldi. Bunu yarın bir başka firma yapabilse aynı zirveye daha iyi şekilde oturması kaçınılmaz.

Yani adamları şu anda hizmet olarak iyi yapan bünyesinde çalışan, yahudi propagadanları ile gözleri ve kalpleri büyülenmiş zeki insanlar.

Ama bunlar para için bunu yapıyorlar anlarım da, bizim bu gerzomatlar bu çıkarsız sevdayı ne için yapıyorlar, bu pislik firmayı Ülkelerinden neden daha üstün görüyorlar onu anlayamadım.

– – – – –

Görsel kaynak: https://dribbble.com/shots/1484350-First-shot

4 Yorum var

Yorumcu bilgileriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. muzaffer

  Walla ben vermemde verememde o parayı başkalarını zengin edeceğim diye olursa olur olmazsa kapatırım siteyi biter gider.Ücretsiz host kullanıyorum zaten 🙂

 2. Yasin K.

  Maalesef şuanda arma motorlarında en iyi sonuç Google tarafından sağlanıyor. Bu yüzden onun kuralları bizim için daha önemli

  1. isa koç

   Aynen, ama keşke ona yakın kalitede bir alternatif olsa da her şeyine bu kadar muhtaç kalmasak. O da bizim ona muhtaç olduğumuzu bildiği için elinde fırsat varken istediği gibi değerlendiriyor.

 3. Ekrem M.

  Bu sektörde bulunuyorsak ne yazık ki pazarın kurallarına uymak gerekiyor. Rakiplerin olduğu ve öne geçme isteğimiz bazı şartları yaptırtıyor. Bu bütün işlerde, bütün sektörlerde böyle oluyor.

  Daha iyisini yapana kadar kurallara göre oynamalıyız.